Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przesądy związane ze ślubem i weselem

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Przesądy związane ze ślubem i weselem

    Jakie znacie?Wierzycie w nie?Co o nich sądzicie?

    Ja słyszałam najczęściej:
    ,,Nie siadaj na rogu.Zostaniesz starą panną"-nie sprawdziło sie!

    ,,Datę ślubu musicie ustalić spośród miesięcy z literą,,r" w środku.W pzreciwnym razie bedziecie nieszczęśliwi"-takze się nie sprawdziło!

    ,,Gdy w dzień ślubu zacznie padać deszcz będziecie mieli opłakane życie"-to też się nie sprawdziło!

    I jak tu wierzyć w takie zabobony.A moze Wy macie inne doświadczenia?
  •    
       

    #2
    Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

    ewelka ja znam dokładnie te same co TY....

    kiedy młodzi rzucają kieliszkami to panna młoda powinna wziąść (chyba) łopatkę a pan młody powinien zamiatać-jeśli jest na odwrót to znak że całe zycie żona będzie za męża sprzątać itd...

    kiedy pani młoda ma błogosławieństwo u siebie w domu i dostanie jakieś symboliczne 10,20 zł to musi je schować np. do stanika i cały ślub je mieć...to znak,że nie będzie zależna od męża finansowo...ja dopiero po dwunastej w nocy kaplam się,że mam 20 dychy w staniku,z wrażenia nic mnie nie kuło,ani drażniło..

    jeszcze jeden znam przesąd że Pani Młoda musi mieć w dniu ślubu coś używanego,pożyczonego i nowego...
    FROCH

    Skomentuj


      #3
      Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

      Napisane przez Miss Pokaż wiadomość
      ewelka ja znam dokładnie te same co TY....

      kiedy młodzi rzucają kieliszkami to panna młoda powinna wziąść (chyba) łopatkę a pan młody powinien zamiatać-jeśli jest na odwrót to znak że całe zycie żona będzie za męża sprzątać itd...

      kiedy pani młoda ma błogosławieństwo u siebie w domu i dostanie jakieś symboliczne 10,20 zł to musi je schować np. do stanika i cały ślub je mieć...to znak,że nie będzie zależna od męża finansowo...ja dopiero po dwunastej w nocy kaplam się,że mam 20 dychy w staniku,z wrażenia nic mnie nie kuło,ani drażniło..

      jeszcze jeden znam przesąd że Pani Młoda musi mieć w dniu ślubu coś używanego,pożyczonego i nowego...
      W moich stronach pieniądze na szczęscie wkłada się do buta

      A szkło po kieliszkach posprzatali rodzice.To znaczy że będą teraz za nas sprzatac?)

      Skomentuj


        #4
        Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

        ewelka no tak do buta....ale ja włożyłam do cycnika,bo było mi wygodniej...
        Grunt to mieć je na ślubie ze sobą...
        najlepiej jak kelnerzy posprzątają rozbite szkło..
        FROCH

        Skomentuj


          #5
          Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

          U nas jest jeszcze coś takiego: młodzi składają sobie przysięgę pod ołtarzem
          i które przeciągnie na swoją stronę (czyli po któej stronie wrócą na swoje
          miejsca) to będzie rządziło w małżeństwie. Mnie się udało


          Skomentuj


            #6
            Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

            Napisane przez Nusiakova Pokaż wiadomość
            U nas jest jeszcze coś takiego: młodzi składają sobie przysięgę pod ołtarzem
            i które przeciągnie na swoją stronę (czyli po któej stronie wrócą na swoje
            miejsca) to będzie rządziło w małżeństwie. Mnie się udało
            Nie słyszałam o tym

            Skomentuj


              #7
              Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

              a o "polterabend" słyszały? na Śląsku do dnia dzisiejszego można się spotkać z tradycją tłuczenia szkła w przeddzień ślubu. Im więcej potłuczonych talerzy, szklanek i porcelanowych mis, tym więcej szczęścia dla młodej pary. Tłuczenia odbywa się pod domem panny młodej, a tłuc mogą wszyscy, niestety cały bałagan musi starannie i samotnie posprzątać panna młoda!

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                Napisane przez WeselezKlasa Pokaż wiadomość
                a o "polterabend" słyszały? na Śląsku do dnia dzisiejszego można się spotkać z tradycją tłuczenia szkła w przeddzień ślubu. Im więcej potłuczonych talerzy, szklanek i porcelanowych mis, tym więcej szczęścia dla młodej pary. Tłuczenia odbywa się pod domem panny młodej, a tłuc mogą wszyscy, niestety cały bałagan musi starannie i samotnie posprzątać panna młoda!
                to mi przypomina inny zwyczaj, gdzieniegdzie w polsce praktykowany jeszcze w międzywojniu - rytual pokładzin.

                wszystko polegało na tym, że młoda para noc poślubną odbywała w trakcie wesela, a goście czekali na rezultat - prześcieradło splamione krwią, która miała świadczyć o tym, że panna młoda była dziewicą. dziewczynę wcześniej dokładnie przeszukiwano, żeby nie miała przy sobie niczego ostrego (np spinki).

                jeśli prześcieradło było bez plam, gości rujnowali domostwo, tłukąc talerze, kieliszki, gliniane garnki i ogólnie wyrażali swoje niezadowolenie.

                tradycja, tradycją, ale dobrze, że ten obyczaj nie przetrwał

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                  u nas jest hitem branie slubow w miesiacach z literka r:P normalnie plaga;p

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                    Napisane przez agniecha1793 Pokaż wiadomość
                    u nas jest hitem branie slubow w miesiacach z literka r:P normalnie plaga;p
                    ja brałam w kwietniu :-))

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                      jest wiele przesądów, nie wiem skąd się biorą, ale nie wierze w nie, może i sie czasem sprawdzają, ale to takie samo prawdopodobieństwo że się nie sprawdzą

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                        Ja muszę napisać Wam o hotelu, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Idealnie zorganizowane wesele xx hotelwradomiu. tanie-wesela Naprawdę jestem bardzo zadowolony tym że wszystko było dopięte na 100%.
                        Last edited by disne; 08-07-2020, 09:36. Powód: link

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                          Ja słyszałam, że jak w dniu ślubu, chwilką popada deszcz - to tylko na szczęście

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                            Nie wiem czy takie szczęście jak fryzura się rozleci przez tą chwilę

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Przesądy związane ze ślubem i weselem

                              Ja odwrotnie słyszałam z deszczem - będzie płacz w małżeństwie.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X