Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

Collapse
Zamknięty wątek
X
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Zakończony: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

    Wychowanie dziecka to trudna sztuka i każdy rodzic o tym wie. Jak wychować malca, żeby w przyszłości był pewny siebie, pełen motywacji do działania i rozwoju, a przy tym też odważny i nie bał się marzyć? Książka, którą możesz wygrać w konkursie, to poradnik, dzięki któremu jako rodzic będziesz lepiej nakierunkowana na to, jak wychowywać małego superbohatera. Mało teorii i naukowej terminologii, dużo praktycznych wskazówek dla rodziców jak dobrze wychować pociechy unikając błędów wychowawczych.


    Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?
    Napisz (na naszym forum w wątku konkursowym, czyli poniżej) w kilku zdaniach, jak starasz się wspierać pewność siebie i poczucie własnej wartości u swojego dziecka. Do wygrania 10 egzemplarzy książki „The Yes Brain. Mózg na Tak” autorstwa Daniela J. Siegel i Tiny Payne Bryson – zobacz nagrody w konkursie!

    Konkurs trwa od 20.04.2018 do 4.05.2018
    Zobacz też:
    Regulamin konkursu

    Weź udział w naszym tygodniu konkursów na mamotoja.pl! Szczegóły po kliknięciu w poniższą grafikę:

    Last edited by disne; 22-06-2020, 23:11.
    pozdrawiamy,
    Redakcja MamoToJa.pl
  •    
       

    #2
    Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

    Moja córka ma 7 lat. Jest bardzo wrażliwą dziewczynką która kompletnie nie wierzy siebie. Nie wiem z czego to wynika. Być może za późno poszła "między ludzi" (czyli do przedszkola) a być może bierze przykład ze mnie - takiej troche naiwnej istoty, słabo w siebie wierzącej. Co prawda robię wszystko aby w domu tego swojego niedowartościowania nie pokazywać ale pewnie wystarczy że nie spodoba mi się rysunek który narysowałam i go wyrzucam ze słowami "beznadziejny" aby już coś tam w główce mej córki się zatliło (no skoro mama wyrzuca taki piękny rysunek to co ona ma powiedzieć ze swoim krzywym domkiem czy nie udanym pieskiem?). Często jej mówię że nie można czekać tylko samemu trzeba działać, że nie należy się przejmować gdy coś nie wyjdzie tylko próbować, próbować i jeszcze raz próbować". I podaję jej za przykład mnie samą - biorę udział w różnych konkursach, w jednym na 20-ścia mi się uda coś wygrać, nie płaczę że mi się w tych 19tu nie udało tylko się cieszę że choć w jednym zdobyłam nagrodę. I widzę że to jest calkiem niezła metoda. Pokazywanie że ciężką pracą w końcu się udaje. Konkursy z nagrodami to wspaniały wynalazek. Co poza tym? Tłumaczę jej że dzieci bywają wredne i zazdrosne a wtedy mówią różne przykre rzeczy, Sama tego doświadczyłam w dzieciństwie (nie wymawiam prawidłowo "r") kiedy to mi dokuczano a ja nie potrafiłam się bronić i kompletnie nie miałam wsparcia w rodziach. Niestety takie dokuczanie ma wpływ na moje obecne myślenie i spadek własnej wartości. Nie chcę aby moje dzieci musiały tak "walczyć o byt i siebie" i dawać się wykorzystywać bo nie jest to ani trochę fajne. Zrobię absolutnie wszystko aby wierzyły w siebie.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

      Każdego dnia dziecko uczy się postrzegać swoją własną osobę. Pochłania to, co mu mówimy czy pokazujemy. Wychowanie pewnego siebie człowieka jest nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. Wiara w swoje możliwości, akceptacja swoich słabości czy szacunek do samego siebie prowadzą do lepszego samopoczucia. Każdego dnia okazuję uczucia swojemu dziecku. Najlepszym przykładem są tutaj najprostsze czynności dnia codziennego. Chwalę swoje dziecko za to, że wyrzuciło śmieci czy posprzątało po skończonej zabawie. Grożę palcem kiedy widzę, że chce coś zepsuć. Z pewnością okazywanie uczuć, takich jak przytulanie, pocałunek czy głaskanie po policzku sprawia, że w dziecku wzrasta pewność siebie i staje się ono szczęśliwszym człowiekiem. Innym przykładem jest fakt, że dzieci nie należy ignorować. Należy je wysłuchać co mają nam do powiedzenia, rozważyć jego "za i przeciw", a niekiedy pójść na kompromis. Najważniejsze jest to, aby dziecku poświęcić uwagę i czas. I jeszcze jedna ważna rzecz- dziecka nie należy porównywać do innych. To działa w odwrotną stronę- kiedy inna osoba jest w czymś lepsza od naszego dziecka, to jego samoocena spada. A są też takie przypadki, że rodzice za bardzo chwalą swoje dzieci: "Jesteś najpiękniejsza!", "Nie ma lepszego niż ty"- takie wpajanie wyższości może skutkować opryskliwym zachowaniem.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

        Zadaniem rodzica jest dostrzeżenie naturalnego potencjału drzemiącego w dziecku i pomoc w podążaniu jego własna drogą, a nie wyznaczanie sztucznych szlaków, które rodzic uznaje za słuszne. Madry rodzic podąża za dzieckiem, wtedy znalezienie metody wspierania jego rozwoju, motywowanie i podnoszenie poczucia wartości przychodzi samo.
        W mojej nieśmiałej, wrażliwej córeczce drzemie prawdziwa gwiazda, która uwielbia być w centrum uwagi, być podziwianą i wysłuchaną, jednak ciężko przebić jej mur oddzielający ja od jej prawdziwej natury lwicy salonowej. Moim celem,jako wspierającej mamy jest pomóc jej w tym trudnym zadaniu, być dla niejcoachem i mówcą motywacyjnym Stwarzam Mai sytuacje, w których może dokonywać własnych wyborów i doświadczać ich konsekwencji, sytuacje kiedy musi się odważyć i dokonać czegoś uświadamiając co może zyskać podejmując ryzyko. Pozytywnie wzmacniam jej tożsamość płciową jednocześnie pozwalając córce być troszkę dziewczynką a trochę chłopcem (ćwiczymy kroki baletowe i malujemy paznokcie ale kiedy ma zły nastrój wyjmujemy worek treningowy nakładamy rękawice bokserskie i wyładowujemy całą złość). Dużo pewności i swiadomości siebie dało Mai oglądanie bajek o superbohaterkach i silnych, niezależnych kobietach widzę, że utożsamia się z nimi i budzi w sobie prawdziwą moc.
        Mówię, że jest piękna ale inne dziewczynkiteż są piękne, każda na swój sposób. Realnie oceniamy każde działanie i jego efekty, zastanawiamy sięteż dlaczegonp. koleżanka sprawiła jej przykrość, albo pani wybrała inne dziecko do głównej roli w przeddstawieniu po to by nie uczyła się uzależniać swojego samopoczuciaod opinii innych ludzi i warunkować nim swojego poczucia wartości.

        Pewność siebie buduje aktywność fizyczna, dlatego stawiamy na uprawianie sportu, w którym trzeba pokonać lęki liczyć wyłącznie na swoje umiejętności (pierwszy raz pojechać samodzielnie na rowerze, oswoić się z wodą, czy puścić rękę rodzica jadąc na wrotkach). Gdy zauważyłam, że Maja wstydzi się wpowiadać publicznie, wśród koleżanek mówi cicho i niepewnie, zapisałam ją na zajęcia ze śpiewu, by ćwiczyła emisję głosu i poczuła się pewniej. Chodzi także na lekcje tańca, gdzie uczy się ekspresji i wyrażania siebie. Często zabieramy ją na eventy dla dzieci, zachęcam do brania udziału w konkursach by uczyła się zarówno rywalizacji jak i współpracy oraz poczuła pewna siebie w grupie. Rzeczywiście wśród dzieci jest odważniejsza, gdy wie że jest zdana tylko na siebie i nie ma obok rodziców. Ważne jest dla mnie by sama rozwiązywała konflikty z rówieśnikami, na tyle ile to możliwe.
        Dziecko czuje się dowartościowane, gdy widzi, że dorośli doceniają jego sukcesy, dlatego kolekcjonujemy obrazy córki, wierszyki z występów, dyplomy zdobyte np. w różnych konkurencjach.
        Efekty moich starań i sukcesów na polu rozwoju osobistego mojego dziecka napawaja mnie dumą. Teraz widzę, że warto czasem pokonać własny lęk o bezpieczeństwo dziecka by nie zaszczepiać go w młodym człowieku, czasem by dziecko wyrosło na orła warto być rodzicem który wypycha je z gniazda a nie kwoką, trzymającą je nahalnie pod swym skrzydłem. Rodzicu, bądź z dzieckiem ale nie osaczaj go, jeśli w nie nie uwierzysz, samo nie uwierzy w siebie.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

