Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tradycje ślubne i weselne

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Tradycje ślubne i weselne

    Dziewczyny, czy Wasz ślub był tradycyjny? Jakie tradycje zachowałyście w tym najpiękniejszym dniu?
    Coś niebieskiego, nowego i pożyczonego? Przenoszenie przez próg? A może miałyście tzw. "bramy" podczas przejazdu z kościoła na salę?
    Ja mieszkam w małej wsi i tradycja robienia bram państwu młodym przez sąsiadów, krewnych wciąż u nas funkcjonuje. My mieliśmy takich "zatrzymań"... 16! Podobno im więcej, tym bardziej szczęśliwi będą młodzi! A każda brama to oczywiście butelka wódki dla zatrzymujących
    Tradycyjne przywitanie nas chlebem i solą, a następnie przeniesienie mnie przez próg również było
    A jak było u Was? Jesteście zwolenniczkami kontynuowania tradycji?


  •    
       

    #2
    Odp: Tradycje ślubne i weselne

    U nas podobnie. Czyli błogosławieństwo, bramy, chleb i sól na powitanie,
    przeniesienie przez próg, toast, krojenie torta jakoś przed północą
    i te nieszczęsne oczepiny. Na szczęście na naszym weselu to my mieliśmy prawo głosu
    i skończyło się tylko na rzuceniu bukietem i fularem (czyli czymś w rodzaju krawata ).
    Nie znoszę tej części wesela. Jest nudna jak flaki z olejem, najczęściej część gości
    na niej przysypia, bo jest skierowana głównie do ludzi młodych, najelepiej jeszcze niemężatych.
    Raz w sumie tylko brałam udział w oczepinach, potem zawsze na tą część jakoś dziwnym trafem
    znikałam z imprezy A wtedy co brałam udział, to razem z moim chłopakiem
    złapałam welon, on muszkę i po dwóch miesiącach się rozstaliśmy. Moja
    najbliższa kuzynka miała dokładnie tak samo. Dlatego też jak chodziłam z
    moim obecnym m na wesela, jak ognia unikałam oczepin


    Skomentuj


      #3
      Odp: Tradycje ślubne i weselne

      U mnie jest piękna tradycja dziękowania rodzicom i ewentualnie dziadkom i rodzicom chrzestnym. U mnie to też było, ale dziękowaliśmy własnymi słowami, mieliśmy bardzo osobisty prezent dla rodziców i obyło się bez oklepanej piosenki "Cudownych rodziców mam".
      Beznadziejny jest za to dla mnie zwyczaj tzw. zbierania na wózek, czyli płacenie za taniec z panną i panem młodym. Moim zdanie goście i tak dają prezent, często muszą ponieść jeszcze dodatkowe koszty takie jak dojazd czy strój, a to jest tylko dodatkowe wyciąganie pieniędzy.
      Zanim Zostałeś Poczęty - Pragnełam Cię... Zanim Się Urodziłeś - Kochałam Cię...
      Zanim Mineła Jedna Godzina Twojego Życia - Byłam Gotowa Dla Ciebie Umrzeć...


      Stanisław 03.10.2009r. 3540g 58cm


      http://www.bebilon.com.pl/pamietnik/...ndra83;page:-1

      Skomentuj


        #4
        Odp: Tradycje ślubne i weselne

        u mnie w piątek,czyli dzien przed weselem,bylo tzw.tłuczenie butelek,w dzien slubu mialam cos nowego,starego ,pozyczonego i niebieskiego, byly oczywiscie robione bramy,przenoszenie przez próg byłoby gdybym nie byla w 8 mies ciazyOvzywiscie bylo witanie chlebem i solą,byly oczepiny,podziekowania rodzicom...czyli moje wesele bylo tradycyjneAha...Kiedys bylam z mezem na weselu(ale nie bylismy nawet jeszcze narzeczenstwem),ja złapałam welon,on muszke i po trzech latach sie pobralismyWiec u nas sie sprawdzilo

