Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Alergia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Alergia

    Witam, córka ma skończone 3 lata. Podejrzewam u niej alergię, gdyż sama ją mam i obserwuję już od 2 lat że córka ma takie same objawy alergii w tym samym czasie co ja.
    Od pediatry mamy zalecony ketotifen, z początku skutkował ale teraz już nie widzę jego działania.
    Czytałam gdzieś, że można dziecku zrobić test alergiczny z krwi czy też sprawdzić czy ma skłonność do alergii. Czy to prawda? Jeśli tak to jak to wygląda? Chciałabym zaoszczędzić córce teraz wszystkich nakłuć na testach a też chcę jej jakoś pomóc, ulżyć.


    Pozdrawiam



  •    
       

    #2
    Odp: Alergia

    Można oznaczyć specyficzne IgE oraz całkowite stężenie immunoglobuliny E. W tym celu pobiera się od dziecka krew żylną i w surowicy oznacza przeciwciała. Można oznaczyć nadwrażliwość na tzw panele (mieszankę alergenów np pokarmowych, czy wziewnych), co zmniejsza koszt albo na poszczególne substancje np białko mleka krowiego, białko jaja kurzego itp. Przed wykonaniem badań warto na podstawie obserwacji wytypować najbardziej prawdopodobne alergeny.
    Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych
    dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra

    Skomentuj


      #3
      Odp: Alergia

      Ulcia a byłaś u alergologa? Ja z moimi się najeździłam i powiem Ci że w wieku 3 lat testy czy skórne czy z krwi nie są do końca wiarygodne. Tzn. mogą dać odpowiedź ale nie muszą. Piotrek miał testy skórne w wieku 3 lat i nic nie wyszło, w wieku 4 lat miał testy z krwi (w specjalistycznym szpitalu w Istebnej) i też nic nie wyszło. Alergolog mówiła że o ile alergia nie ma ostrego przebiegu najbardziej wiarygodne są testy w wieku 5-6 lat. I faktycznie miesiąc temu miał ponownie robione testy z krwi i wyszło już na co jest uczulony.


      Skomentuj


        #4
        Odp: Alergia

        Ja lekarzem nie jest ale moja córka w wieku dwóch tygodni miała zdiagnozowana alergie na mleko , moje mleko, została przerzucona na bebilon pepti po którym wymiotowała, pediatra zmienił zadanie i była na piersi aż do 18 miesiąca.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Alergia

          Zmiany atopowe często są trudne do zróżnicowania z łojotokiem a u noworodka, który pewnie miał jeszcze rumień toksyczny ocena zmian skórnych jest jeszcze trudniejsza.
          Niestety jeśli chodzi o interpretacje wszystkich badań sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Każde badanie ma swoją czułość i swoistość tzn. zdolność do wykrycia zmiany, gdy ona jest w rzeczywistości i zdolność do pokazania, że zmiany nie ma w przypadku, gdy jesteśmy zdrowi. W części przypadków niestety wynik jest prawidłowy pomimo, że pacjent jest chory (czułość), a w części jest nieprawidłowy pomimo, że pacjent jest zdrowy (swoistość). Zwykle pacjenci nie znają ani czułości ani swoistości a one nigdy nie są stuprocentowe (szczególnie w wykrywaniu alergii za pomocą testów skórnych). Poza tym nie wszystkie reakcje alergiczne są mediowane przez IgE, więc IgE specyficzne może być niskie a dziecko może reagować na jakąś substancję. Dlatego podkreślałem wartość obserwacji rodzicielskiej i klinicznej. Jeśli po podaniu substancji są objawy, po usunięciu substancji objawy znikają i znów pojawiają się po jej wprowadzeniu to na podstawie takiego testu można rozpoznać nadwrażliwość nawet w przypadku negatywnych wyników testów. Dlatego lekarze czasami mówią, że leczy się pacjenta a nie jego wyniki, choć nad każdym wynikiem się zastanawiamy.
          Pozdrawiam
          dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra

          Skomentuj


            #6
            Odp: Alergia

            Witam mam pytanie. Moja córka 2,5 roku jest alergikiem do tego ma astmę oskrzelową i atopowe zapalenie skóry. Leczona jest u alergologa a wizyty u lekarzy u nas są bardzo częste. Niepokoi mnie jednak to że mimo leków na alergie mała ma cały czas katar na początku jest on wodnisty po kilku dniach przechodzi w ropny. mimo że jakiś czas temu miała robiony wymaz z nosa i dopasowane odpowiednio do bakterii leki problem się nadal powtarza i jest bardzo uciążliwy. podajemy do nosowo leki z antybiotykiem a po odstawieniu góra tydzień i znowu ropny i bardzo obfity katar. Czy są jakieś sposoby na pozbycie się tej ropy ? Czy może jakieś badania by znaleźć odpowiednie leki i przyczynę?