          I tu pojawia się szkopuł, żeby znaleźć balans pomiędzy budowaniem pewności siebie u dziecka, a arogancją. Niestety wielu młodych rodziców, ale również dziadków, tak komplementuje dziecko, że czuje się ono pępkiem świata, bez usłyszenia jakie jest piękne, cudowne, mądre i wspaniałe wpada w histerie, nie mówiąc już o tym jak w towarzystwie pojawia się inne dziecko któremu okazujemy atencje, wtedy takie "pewne siebie" dziecko, czuje się jednocześnie oszukane, złe, niekochane i rozeźlone, co nigdy nie kończy się dobrze.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

            Wspieranie pewności siebie u dziecka i poczucia własnej wartości jest dla nas rodziców często nie lada wyzwaniem. Będąc mamą powtarzam mojemu synkowi, że go kocham. Wiem, że nie są to dla niego puste słowa. W ten sposób wie on, że jest przeze mnie kochany i doceniany, że wiele dla mnie znaczy. Z pewnością siebie niektóre dzieci mogą mieć problem. Mój Seba należał kiedyś do mało odważnych chłopców, ale miałam na to różne sposoby, aby się bardziej otworzył przed dziećmi. Dobrą decyzją było zapisanie go do przedszkola. Tutaj zdobył nowe umiejętności, nawiązał nowe kontakty- stał się bardziej otwarty i towarzyski. Nie ukrywam, że też chwalę moje dziecko- oczywiście z umiarem. To sprawia, że Sebastianek czuje, że jego praca, zachowanie ma sens. Naklejki motywacyjne są u nas dobrym sposobem na radzenie sobie z różnymi problemami. Moje dziecko stało się bardziej pewne siebie, gdy i ja stałam się bardziej odważną mamą. Nie unikamy kontaktów z dziećmi, rodzicami na salach zabawach, często uczestniczymy w różnych ważnych wydarzeniach. Akceptuję uczucia mojego dziecka, dużo z nim rozmawiam, głośno nie krytykuję, a pokazuję drogę jak radzić sobie ze wszelkimi trudnościami. Jestem wsparciem i zawsze wyciągam pomocną dłoń. I jeszcze jedno: dużo się bawię z synkiem. Zabawa przełamuje wszelkie bariery...

            W taki sposób pewność siebie u synka buduję,
            to sprawia, że pełnowartościowym dzieckiem się on czuje.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

              Każdy kochający rodzic pragnie wychować dziecko w taki sposób, aby było otwarte, odważne, pewne siebie. Chce w ten sposób przygotować go do dorosłego życia w którym to zwykle te przebojowe osoby potrafią realizować swoje marzenia i osiągać upragnione cele.

              Ale jak wychowywać, by dziecko właśnie takie się stało, jak radzić sobie z jego krnąbrnością, jak karać, by nie niszczyć poczucia pewności siebie dziecka? To jest prawdziwa sztuka.

              Sama jestem mamą dwójeczki- córci i synka. Moim ogromnym pragnieniem jest tak wychować dzieci, by gdy już dorosną były szczęśliwymi, pewnymi swojej wartości ludźmi. Dlatego dzień po dniu staramy się wraz z mężem wzmacniać ich poczucie własnej wartości, chwalić za osiągnięcia, zachęcać do podejmowania wyzwań. Staramy się na co dzień uczyć dzieci konsekwencji w działaniu, oraz ćwiczymy umiejętność koncentracji na jednym zadaniu.

              Zwracamy uwagę również na to, by karać dzieci z poszanowaniem ich własnej godności, nie poniżać lecz uczyć. Wiadomo, że nie ustrzeżemy się wszystkich błędów, ale mamy nadzieję, że tym najdotkliwszych jako rodzice nie popełnimy.

              Dzieci są wspaniałe z natury. To jak dorośli je wychowują i kształtują rzutuje na ich całe dorosłe życie. Rodzice powinni pamiętać w całym trudzie wychowawczym o tej ogromnej odpowiedzialności jaka na nich ciąży.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                Jako mama 2 dzieci dziewczynki i chłopca, powiem że inaczej wygląda "wspieranie poczucia własnej wartości i pewnosci siebie" u wrażliwego na niepowodzenia syna i rezolutnej córeczki. Syn potrzebuje dużo słownych zapewnień,że jest kochanym dzieckiem i że na pewno sobie poradzi ( np. z trudnym sprawdzianem). Dlatego proponuję mu "wyzwania" (np. sam wraca ze szkoły, idzie do sklepu) i "gwarantuję" że mu się uda i że może liczyć "na siebie". Najtrudniejsze jest to ,że nie mogę się "zmierzyć" rozwoju pewności siebie u dziecka wygląda. Mam świadmość, że muszę pracować nad swoją cierpliwością i wyrozumiałością dla syna.Stara msię formułowac pochwały bez"fajnie i super" tylko mówiąc np. "podoba mi się silnik w twojej rakiecie". przyznam sie ,że poszukuję sposobów jak wzmocnić poczucue własnej wartości i u dziecka, (np. literatura, fora), stąd też mój udział w konkursie