        Skomentuj


          #5
          Odp: Tradycje ślubne i weselne

          Nasze wesele też nie obyło sie bez tradycji.tj błogosławieństwo rodziców,witanie chlebem i solą,pierwszy taniec,tort weselny,oczepiny,oczywiście jak tradycja nakazuje miałam coś nowego,pożyczonego i niebieskiego

          Skomentuj


            #6
            Odp: Tradycje ślubne i weselne

            u nas blogoslawienstwo rodzicow i dziadkow(akurat i tak rodzice zajmowali sie transportem dziadkow)w kosciele normalnie, tylko sypania ryzem ani groszami nie bylo bo bylo zimno ze hoho, zyczenia byly w przedsionku kosciola, brama tez byla
            potem na sali bylo przywitanie chlebem sola i szampan, bicie kieliszkow,
            podziekowania dla rodzicow, co prawda gotowe ale trafne.
            rzucanie welonu i krawatu, obtancowywanie za kase(ale u nas uzbieralismy praktycznie same drobniaki, nikt sie nie spodziewal duzej kasy)i nie bylo tam nic obgadywane ze malo placa czy cos takiego (a kiedys na weselu sie z tym spotkałam)
            no i u mnie w rodzinie zrobila sie nowa mala tradycja ze zamiast kwiatow dla mlodych ,zabawki i akcesoria szkolno-plastyczne dla dzieci z domu dziecka.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Tradycje ślubne i weselne

              u mnie też było tradycyjnie najpierw błogosławieństwo rodziców, a potem sypanie ryżem bramy przywitanie chlebem i solą przenoszenie przez próg krojenie wspólnie tortu podziękowanie rodzicom oczepiny a po powrocie do domu sprzątanie "udekorowanego" pokoju czyli pokój zamknięty na klucz a klucz w naczyniach z wodą ryż w łóżku wszedzie nawieszany papier toaletowy i mnóstwo baloników no i na koniec pochowane budziki dzwoniące co godzinę ale pomimo tego że się nie wyspaliśmy to i tak w poprawiny promienieliśmy szczęściem....




              http://mamaczytata.pl/pokaz/8496/samuel_-

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Tradycje ślubne i weselne

                Napisane przez pieczulka Pokaż wiadomość
                u nas blogoslawienstwo rodzicow i dziadkow(akurat i tak rodzice zajmowali sie transportem dziadkow)w kosciele normalnie, tylko sypania ryzem ani groszami nie bylo bo bylo zimno ze hoho, zyczenia byly w przedsionku kosciola, brama tez byla
                potem na sali bylo przywitanie chlebem sola i szampan, bicie kieliszkow,
                podziekowania dla rodzicow, co prawda gotowe ale trafne.
                rzucanie welonu i krawatu, obtancowywanie za kase(ale u nas uzbieralismy praktycznie same drobniaki, nikt sie nie spodziewal duzej kasy)i nie bylo tam nic obgadywane ze malo placa czy cos takiego (a kiedys na weselu sie z tym spotkałam)
                no i u mnie w rodzinie zrobila sie nowa mala tradycja ze zamiast kwiatow dla mlodych ,zabawki i akcesoria szkolno-plastyczne dla dzieci z domu dziecka.

                Pieczulka świetna tradycja z tym zbieraniem zabawek i artykułów szkolnych dla dzieci z domów dziecka! Naprawdę - szacunek - bo nie wszystkich stać na taki gest na własnym weselu!


                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Tradycje ślubne i weselne

                  dla mnie idea tydzien stojacych kwiatow(i tak troche zawsze sie dostanie)nie jest wazna ,a taki bukiet tez z regoly od 20-30zl sie zaczyna wiec mozna fajnie pomoc dzieciakom.

                  znajomi tez poprosili zamiast kwiatow losy totolotka tez nie glupie ale mysmy woleli podzielic sie naszym szczesciem

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Tradycje ślubne i weselne

                    Napisane przez pieczulka Pokaż wiadomość
                    no i u mnie w rodzinie zrobila sie nowa mala tradycja ze zamiast kwiatow dla mlodych ,zabawki i akcesoria szkolno-plastyczne dla dzieci z domu dziecka.
                    Pieczulka my zrobiliśmy to samo. Poprosiliśmy o zabawki i jakiś takie przybory
                    szkolne. Ale większość naszej rodzinki stwierdziło, że głupio jakoś nie przyjść
                    z kwiatami i kupili i to i to Także było co oddać, ale cały pokój kwiatów też
                    był Tylko znajomi zastosowali się w 100% do naszej prośby.


                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Tradycje ślubne i weselne

                      Widzę jak dotąd same opisy raczej tradycyjnych ślubów i wesel.
                      U nas było inaczej.
                      Ceremonia bardzo kameralna, tylko najbliższa, dosłownie, rodzina. Obiad w restauracji, ale bez oczepin, których bardzo nie lubię, bez witania chlebem i solą, bez przenoszenia przez próg.
                      Tańce były, ale to akurat była dla nas zupełna niespodzianka. Okazało się, że w tej restauracji oprócz naszego poślubnego obiadu była tez obchodzona rocznica ślubu innej pary. Kiedy pojawił się pan DJ, nagle wszyscy się zintegrowali i tańce ruszyły pełną parą.
                      Z tradycji zachowalismy tylko podziękowanie dla rodziców. Zawsze mnie ten moment bardzo wzruszał i zalezało mi, by rodziece dodstali od nas tę cudowną chwilę. I polały się łzy.
                      A, i było coś niebieskiego i nowego zarazem - moja jasnobłękitna suknia ślubna.
                      Łukasz 11.10.2007

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Tradycje ślubne i weselne

                        Napisane przez emes1986 Pokaż wiadomość
                        u mnie w piątek,czyli dzien przed weselem,bylo tzw.tłuczenie butelek,w dzien slubu mialam cos nowego,starego ,pozyczonego i niebieskiego, byly oczywiscie robione bramy,przenoszenie przez próg byłoby gdybym nie byla w 8 mies ciazyOvzywiscie bylo witanie chlebem i solą,byly oczepiny,podziekowania rodzicom...czyli moje wesele bylo tradycyjneAha...Kiedys bylam z mezem na weselu(ale nie bylismy nawet jeszcze narzeczenstwem),ja złapałam welon,on muszke i po trzech latach sie pobralismyWiec u nas sie sprawdzilo
                        Ja musze przyznać, że lubię oczepiny i u nas one były. Było wesoło. Moja rodzina potrafi się bawić. To też zależy od wodzireja, czy oczepiny będą udane. Musze przyznać, że u na sw rodzinie na oczepiny czeka się chyba najbardziej. Wszyscy zastanawiają się, jakie tym razem będą zabawy, jakie śmieszne wpadki itd. Tak jest przy każdym weselu odbywającym się w rodzinie.


                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Tradycje ślubne i weselne

                          Oczywiście!Było błogosławieństo od rodziców,witanie chlebem i solą,rozbijanie kieliszków,oczepiny,tort.Jednak przyznam szczerze,że niektóre tradycje(np.przenoszenie przez próg,tzw.,,bramy")uważam za zbyteczne i nie popadałam w panikę,że nie mam nic pożyczonego w swoim ślubnym stroju

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Tradycje ślubne i weselne

                            Ja pamietam powitanie chlebem i sola, pierwszy taniec, cos niebieskiego, nowego, starego itd;p

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Tradycje ślubne i weselne

                              ja pamietam ze ja kwyszlismy z kosciola to mielismy mase bram potem powiotanie chlebem i sola wypicie kieliszka wodki i rozbicie go, potem moj maz wzial mnei na rece i przeniosl przez prog, potem pierwszy taniec- tez tradycja, oczepiny po 24 tez chyba u kazdego

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X