Wróć   Forum Mamotoja.pl > Czas dla mamy > Wakacje, podróże, święta, prezenty
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Wakacje, podróże, święta, prezenty Gdzie spędzić wakacje? jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia? Wielkanocy? jaki prezent kupić dla dziecka? Chrzest dziecka, Pierwsza komunia

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 20-11-2009, 17:58
szamana's Avatar
szamana szamana jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
szamana.polki.pl

Miasto: racibórz/glasgow
Domyślnie Odp: Jakie potrawy na Wigilię

Cytat:
Napisał sikornik Zobacz post
Szamana a co to ta "moczka" jest takowego
"Moczka − śląska potrawa przyrządzana na Boże Narodzenie. Przygotowywana jest ze specjalnego rodzaju piernika, migdałów, rodzynek, suszonych śliwek, suszonych moreli, gruszek, szuszonych fig, orzechów laskowych i dużej ilości wody, w której moczy się składniki. Zamiast wody używano dawniej wywaru jarzynowego lub rosołu na łbach karpi, od czego ostatnio się odchodzi. Do moczki można dodać czerwonego wina."
u nas się jeszcze czekolady dodaje

jednym słowem paskudstwo

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 20-11-2009, 18:40
anna31's Avatar
anna31 anna31 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anna31.polki.pl

U nas obowiązkowo kapusta z grochem barszcz czerwony z uszkami pierogi z kapustą smażone ryby.Kutii nigdy niema bo nikt nielubi.Mąz opowiadał że jak był maly i jedną wigilię spędzil z rodzicami u takiej jednej cioci która poczęstowala go kutia a że on jej nielubił a nie chciał żeby cioci było nieprzyjemnie to pakował kutię do kieszeni a potem wyrzucał w drodze na przystanek autobusowy

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 20-11-2009, 20:17
sikornik sikornik jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
sikornik.polki.pl

Cytat:
Napisał szamana Zobacz post
"Moczka − śląska potrawa przyrządzana na Boże Narodzenie. Przygotowywana jest ze specjalnego rodzaju piernika, migdałów, rodzynek, suszonych śliwek, suszonych moreli, gruszek, szuszonych fig, orzechów laskowych i dużej ilości wody, w której moczy się składniki. Zamiast wody używano dawniej wywaru jarzynowego lub rosołu na łbach karpi, od czego ostatnio się odchodzi. Do moczki można dodać czerwonego wina."
u nas się jeszcze czekolady dodaje

jednym słowem paskudstwo
ł matko jedyna to po tym już nic bym nie zjadła tak by mnie zmuliło i zatwardzenie murowane hehe
poza tym nie cierpie piernika
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 20-11-2009, 22:43
MonikaPB21 MonikaPB21 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
MonikaPB21.polki.pl

Też pierwszy raz słyszę o moczce. I nie jest to zachęcające.
U mnie musi być barszcz z uszkami, odsmażane pierogi z kapustą i grzybami, karp smazony (i jakis inny filet), karp w galarecie. Do tego śledzie w różnych postaciach. Najciekwaszy jest śledź na słodko z rodzynkami. W skrócie śledzie przykrywa się usmażoną cebulką z dodatkiem kechupu i rodzinek. I to wszystko musi postać, aż się przegryzie. Brzmi i wyglada nieciekawie, ale jest pyszne!
I wszystkie potrawy domowe, własnoręcznie robione. Teraz to juz sie nie udzielam w przygotowaniach, bo zazwyczaj w ostatniej chwili przyjeżdżamy, ale nalepiłam sie tych pierogów i uszek. Przed pierwszą wigilią spędzoną u teściów zrobiłam sama uszka i zawiozłam, bo teściowa kupuje, ale nie wywołało to oczekiwanego entuzjazmu.

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 21-11-2009, 16:28
melchior melchior jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
melchior.polki.pl

U nas barszcz czerwony z uszkami ,pierogi z kapusta i grzybami , smazona ryba - uwielbiam karpia i najlepiej on smakuje własnie na wigilie , kapusta z grochem,kompot z suszonych owoców .U mojej tesciowej jest jeszcze zurek , pierogi ze sliwkami .
Nieprzeczytane 24-11-2009, 14:25
niawka niawka jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
niawka.polki.pl

W żaden inny dzień barszcz z uszkami tak nie smakuje jak właśnie na Wigilie Tym bardziej że uszka lepi mistrzyni babcia. Karpia też nie jem przez cały rok, tylko przy wieczerzy. Natomiast nie znoszę kompotu z suszek :/ błeee. Chociaż w tamtym roku ciocia przygotowała kompocik nie ze samych śliwek, bo dodała jeszcze kandyzowane owoce (gruszki, morele i nawet suszonego banana) i muszę przyznać, że smakowało nieźle.

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 24-11-2009, 15:07
anik12 anik12 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anik12.polki.pl

U nas obowiązkowo;
1.Sałatka śledziowa
2.Sałatka warzywna
3.Barszcz czerwony
4.Karp smażony i w galarecie
5.Ryba po żydowsku
6.Ryba po grecku
7.Śledzie w oleju
Czasami też pierogi z kapustą i grzybami, ale to nie zawsze

http://www.bebilon.com.pl/pamietnik/...anik12;page:-1
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 25-11-2009, 20:31
balvvanek's Avatar
balvvanek balvvanek jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
balvvanek.polki.pl

u mnie mama zawsze robi na Wigilię swoje popisowe danie czyli pierogi ze śniegiem w polewie ze śniegu. ja bardzo lubię też zupę śniegową - tylko trzeba uważać, żeby wam sprzedawcy nie wcisnęli żółtego śniegu, najlepszy jest ten biały, puszysty
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-12-2009, 15:33
laurunia20 laurunia20 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
laurunia20.polki.pl

Dziewczyny, tu mam troche problem, bo... ja nie jestem z Polski, a maz i tesciowie sa, a tu mojemu mezowi przyszlo do głowy, zeby zrobic wigilie zorganizowana przez nas, a ja mialabym gotowac takie potrawy, czesciowo kupic, a problem polega na tym, ze wypieki dobrze mi wychodza, a pierogi np nie no i co tu zrobic, w dodatku corcia na wigilie bedzie miala tylko 4 miesiace, wiec tak troche malo, domaga sie piersi, kiedy to wszystko zrobic Jak fajnie, czytam tu na forum, ze idzieci do rodzicow, do tesciow.. a ja... moja rodzina tam, troche smutno
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-12-2009, 19:12
bagnes's Avatar
bagnes bagnes jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
bagnes.polki.pl

Miasto: Radlin
Wyślij wiadomość przez AIM do bagnes

u nas musi być: karp pieczony, kapusta zasmażana, kapusta z grochem(to mąż sobie życzy), pierogi oczywiście z grzybami, kutia, moczka(ja tam uwielbiam, ale tylko gęsty środek) sałatka śledziowa, barszcz (najlepiej ukraiński), no i różne takie co tam wymyślę, żeby 12 było czyli coś słodkiego(zawijaniec z makiem), owoce, kompot najlepiej z suszonych owoców, ale nie zawsze mam.
A ogólnie to wigilię zawsze jemy w domu, bo nie uznaję żadnych wycieczek. Tylko mama u nas jest, i jej siostra, która jej samotna.

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania