Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady pediatry
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady pediatry Na wasze pytania o zdrowie i pielęgnację niemowląt i kilkulatków. Dziecko ma gorączkę ale brak innych objawów choroby? A może nie wiesz, który specjalista dziecięcy w Twojej okolicy jest najlepszy? Pomagamy sobie w rozwiewaniu wątpliwości.

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 24-02-2015, 20:05
92natalia 92natalia jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
92natalia.polki.pl

Zdjęcia: 63
Question Witamina d

Witam, od jakiegoś czasu karmie mojego syna (1 marca kończy siedem miesięcy) mlekiem modyfikowanym(następnym 2), ale w nocy nadal karmie go piersią. No i co teraz z witaminą D ? podawać ją jeszcze czy mm dostarcza ją w zupełności ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 24-02-2015, 21:05
pradip pradip jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
pradip.polki.pl

Zdjęcia: 36
Domyślnie Odp: Witamina d

Cytat:
Napisał 92natalia Zobacz post
Witam, od jakiegoś czasu karmie mojego syna (1 marca kończy siedem miesięcy) mlekiem modyfikowanym(następnym 2), ale w nocy nadal karmie go piersią. No i co teraz z witaminą D ? podawać ją jeszcze czy mm dostarcza ją w zupełności ?
Ja bym podawała dalej witaminę chociaż do wiosny kiedy maluch będzie mógł czerpać ja ze słońca. Wtedy też będzie jadł już więcej produktów które też mu ja dostarczą
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 25-02-2015, 10:56
27otsifem's Avatar
27otsifem 27otsifem jest offline
Moderator

Zobacz mój nowy profil
27otsifem.polki.pl

Miasto: Grajów
Zdjęcia: 81

dokładnie myśle tak jak pradip - ale najlepiej było by skonsultować z lekarzem, zapewne dr Jurkowski wypowie się okiem fachowca na ten temat jak tylko będzie na forum
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 26-02-2015, 10:37
Klaudia877's Avatar
Klaudia877 Klaudia877 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
Klaudia877.polki.pl

podobno w promieniach slonecznych, ale tak pomyslmy na ludzki rozum, przecież wychodząc na słońce chronimy skórę kremami z filtrem. Nie sądzicie, że filtr może byc przeszkodą w chłanianiu witaminy D? Nie wiem czy bym tak ryzykowała, Podawałam swojemu maluchowi Vita DK , K bo w mojej rodzinie may problemy z krzepliwością krwi, a D wiadomo i do 3 lat powinno się podawać, niektórzy twierdzą, ze nawet dlużej.
Nieprzeczytane 26-02-2015, 10:51
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
pradip.polki.pl

Cytat:
Napisał Klaudia877 Zobacz post
podobno w promieniach slonecznych, ale tak pomyslmy na ludzki rozum, przecież wychodząc na słońce chronimy skórę kremami z filtrem. Nie sądzicie, że filtr może byc przeszkodą w chłanianiu witaminy D? Nie wiem czy bym tak ryzykowała, Podawałam swojemu maluchowi Vita DK , K bo w mojej rodzinie may problemy z krzepliwością krwi, a D wiadomo i do 3 lat powinno się podawać, niektórzy twierdzą, ze nawet dlużej.
To prawda że kremy z filtrem blokują dostęp promieni słonecznych w końcu od tego są
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 28-02-2015, 16:00
dr_Jurkowski's Avatar
dr_Jurkowski dr_Jurkowski jest offline
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Z witaminą D jet pewien kłopot. Są kraje, w których zaleca się 200j, są kraje, w których dyskutuje się o tym, czy konieczne jest podawanie witaminy D u dzieci karmionych piersią. Są też kraje, w których grono ekspertów ustaliło zalecaną dzienną dawkę witaminy D3. W Polsce jest to 400j/dobę a nawet sugeruje się 600j u starszych niemowląt. Większe dawki witaminy D są potrzebne w okresach intensywnego wzrostu a więc do roku po urodzeniu. Dzieci karmione piersią bez dodatku zewnętrznej witaminy D, w odróżnieniu od dzieci karmionych niewitaminizowanymi mieszankami, zwykle nie mają objawów krzywicy. Mleko matki zawiera witaminę D w ilości 1/4-1/2 wspomnianego wyżej dobowego zapotrzebowania, co wystarcza, by nie było ewidentnych objawów niedoboru. Uzupełnieniem podaży z mleka ludzkiego jest zwykle nasłonecznienie. Szacuje się, że wystarczy nasłonecznić ok 15% powierzchni ciała przez 15 minut dziennie, by wyprodukować ilości witaminy D pokrywające z nawiązką dobowe zapotrzebowanie. Ponad 15% powierzchni ciała to np odkryte kończyny górne dziecka. Nie należy się bać słońca. Do raka skóry usposabiają oparzenia słoneczne a nie samo nasłonecznienie, więc stopniowo oswajana skóra może być bez lęku wystawiana na słońce.
Wrócę jednak do głównego pytania. Jeśli dziecko dostaje w pokarmie mamy ok 200j witaminy D3 i w mleku sztucznym (można to policzyć - dane są na pudełku) dalsze 200j, to nie ma potrzeby suplementacji. Jeśli dziecko wypija w mieszance 400j lub więcej, to na pewno nie ma potrzeby dodawania czegokolwiek. Jeśli jest mniej, to nie będzie błędem podanie 1 kropli witaminy D3. Oczywiście moje wyliczenie jest słuszne dla założenia, że dziecko siedzi całą dobę w piwnicy i pomijamy produkcję w skórze. Produkcja własna w skórze nie powoduje objawów przedawkowania witaminy D3, które czasem obserwujemy w trakcie suplementacji zewnętrznej, dlatego warto o nią dbać.
Pozdrawiam
prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 28-02-2015, 20:25
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
pradip.polki.pl

Dziękujemy za rozjaśnienie sytuacji. A jak to jest z przedawkowaniem witaminy D? czy to prawda że wtedy dziecko więcej się poci?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-03-2015, 10:37
92natalia 92natalia jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
92natalia.polki.pl

Zdjęcia: 63
Smile Odp: Witamina d

Dziękuje za tak wyczerpującą i edukująca wypowiedz.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 09-03-2015, 00:32
dr_Jurkowski's Avatar
dr_Jurkowski dr_Jurkowski jest offline
Ekspert

Zobacz mój nowy profil
dr_Jurkowski.polki.pl

Zwiększona potliwość nie jest charakterystycznym objawem przedawkowania witaminy D3. Typowymi objawami są : spadek apetytu, osłabienie, zaparcia, wymioty, rozdrażnienie. obniżone napięcie mięśni, wielomocz, wzmożone pragnienie, czasem odwodnienie i pojawienie się złogów wapnia np w nerkach.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 09-03-2015, 20:31
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
pradip.polki.pl

Cytat:
Napisał dr_Jurkowski Zobacz post
Zwiększona potliwość nie jest charakterystycznym objawem przedawkowania witaminy D3. Typowymi objawami są : spadek apetytu, osłabienie, zaparcia, wymioty, rozdrażnienie. obniżone napięcie mięśni, wielomocz, wzmożone pragnienie, czasem odwodnienie i pojawienie się złogów wapnia np w nerkach.
Pozdrawiam
Dziękuje za odpowiedz i obalenie kolejnego mitu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania