Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ciemiączko

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Ciemiączko

    Mam pytanie/prośbę o opinię do Pana doktora, ale również podobne doświadczenia mam bardzo mnie interesują. Otóż moja córka skończyła niedawno półtorej roku i nadal ma niezarośnięte ciemiączko.
    Przez pół roku była karmiona tylko piersią, potem zgodnie z zaleceniami wprowadzałam obiadki, kaszę manną,itd.Aktualnie już od pół roku jada również kasze na mleku modyfikowanym (i dalej jest na piersi). Z jajek niestety tylko żółtko udaje mi się przemycić w zupce, jajek nie lubi po prostu w żadnej postaci.
    Witaminę D podaję prawie codziennie, w słoneczne dni gdy była około 1-2 godzin na dworze bez kremu w letnim ubraniu odpuszczałam witaminę D,średnio podaję witaminę 5-6 dni w tygodniu. Teraz we wrześniu gdy odsłonięta jest tylko buzia podaję witaminę nawet w słoneczny dzień. Kremów z filtrem praktycznie nie stosowałam, czasem mi się zdarzyło, córka jest delikatnie opalona.
    Córka jest trochę powyżej 10 centyla , ząbkuje prawidłowo, nie ma objawów krzywicy (badany miała np brzuszek przed szczepieniem), jest wesoła, energiczna, szybko zaczęła raczkować i chodzić.
    Nasza Pani doktor mówi że ciemiączko jest duże, ale na razie nie podniosła jakiegoś alarmu szczególnego, inna Pani doktor do której raz trafiliśmy skierowała córkę na badanie krwi na wszelki wypadek (skierowanie mam ale wstrzymuję się z pójściem,żeby uniknąć pobrania krwi u wyrywającego się dziecka). Ciemiączko się zmniejsza, ale nadal ma w najszerszym miejscu około 2-3 cm.
    Teściowa wspomina że u jej dzieci też ciemiączko zrastało się dłużej, ale szczegółów nie pamięta.
    Moje pytanie dotyczy normy czasowej na zarośnięcie ciemiączka, czy wynosi 1,5 roku czy 2 lata. Myślę też że jeśli dzieci rodzą się z różnymi rozmiarami ciemiączek to te z większymi mogą potrzebować więcej czasu na zarośnięcie po prostu? Generalnie pytanie brzmi na co zwrócić uwagę, czy w moim konkretnym przypadku mogę czekać do drugiego roku życia starając się po prostu żeby córce nie brakowało białka, wapnia, witaminy D? Jak pisałam pomysł pobierania krwi na razie odsuwam.
  •    
       

    #2
    Odp: Ciemiączko

    Jestem w podróży, więc na razie odpowiem krótko. Jeśli nie ma cech wodogłowia (widać to w USG, wskazówką są też przyrosty obwodu główki), to w opisanej sytuacji moim zdaniem można spokojnie obserwować dziecko Piszę to z pozycji lekarza a nie rodzica, który nie powinien się niepokoić.
    Pozdrawiam.
    prof.UWM, dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

    Skomentuj


      #3
      Odp: Ciemiączko

      Dziękuję za odpowiedź.
      Czy można przyjąć, że jeśli ciemiączko zmniejsza się i ostatecznie zarasta około drugiego roku życia, to to wyklucza wodogłowie?
      Czy skoro żaden z lekarzy nie zasugerował badań usg głowy, mimo że stwierdzali duże ciemiączko, to mogę wykluczyć wodogłowie? Właściwie tylko ważyli i mierzyli córkę, nawet nie mierzyli obwodu głowy, mierzyli tylko przy okazji pierwszych czy drugich badań. Dodam, że miewała również wizyty domowe gdzie na spokojnie Pani doktor mogła jej się przyjrzeć i nigdy nie zasugerowała mierzenia głowy czy usg.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Ciemiączko

        Czy można jeszcze Pana poprosić o więcej informacji, podobno przy wodogłowiu głowa przybiera kształt gruszki,ale patrząc na twarz czy z góry na głowę? Czy zawsze występują jakieś ograniczenia rozwoju (chodzenie, mowa, wzrok, słuch)? Czy od razu czy w późniejszym etapie?

        Skomentuj


          #5
          Odp: Ciemiączko

          W przypadku wodogłowia powiększa się część mózgowa czaszki a część twarzowa staje się relatywnie mniejsza. Nigdy nie patrzyłem na dzieci z wodogłowiem pod kątem podobieństwa do owocu: ). Gruszkę najbardziej przypominają, gdy patrzymy skośnie w dół. Mamy dużą mózgoczaszkę i zwężającą się część twarzową. Niemniej nie przywiązywałbym wagi do tego podobieństwa, bo wiele dzieci bez wodogłowia ma zblizony kształt a pomiar obwodu głowy i USG pozwlają na znacznie bardziej precyzyjną ocenę .

