Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dziecko to też człowiek i to wyzwolony

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Dziecko to też człowiek i to wyzwolony

    Jestem mamą z kilkuletnim stażem. Po pierwotnym "zanurzeniu się w macierzyństwo" i totalnym oddaniu się uczuciu troski i odpowiedzialności za młode życie przyszedł czas na refleksję i "wyzwolenie" i to zarówno siebie jak i moich dzieci, bo im także, a może zwłaszcza, potrzebna jest swoboda podejmowania wyzwań i określania własnej osobowości.
    To trochę jak w tej historii: Do trzech robotników podszedł wieśniak. "Co robicie?" - zapytał ich. Pierwszy robotnik odpowiedział: "Zarabiam na życie". Drugi odparł: "Kładę cegły". Trzeci odrzekł: "Buduję katedrę".
    Ja również jestem jak ten trzeci robotnik. Moją pracą jest wychowywanie dzieci. Moje cegły to wszystkie drobne wypowiedzi, słowa wypowiadane każdego dnia. Moja katedra to osiągnięcie pełni człowieczeństwa przez moje dzieci. Co przez to rozumiem? Chcę pomóc im odnaleźć ich miejsce w społeczeństwie używając przyjaznych i pełnych szacunku metod, unikając kar, gróźb czy przemocy. Tylko w ten sposób nauczą się również i tego jak NIE ULEGAĆ groźbom innych. Moja metoda wychowawcza to akceptacja i przyzwolenie na uczucia dziecka, także te negatywne. Na uczucia, nie zaś na czyny.
       
Working...
X