Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

co widzi noworodek?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    co widzi noworodek?

    Chciałabym kupić maluszkowi siostry (3 miesiace) jakiś fajny prezent na Dzień Dziecka, ale wszystko już ma. Widziałam w księgarni książkę dla maluszków, tylko czarno-białą, duże rysunki. Czy dziecko nie widzi kolorów? Jeśli tak, to dlaczego większość zabawek jest mocno kolorowych?

    #2
    Odp: co widzi noworodek?

    Witam serdecznie,

    Dojrzały noworodek widzi już od pierwszych chwil życia. Oczywiście, po ciemności panującej w brzuchu mamy, musi najpierw przyzwyczaić się do światła, dopiero potem "ćwiczy" ostrość widzenia, rozróżnia kształty, kolory, poznaje twarze. Niesamowite jest to, że noworodek początkowo najwyraźniej widzi kształty oddalone o ok.30cm - jest to właśnie dystans między twarzą dziecka przy piersi a twarzą karmiącej mamy...!
    Mimo gotowości samego narzadu wzroku do widzenia (oko), przez pierwsze tygodnie dojrzewa droga wzrokowa. Dlatego noworodek i mały niemowlak jest najbardziej wrażliwy na intensywne bodżce wzrokowe, czyli żywe kolory w kontrastowych zestawieniach: biel-czerń, czerwień-biel, czarny-żółty itp. oraz proste geometryczne kształty- koło, kwadrat, trójkąt.
    W opraciu o tę wiedzę powstają nowoczesne zabawki, książeczki i inne akcesoria, dostosowane do możliwości i potrzeb rozwojowych maluchów.
    Dlatego różowy czy biały pluszak, choćby nie wiem jak atrakcyjny dla dorosłego, nie może konkurować z naiwną z pozoru książeczką.

    Pomysł na prezent znakomity.
    Pozdrawiam

    Skomentuj


      #3
      Odp: co widzi noworodek?

      Jeszce małe post sctiptum

      Żadna zabawka, ani żaden ruchomy obraz nie jest dla dziecka tak atrakcyjny jak twarz drugiego człowieka! Z twarzy mamy dziecko bardzo szybko uczy się rozpoznawać i różnicować emocje, ćwiczy miny, podgląda ruch warg, próbuje wydawać pierwsze dźwięki. Dlatego warto być blisko malucha i opowiadać mu świat.

      Pozdrawiam serdecznie

      Skomentuj


        #4
        Odp: co widzi noworodek?

        O tak! Mój synek miał dwie takie książeczki i je uwielbiał, wystarczyło że postawiłam przed nim książeczkę i opowiadałam co na niej jest to potrafił przez długi czas obserwować obrazki

        Skomentuj

               
        Working...
        X