          Pozdrawiam
          prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, spacjalista pediatra

          Skomentuj


            #6
            Odp: Ciemiączko

            Żeby dopełnić ten wątek byłabym wdzięczna o historie mam w podobnych sytuacjach, czyli takich których dzieci miały dłużej niż pół roku zrastające się ciemiączka.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Ciemiączko

              Oczywiście w wypowiedzi wyżej miałam na myśli nie pół a półtorej roku.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Ciemiączko po usg

                Dość duży obwód główki (jeśli dobrze mierzę to 49-50 cm, a córka ma prawie 23 miesiące) oprócz wspomnianego już niezarośniętego ciemiączka zmobilizował mnie w końcu do zrobienia usg przezciemieniowego. Wynik jest dobry, przytaczam go bo sama również korzystałam z takich informacji przed badaniem:
                Wynik: Układ komorowy mózgu symetryczny,nieposzerzony. Miąższ bez zmian ogniskowych. Przymózgowe przestrzenie płynowe nieposzerzone.
                Narazie tyle wiem.
                Komentarz i ewentualne sugestie Pana Doktora oczywiście mile widziane Pozdrawiam

                Skomentuj


                  #9
                  Duża główka

                  No jednak męczy mnie trochę myśl co może powodować spore, zaokrąglone czoło (według Pani radiolog proporcjonalne mimo że przyznała że trochę duże), duży obwód główki (na samym szczycie siatki centylowej), niezarośnięte ciemię (zmniejszające się stopniowo, duże było na starcie więc to akurat męczy mnie najmniej), kiedy mózg według Pani radiolog jak najbardziej jest w porządku, a waga i wzrost córki to około 25 centyla.
                  I myślę że gospodarka wapniowo-fosforowa-witaminowa itd nie mogą chyba powodować zbyt dużej głowy, gdy inne aspekty rozwoju kości jak wzrost są w siatce na około 25 centylu. Zęby prawidłowo, rozwój ogólny prawidłowo. Ponieważ unikam jak ognia tego pobierania krwi to może chociaż zbadać mocz?

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Ciemiączko

                    Moja córka skończyła rok, również ma niezrośnięte ciemiączko. Kiedy powinnam iść z nią do lekarza, żeby dostać skierowanie na jakieś specjalistyczne badania?

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Ciemiączko

                      Napisane przez natalia_8711 Pokaż wiadomość
                      Moja córka skończyła rok, również ma niezrośnięte ciemiączko. Kiedy powinnam iść z nią do lekarza, żeby dostać skierowanie na jakieś specjalistyczne badania?
                      Mój synek ma obecnie 13 miesięcy i też ma nie zarośnięte ciemiączko. Byłam z nim parę dni temu na szczepieniu i powiedziałam o tym pani doktor a ona mnie uspokoiła. Powiedziała że mam dawać cały czas witaminę D i ciemiączko się ładnie zarośnie a ma czas na to do ukończenia przez dziecko 2 roku życia.
                      Powiedziała ze jeśli nie jest wklęcłe ani wypukłe i nie ma na nim żadnych zmian to nie trzeba się martwić.
                      Moja starsza córka też długo miała nie zarośnięte ale u niej nie było tego widać bo miała długie włosy a syn ma krótkie i widać czasem jak mu pulsuje

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Ciemiączko

                        Z tego co juz wiem w tym temacie ciemiaczko ma półtorej roku na zrośnięcie się, ale szersza norma to nawet 2 lata (po prostu rzadziej się zdarza, że zrasta się dwa lata).

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Ciemiączko

                          Jeśli zachowanie dziecka, obwód głowy są prawidłowe, to nie ma powodu do niepokoju i specjalnych wędrówek do przychodni. Wystarczy kontrola przed szczepieniem (13-15 miesiąc).
                          Pozdrawiam
                          prof. UWM dr hab. n. med, Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Ciemiączko

                            Proszę o trochę cierpliwości i mniej obaw. Obwód główki jest dla nas wskaźnikiem rozwoju mózgu i jeśli badanie USG nie wykazało nieprawidłowości, to nas uspokaja. Obecnie nie przywiązuje się dużej wagi do wielkości i terminu zarastania ciemienia, jako izolowanego objawu.
                            Pozdrawiam
                            prof. UWM dr hab. n. med, Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Ciemiączko

                              Nam też ciemiączko nie chciało sie zrastać tak jak powinno, Nawet musieliśmy z tym jechać do szpitala, ale po pewnym czasie wszystko sie unorowało. Ważne, ze byliśmy pod opieka specjalisty.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X