Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bioderka niemowlaka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Bioderka niemowlaka

    Moja mała za 2 tygodnie kończy 2 miesiące. Kiedy po porodzie wyszłam ze szpitala, w książeczce jej zdrowia zauważyłam wpis - "BIODERKA DO OBSERWACJI". Pytałam mojego pediatrę o jej bioderka, on tylko spojrzał i nic nie powiedział. Ostatnio przebierając małą zauważyłam, że fałdki na lewym bioderku są w mniejszym odstępie niż na prawym (idą krzywo). Czy to oznacza, że malutka może kuleć w przyszłości? Co robić, aby poprawić jej stan bioderek?
  •    
       

    #2
    Odp: Bioderka niemowlaka

    Warto nawet na niekonieczna kontrole wybrac sie do ortopedy. Nawet jesli mialoby to byc prywatnie to warto

    Skomentuj


      #3
      Odp: Bioderka niemowlaka

      Ciekawi mnie, dlaczego pediatra nie zwrócił na to uwagi i nie wysyła nas na usg. a w piątek byłam z nią u niego na kontroli i szczepieniu.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Bioderka niemowlaka

        Warto pójść do ortopedy dzieciecego, i zrobić maleństwu USG, ja nie chce nikogo straszyć, ale nierówne fałdki mogą świadczyć właśnie o wadzie bioderek.





        Victoria ur. 18.05.2011 2700g 51cm Nasze Szczęście

        Skomentuj


          #5
          Odp: Bioderka niemowlaka

          Prawidłowa budowa stawów biodrowych jest niezbędna do prawidłowego chodzenia. Istnieje wiele kryteriów tzw klinicznych czyli to co widać , które mogą sugerować jakąś nieprawidłowość. Od dawna wiadomo, że nierówność fałd pośladkowych nie jest jednoznacznym dowodem na patologię.W obecnych czasach , kiedy mamy powszechny dostep do badania USG warto wykonać takie badanie i uspokoić się. Doswiadczony pediatra na ogół potrafi dobrze ocenić stan stawów biodrowych- może dlatego Pani pediatra nie widzi nic niepokojącego? Ale jeśli czuje Pani niepokój to proponuje konsultację ortopedy ewentualnie USG stawów biodrowych.
          dr n. med. Izabela Rogozińska, specjalista pediatrii. Współpracuje z marką JELP

          Skomentuj


            #6
            Odp: Bioderka niemowlaka

            Przy wypisie ze szpitala pediatra powiedziała nam że zanim dziecko skończy 3 miesiące trzeba udać się na usg bioderek nawet jeśli nic się nie dzieje. Profilaktycznie powinny być one zbadane.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Bioderka niemowlaka

              Będąc u ortopedy stwierdzono nie równe fałdki, Mili miała ok.3 mieś, robiliśmy usg które nic nie wykryło i nawet RTG stawów biodrowych gdzie również i te badanie nic nie wykryło, ale ile stresu mieliśmy ... Warto zadbać o takie sprawy jak najwcześniej, mam znajomą gdzie rodzice nie dopilnowali spraw z biodrami i jako dorosła kobieta ma problem z pełną sprawnością :/
              "... Kobieta która ma rodzinę, nosi dwa imiona: 'mama' i 'kochanie'..."

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Bioderka niemowlaka

                "nierówne fałdki" błąd ort. przepraszam :P
                "... Kobieta która ma rodzinę, nosi dwa imiona: 'mama' i 'kochanie'..."

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Bioderka niemowlaka

                  Napisane przez mimilkaaa Pokaż wiadomość
                  Będąc u ortopedy stwierdzono nie równe fałdki, Mili miała ok.3 mieś, robiliśmy usg które nic nie wykryło i nawet RTG stawów biodrowych gdzie również i te badanie nic nie wykryło, ale ile stresu mieliśmy ... Warto zadbać o takie sprawy jak najwcześniej, mam znajomą gdzie rodzice nie dopilnowali spraw z biodrami i jako dorosła kobieta ma problem z pełną sprawnością :/
                  my tez mielismy duzo stresu z biodrami bo jeden pediatra nas porzadnie nastarszyl - ale po badaniu usg wyszlo iz nie jest tak zle jak sie zapowiadało, mielismy zalecony ino specjalny system ponoszenia, noszenia i układania Małej i po kolejnej wizycie kontrolnej na szczescie było wszytsko dobrze

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Bioderka niemowlaka

                    Napisane przez Kropa87 Pokaż wiadomość
                    Moja mała za 2 tygodnie kończy 2 miesiące. Kiedy po porodzie wyszłam ze szpitala, w książeczce jej zdrowia zauważyłam wpis - "BIODERKA DO OBSERWACJI". Pytałam mojego pediatrę o jej bioderka, on tylko spojrzał i nic nie powiedział. Ostatnio przebierając małą zauważyłam, że fałdki na lewym bioderku są w mniejszym odstępie niż na prawym (idą krzywo). Czy to oznacza, że malutka może kuleć w przyszłości? Co robić, aby poprawić jej stan bioderek?
                    To dziwne że przy wypisie ze szpitala nic Ci na ten temat więcej nie powiedzieli. Ja dostałam pisemną informację do książeczki że mam iść z małą na kontrolne usg bioderek, nie że coś się złego dzieje tylko takprofilaktycznie każdemu zalecali. Byłam na tym badaniu, Pani powiedziała że bioderka idealne ale i tak za 3 miesiące kazała przyjść do kontroli czy dalej jest dobrze. No i było dobrze moja znajoma miała tak samo, też dostała zalecenie na kontrolne usg

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Bioderka niemowlaka

                      Program profilaktyczny przewiduje dwukrotną ocenę stawów biodrowych niemowląt w Poradni Preluksacyjnej. Drugie badanie (ok 6-go miesiąca po urodzeniu) wykonuje się u każdego dziecka, nawet wtedy, gdy nie ma żadnych nieprawidłowości w pierwszym badaniu. Skierowanie do tej poradni wydaje lekarz POZ. W niektórych miejscach są trudności w terminowym wykonaniu badań, dlatego warto zarejestrować się z pewnym wyprzedzeniem. Lekarz powinien też dać skierowanie na ocenę ortopedyczną, gdy dziecko zaczyna chodzić.
                      Proponuje się, by po roku od urodzenia dziecku wykonać morfologię celem wykrycia ew anemii.

                      Pozdrawiam
                      prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Bioderka niemowlaka

                        u nas córeczka miała pieluszke ortopedyczną 2 miesiące

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Bioderka niemowlaka

                          My też profilaktycznie byliśmy u ortopedy w 8 tygodniu i teraz czekamy na wizytę w 6 miesiącu. Na początku również malutka miała dość wąsko nóżki i w szpitalu mówili nam właśnie o tej pieluszce, ale na szczęście okazało się, że wszystko jest ok i się obyło bez niej.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Bioderka niemowlaka

                            My byliśmy u ortopedy z chłopcami, gdy ukończyli 6 tygodni. Później już nie byliśmy bo dr stwierdził, że bioderka rozwijają się prawidłowo


                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Bioderka niemowlaka

                              Ja udałabym się do poradni preluksacyjnej na badanie usg. Szpitale standardowo przy wypisie zalecają badanie bioderek.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X