Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pytania dziecka o umieraniu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Pytania dziecka o umieraniu

    Dziś synek przyszedł z przedszkola i ze smutkiem Pyta czy wszyscy umrzemy Bardzo sie tym zmartwił i zaczął płakać Bo kolega mu powiedział że wszyscy umrzemy Starałam się mu to w delikatny sposób wytłumaczyć ale płakał i zmieniłam szybko temat Jak w dobry sposób wytłumaczyć 4 letniemu chłopcu temat umierania Czuję że temat szybko wróci więc wolę się do niego przygotować
  •    
       

    #2
    Odp: Pytania dziecka o umieraniu

    Mi babcia tłumaczyła, że to taka podróż, wybieramy się w nią sami, ale na koniec wszyscy się spotykamy w nowym miejscu

    Skomentuj


      #3
      Odp: Pytania dziecka o umieraniu

      Warto się przygotować do takiego tematu, nie tak dawno temu pytałyśmy o dzień wszystkich świętych na forum.
      Taki maluch zbytnio nie powinien się zagłębiać, jednak odpowiedzi warto sobie przygotować na ewentualne pytania.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Pytania dziecka o umieraniu

        Zaraz przepatrzę forum musiałam przegapić ten temat

        Skomentuj


          #5
          Odp: Pytania dziecka o umieraniu

          Matko o czym te dzieciaki w szkole gadają :/ Szok... Powiedź mu, że to nie jest tak z umieraniem , po prostu człowiek zasypia w długi sen tak jak np niedźwiedź i wtedy odpoczywa.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Pytania dziecka o umieraniu

            A ja si nie dziwię, dzieci często uciekają z tematem do rówieśników jeśli ktoś z rodziny odejdzie, sama pamiętam jak to było z koleżanką której w pierwszej klasie powiedziała siostra zakonna ze jej tata nie żyje.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Pytania dziecka o umieraniu

              Witam,
              Rozmawianie z dzieckiem o śmierci jest trudne, szczególnie jeśli dorośli też nie lubią dotykać tego tematu
              To normalne że dzieci rozmawiają o umieraniu, dla nich to kolejny temat, który chcą zgłębić
              To dobrze ze synek przyszedł do pani z tym pytaniem
              Warto odpowiedzieć mu zgodnie z prawda, ale delikatnie, w sposób dostosowany do jego wieku, trzeba tylko odpowiadać na to pytanie, które padnie, nie wygłaszać długiej przemowy o śmierci
              Czyli dziecko pyta: mamo, czy wszyscy umrzemy?
              Odp. Tak, kochanie, niestety, tak
              I czekamy - czy dziecko zada kolejne pytanie czy to mu wystarczy
              Jeśli płacze warto zamiast ucinać temat, lepiej zapytać co konkretnie je zasmuciło? I jeśli padnie kolejne pytanie - odpowiedzieć na kolejne
              Są jednak rzeczy których warto unikać
              1. To taki rodzaj snu, człowiek zasypia - czterolatek nie widzi różnicy pomiędzy swoim snem, a snem zmarłego, może zacząć bać sie zasypiania, snu, nocy
              2. Umarł bo chorował- to prawda, ale musimy to uściślić - zwykle umiera sie z powodu ciężkiej choroby, inaczej dziecko będzie bało sie, ze jak tata złapie katar lub mama z gorączka położy sie to łóżka to umrze

              Wiec musimy powiedzieć, ze smierć następuje, gdy ciało przestaje funkcjonować, przestajemy oddychać, serce przestaje bić, mózg przestaje myślec, zwykle umierają ludzie bardzo starzy lub bardzo chorzy
              Potem mogą nastąpić kolejne pytania o to co dzieje sie z ciałem po śmierci, kiedy nastąpi śmierci, jak wyglada życie po śmierci itd
              Ale to już na kolejny post...
              Jeśli jest zainteresowanie tym tematem
              Czekam na posty i pozdrawiam
              Edyta Żółtowska
              psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                Dziękuję za wypowiedź a jednocześnie mam pytanie w tej sprawie, jaki jest odpowiedni wiek, aby zabrać dziecko na pogrzeb, kiedy zmarła babcia mąż uczestniczył na pogrzebie sam, z mała zostaliśmy w domu, uważam ze nie jest to miejsce dla dzieci, jednak w pewnym momencie dojdzie do takiej sytuacji.
                Kiedy byłam mała pamiętam pogrzeb dziadka, strasznie to przeżyłam i bałam się spać po nocach, zwłaszcza ze były to odległe czasy i widziało się również ciało.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                  Temat wynikł właśnie z tego że koleżance zmarł brat i właśnie ona wytłumaczyła to dziecku a on zaczął opowiadać to w przedszkolu
                  I temat zaczął się i u nas I właśnie tak było w nocy spał niespokojnie
                  Ale tak mu tłumaczę jak Pani napisała jak jest w rzeczywistości ale on tak jakby nie chciał tego przyjąć do swojej świadomości

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                    Myślę ze dla takiego malucha to ciężki temat, nie raz nam dorosłym jest ciężko sie pogodzić z takim tematem a co dopiero dziecku.
                    Jednego dnia jest ktoś a drugiego już tej osoby nie ma.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                      Tak samo Kuba nie chce jeździć do prababci bo wystarczyło że raz był i chyba po prostu przestraszył się że prababcia jest po prostu taka stara i mało chodzi i w ogóle wiecie

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                        Mi sie wydaje, ze wszystko zależy od kontaktów ze starszymi ludźmi, U nas mała chętnie jeździ do swoich prababci zarówno jednej jak i drugiej, mimo starszego wieku, lubi z nimi rozmawiać, czasami aż je męczy ale im to za bardzo nie przeszkadza

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                          Wczoraj znowu wałkowaliśmy ten temat i już nawet lepiej to przyjął ,może wie już że to się nie zmieni i tak już jest na tym świecie Myślę że im starszy będzie tym lepiej to wszystko zrozumie

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                            Mi sie wydaje ze im starszy będzie tym może zadawać inne pytania, zwłaszcza jeśli wydarzy się coś w rodzinie, co niestety nieuniknione.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Pytania dziecka o umieraniu

                              Och tak z wiekiem pytań coraz więcej i coraz trudniejsze ale i z coraz większą wiedzą zaczyna lepiej rozumieć co niektóre rzeczy ale i czasem trudno mu wbić do głowy że właśnie tak ma być

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X