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                  Pewność siebie i poczucie wartości dziecka należy kształtować już od początku. Moim sposobem na to na początku było okazywanie miłości maluszkowi i poświęcanie dużej ilości czasu na zabawę i przebywanie z nim. Czym dziecko starsze tym moje sposoby się zmieniały. My jako dorośli powinniśmy szanować zdanie dzieci a także ich wybory choć nie zawsze będą one szły w parze z naszymi myślami. Staram się dużo chwalić moje dzieci oczywiście jeśli jest za co a jeśli coś mi się nie podoba także o tym mówię. Ważne aby wsłuchać się w potrzeby dziecka ponieważ każde jest inne i potrzebuje innych bodźców aby zostało wychowane na pewne siebie i znające swoją wartość osobę.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                    Wspieram pewność siebie mojej córki chwaląc ją za to co robi dobrze. Gdy zrobi coś źle spokojnie tłumaczę co jest źle i co powinna zrobić by się poprawić. Staram się jej nie krytykować, a jeśli już to robię zawsze tłumaczę dlaczego tak a nie inaczej. Nigdy też jej nie wyręczam, pomagam, ale nie robię wszystkiego za nią. Córka zawsze czuje, że jest ważna, ale też zna granice.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                      Pewność siebie mojej córeczki wspieram tym, że sama pokazuję jej na co dzień, że jestem osobą asertywną ;-) Potrafię powiedzieć nie, potrafię powiedzieć kiedy coś mi się nie podoba i zwrócić uwagę, kiedy ktoś coś robi źle. Ona również się tego uczy, nie będąc przy tym arogancka. Wie co może, czego jej nie wolno i na co może sobie pozwolić. Nie jest dzieckiem, które wymusza cokolwiek płaczem. ( a niestety nie raz widziałam płaczące dziecko w supermarkecie wymuszające kolejne kinder-jajko). Chwalimy ją z mężem, mówimy, że ją kochamy, bo jest najlepszym co nas w życiu spotkało, ale zna granice...myślę, że wyrośnie na szczęśliwą, pewną siebie dziewczynkę i całym sercem do tego dążymy

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                        Moja córeczka jest jeszcze malutkim człowieczkiem, ale każdego dnia pokazujemy jej, że jest dla nas największym szczęściem. Wiele lat staraliśmy się o to, żeby pojawiła się na świecie. Codziennie po miliooooon razy mówimy jej, że jest dla nas najważniejsza na świecie, że kochamy ją nad życie. Kiedy będzie już starsza zamierzamy wprowadzić jasne zasady co wolno a czego nie. Będziemy chwalić, ale będziemy też karcić kiedy coś zrobi źle. Takie mamy plany na dziś, ale jak będzie to czas pokaże...

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                          Mam dwie córki. Jedna jest malutka, druga trochę większa. Starszej zabraniamy niektórych rzeczy, ale też chwalimy za piękny rysunek, za dobre zachowanie, za szacunek wobec starszych. Młodszej okazujemy miłość manualnie - przytulamy, całujemy, nosimy w chuście (nawet ostatnio ja się przełamałem). Pokazujemy im świat, nie chronimy przed złem, przecież jest tak wszechobecne w dzisiejszym świecie. Uczymy jednak jak sobie z tym złem radzić, jak pokazywać wokoło, że warto być dobrym, że warto szerzyć uśmiech, dobre słowo. Kochamy je obie nad życie i okazujemy to na co dzień, uczymy jednak asertywności, nie zawsze pozwalamy na podwójną porcję lodów i nigdy a wymuszone płaczem kolejne 15min na placu zabaw. Jesteśmy świadomymi rodzicami. Kochamy, ale też tą kochaną miłością uczymy, by był idealniejszą kopią nas..

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                            Książki wędrują do:
                            roksanas105
                            efcia_g
                            mkone
                            Lenka2018
                            Igamsz
                            tatusidealny
                            nanajka81
                            magia91
                            krln1985
                            Szarlotka87


                            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy do innych konkursów dla mam na Mamotoja.pl
                            pozdrawiamy,
                            Redakcja MamoToJa.pl

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Wygraj 1 z 10 książek "The Yes Brain. Mózg na Tak". Konkurs „Mały superbohater"

                              Dziękuję seredecznie
                              Czyli o nowych sposobach na wzmacnianie pewnosci siebie i poczucie własnej wartości doczytamy

                              pozdrawiam

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X