            Skomentuj


              #7
              Odp: Alergia

              Wydzielina w nosku najczęściej zmienia swą barwę, gdy nie jest usuwana przez dłuższy czas. Dlatego przy obfitym wysięku zwykle się to nie zdarza natomiast jest częste po nocy. Zastojowi wydzieliny sprzyja obrzęk struktur nosa spowodowany przez alergię lub infekcję. Podawanie antybiotyku będzie skuteczne na dłużej, jeśli przewody nosowe będą często opróżniane z wydzieliny. Opróżnianie ułatwia zmniejszenie obrzęku struktur wewnątrz przewodów nosowych i w tym celu podaje się leki obkurczające śluzówkę nosa (xylometazolinę , oxymetazolinę efedrynę itp), leki przeciwhistaminowe czy też leki sterydowe. Innym czynnikiem jest zmniejszenie lepkości wydzieliny poprzez stosowanie soli morskiej, preparatów upłynniających śluz. W niektórych przypadkach przejściowo wskazane jest wsparcie sił obronnych dziecka podanym donosowo antybiotykiem lub preparatem zawierającym sole srebra. Oczywiście ważne jest dokładne mechaniczne usuwanie wydzieliny (nawet wtedy, gdy dziecko trochę wydmuchuje wydzielinę) za pomocą ssaka ustnego (np " Frida") lub podłączanego do odkurzacza (np "katarek") . Należy pamiętać, że preparaty podawane donosowo są skuteczne tylko wtedy, gdy są prawidłowo aplikowane. W przypadku Pani córki sytuację może pogarszać defekt samooczyszczania błon śluzowych czy zmiany w zatokach.

              Pozdrawiam
              dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Alergia

                dziękuję pięknie za odpowiedz
                Jeśli chodzi o czyszczenie noska to stosujemy specjalną końcówkę do płukania zatok którą podłącza się do nebulizatora, bardzo fajnie czyści nosek wypłukując wszystko co zalega.
                Jeśli chodzi o zatoki pytałam już kiedyś i pediatrę i laryngologa ale oni mówią że dziecko w tym wieku nie ma jeszcze wykształconych dobrze zatok i pod tym kontem tego że tak powiem nie leczą.
                Chciała bym zapytać jeszcze o ten defekt samooczyszczania błon śluzowych co to jest i czy jakoś to się leczy? Przy następnej wizycie postaram się o to zapytać naszego pediatry. I jeśli mogę to jeszcze jedno małe pytanie bo zawsze jak jestem u lekarza zapomnę zapytać czy przy zmianach atopowych na skórze córka może wystawiać te miejsca na słoneczko (ona ma dużo zmian pod kolanami i na rączkach i mimo leczenia ciągle wracają)chodzi mi tylko o to czy te miejsca zmian jak wychodzi na dwór zakrywać dłuższym rękawkiem czy słoneczko im nie zaszkodzi?

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Alergia

                  Fizjologicznie nabłonek dróg oddechowych wyposażony jest w rzęski, które przesuwają wydzielinę. Defekt samooczyszczania może wynikać z wrodzonych zaburzeń w budowie rzęsek, w przejściowych zmianach ich ilości lub dysfunkcji. Może to być spowodowane czynnikami środowiskowymi lub infekcyjnymi (warto pamiętać też o możliwych nadkażeniach grzybiczych, szczególnie u alergików). Stan zapalny upośledza samooczyszczanie, co sprzyja przewlekaniu się zapalenia i tworzy się błędne koło. Lekarze, których się Pani radziła mają rację, że zatoki oboczne nosa zwykle są u małych dzieci niewielkie a rozwój niektórych trwa do drugiej dekady po urodzeniu ale jednak są, a tempo ich rozwoju jest indywidualne.
                  O tym, że zapalenie zatok jest problem, który w praktyce występuje również u małych dzieci świadczy choćby powstanie wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pt " Clinical Practice Guideline for the Diagnosis and Management of Acute Bacterial Sinusitis in Children Aged 1 to 18 Years".
                  Oczywiście moje wypowiedzi z konieczności są bardzo ogólne a lekarz, który opiekuje się dzieckiem i widzi je, może wszystkie aspekty rozważyć szczegółowo i stąd zapewne informacja, że problem zapalenia zatok można u Pani dziecka pominąć.
                  Słonce zwykle łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry ale podczas stosowania niektórych leków nie powinno się skóry nasłoneczniać. Poza tym odkrycie skóry może spowodować jej większy kontakt z alergenem. Należy także pamiętać, że ciepło zwykle nasila świąd i objawy, więc leżenie plackiem odpada co nie jest żadnym problemem u dzieci. Trzeba więc powyższe aspekty rozważyć i po prostu obserwować dziecko.
                  Niemniej życzę dużo słońca i pozdrawiam gorąco
                  dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra
                  Last edited by dr_Jurkowski; 22-05-2014, 11:36.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Alergia

                    Skłonność do alergii może być większa gdy ktos z rodziny ma alergie. Nalezy dowiedzieć sie czy najbliższa rodzina ma takie problemy.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Alergia

                      Witam jestem mamą 20 tyg niemowlęcia mamy problem z katarkiem jest cały czas podejrzewam alergie na kurz lub pleśń bo akurat nam się zrobiła na ścianie czyszczę nosek morską wodą później odsączam fridą pomaga ale rano wstaje znów zakatarzony psika i tak w kółko podejrzewam alergie ponieważ gdy zmieniałam prześcieradło i zawiało pyłkiem z kurzu to psikał strasznie chciałam się doradzić jakie pierwsze kroki zrobić by mu pomóc aha stosuje sie do zasad by w pokoju było 20 stopni Celsjusza i wietrze pokój zawsze po kąpieli przed spaniem, i jeszcze jedno pytanie koleżanka doradziła mi Olbas oil ale czy takiemu niemowlaczkowi mozna tym posmarować pościel ?

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Alergia

                        Nam poleciła te kropelki pediatra, Kiedy mała miała 2 latka radziłabym konsultacje lekarza, na katar dobra jest maść majerankowa. Co do kichania teraz jest sezon grzewczy warto używać nawilżacza, gdyż może być zbyt suche powietrze w mieszkaniu, co do podejrzeń alergii skonsultowalabym ja z pediatrą, wówczas jeśli się potwierdzi dostaniesz skierowanie do alergologa

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Alergia

                          ja polecę ci jedno zrób jak najszybciej porządek z grzybem na ścianie to paskudztwo jest strasznie groźne u dzieci ale nie tylko, i może mieć poważne konsekwencje w postaci alergii i częstych chorób
                          Do tego poradź się pediatry on zdecyduje co dalej, katar u tak małych dzieci bardzo szybko się rozwija i przechodzi na oskrzela. Nie chcę cię straszyć ale nie warto tego lekceważyć wiem coś o tym z własnego doświadczenia.
                          A z praktycznych rad to polecam częste mycie i sprzątanie w domku samą wodą na mokro

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Alergia

                            A czy w waszej rodzinie jest alergia? Podobno można oszacować procentowo ryzyko czy dziecko będzie miało alergię czy nie. Jeśli Ty jesteś uczulona na coś, to duża szansa, ze dziecko także, niestety Można to sobie szybko sprawdzić na specjalnym kalkulatorze - xxx
                            Last edited by disne; 15-07-2020, 21:21. Powód: link

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Alergia

                              Jeśli Panie pozwolą, podsumuję i troszkę uzupełnię bardzo rozsądne wypowiedzi poprzedniczek.
                              Przyczyną kataru u niemowlęcia może być alergia (wziewna lub pokarmowa) ale może też to być efekt wysuszenia błon śluzowych w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, drażnienia przez pył i kurz, infekcji lub różne kombinacje tych czynników. Oczywiście pleśni należy się pozbyć ze względu na jej wielokierunkowe, szkodliwe działanie. Proponuję poza tym często zwilżać dziecku nosek, również w nocy, dbać o drożność, oczywiście karmić piersią, ewentualnie zastosować podkład izolujący od roztoczy. Można spróbować podać przejściowo środki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.
                              W wykryciu prawdopodobnej przyczyny kataru może pomóc obserwacja dziecka podczas pobytu w innym miejscu, niż dom.
                              Mam nadzieję, że wietrzenie odbywa się już po zaadaptowaniu dziecka do niższej temperatury lub podczas nieobecności dziecka. Nie powinno się wietrzyć bezpośrednio po kąpieli a maluszek do pokoju powinien wrócić po ustabilizowaniu temperatury. U małych dzieci stosowanie olejków eterycznych powinno być ostrożne a stężenie substancji nie powinno być duże.
                              Jeśli jakiś aspekt zbyt zdawkowo podsumowałem, proszę o dalsze pytania.

                              Pozdrawiam
                              prof UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X