Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pora snu niemowlaka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Pora snu niemowlaka

    Czy pora snu niemowlaka ma jakies wielkie znaczenie?Wiekszosc mam kladzie dzieci o tej 19-20 i spia do 5-6.Nie wiem dlaczego akurat takie godziny...Ja klade malego smac miedzy 23 a polnoca(wstaje 9-10) z paru powodow..Czy robie tym krzywde dziecku?Czy rzeczywicie sen miedzy 20-5 jest bardziej korzystny niz miedyz 23-9?
    Ma 7 miesiecy, spi tak od ok 3miesiaca zycia
  •    
       

    #2
    Odp: Pora snu niemowlaka

    Raczej staramy się trzymać godziny 19stej. Szybciej, spokojniej zasypia, nie jest marudny, no i my mamy chwilę dla siebie

    Skomentuj


      #3
      Odp: Pora snu niemowlaka

      Mamy identyczną sytuację (nawet wiek się zgadza ). Próbowaliśmy to zmienić, bo naczytałam się właśnie, że "wszystkie" mamy kładą swoje pociechy spać najpóźniej o 20. Przerobiliśmy wyciszanie, kąpiel o 19tej, kołysanki, całą tę szopkę rytualną, i w konsekwencji usypianie dziecka stało się koszmarem. Mała za nic nie chciała usnąć, potem rozstrojona w ogóle nie chciała spać, padała dopiero ok. pierwszej. Albo zasypiała wcześniej i budziła sie wyspana około północy. I wiesz co, daliśmy sobie spokój. Nasza córa to "sowa" i woli sobie pobaraszkować do tej 22-23. Łatwiej zasypia, bo się zmęczy zabawą. Wyciszanie w naszym przypadku nie zdaje egzaminu, Mała musi się po prostu wyszaleć przed snem. Nam to specjalnie nie przeszkadza, gdyż sami późno kładziemy się spać. No i plusem zdecydowanie jest godzina wstawania, nie o świcie, lecz ok. 9tej. Mąż wprawdzie wstaje wcześniej do pracy, ale jest przyzwyczajony.
      Oczywiście każde dziecko jest inne, jak synek Karoliny, który zasypia bez problemu wcześniej. Uważam jednak, że nie powinno się działać wbrew naturze dziecka. My próbowaliśmy i odniosło to odwrotny skutek. I tak jak pójdzie do przedszkola/szkoły, to pewnie tryb życia się zmieni choćby ze względu na przymusową wcześniejszą pobudkę

      Skomentuj


        #4
        Odp: Pora snu niemowlaka

        Kąpiemy córkę (teraz ma 9 m-cy) ok. 19.30 od urodzenia. Potem zasypia przy piersi i śpi do 6-7. Dziecko nie sypia praktycznie wcale w ciągu dnia (20 minut przy piersi i cudem godzinę na spacerze) i o 19.00 już dosłownie wyje ze męczenia, nie przetrzymałabym jej do 23. Druga sprawa to czas dla siebie, kiedy dzieci śpią (mam jeszcze córkę, ma 3 lata) koło 20.30 mamy z mężem czas dla siebie. Usypianie dzieci nigdy nie było uciążliwe więc nie ma mowy o kładzeniu ich na siłę i męczeniu kogokolwiek. Myślę że to zależy od dziecka. Nie wbijaj się w jakieś ramy, które są dla Ciebie niewygodne, rób tak żebyście byli wszyscy zadowoleni i nie przejmuj się kiedy ktoś się czepia.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Pora snu niemowlaka

          Nie wiem, czy powinienem psuć swoja wypowiedzią tak świetną i pouczającą wymianę zdań. Może jednak spróbuję, przede wszystkim, jako tata wspaniałych i niezwykłych (jak wszystkie) dzieci.
          Jest wiele prac, które pokazują, że jakość snu człowieka zależy od pory snu. Przespanie 8 godzin w nocy, to jest zupełnie coś innego niż przespanie 8 godzin w ciągu dnia. Nieszczęściem dla naszego rytmu dobowego jest żarówka. Powinniśmy funkcjonować w rytmie słonecznym- aktywność, gdy jasno i sen, gdy ciemno. Jeśli w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko jest ciągle jasno (lub ciemno) rytm snu i czuwania ulega zaburzeniu. Z tego też wynika, że latem dzieci zwykle śpią krócej niż zimą. Ten rytm nie jest widoczny od razu po urodzeniu. Poza tym pamiętajmy, że dzieci, które śpią z rodzicami zwykle śpią dłużej i łatwiej przyjmują rytm rodzica. Do tego dochodzą naturalne "ustawienia", które można w pewnym zakresie modyfikować.
          Bywają dzieci, które wymagają całkowitego zaprzestania aktywności rodzinnej, by spać, bo inaczej to sygnał, że jeszcze można być aktywnym (nie dziwię się zresztą, bo mi też się kiepsko zasypia, gdy nie jestem baaaardzo zmęczony a za ścianą słyszę rozmowy i stukanie talerzy).
          Takim maluszkiem był mój najstarszy syn. Zasypiał dopiero wtedy, gdy kładli się wszyscy. Jeśli miał świadomość (skąd on to wiedział?) aktywności w innym pomieszczeniu to hulał do północy . No i "chodził" idealnie na słońce. Inny syn był tak zmęczony, że zasypiał w dowolnym momencie i pozycji ale po krótszym czasie się potrafił obudzić i zaczynał zabawę np o godz 3 w nocy. Jednak, jeśli wszyscy spali, to po chwili z nudów znów zasypiał. Oczywiście, gdy jest kilkoro dzieci trudno jednocześnie realizować całkiem odmienne rytmy i pomysły na organizację dnia dlatego po pewnym czasie rodzina ustala rytm kompromisowy. Lepiej, gdy jest on synchronizowany z naturalnym rytmem słonecznym. Chciałbym podkreślić potrzebę zmiany natężenia światła od normalnego dziennego najlepiej do ciemności. Jeśli opuścimy szczelnie żaluzje i w pokoju będzie całkiem ciemno również my, dorośli, będziemy spali dłużej . Spróbujcie Państwo poobserwować wasze dzieci i siebie samych. Zapewne wówczas łatwiej zrozumiecie potrzeby dziecka, jego zachowanie (np. na ile to rytm dziecka, a na ile nasz własny) i łatwiej zmodyfikujecie plan dobowy.
          Pozdrawiam już całkiem aktywnie pomimo wczesnej pory
          dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra
          Last edited by dr_Jurkowski; 18-04-2014, 22:22.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Pora snu niemowlaka

            Jeśli dziecko ładnie zasypia i wstaje wypoczęta a wam takie godziny pasują to nie widzę w tym nic złego. Ja kładę synka spać po 20.00 bo dłużej to by nawet nie wytrzymał

            Skomentuj


              #7
              Odp: Pora snu niemowlaka

              u nas Zosia spi o 21 mniej wiecej (wszyscy mowiom ze to pozno nam hehe) - to jej pora ale od 20 jest juz wyciszanie, jedzonko, kapiel, zabki, ksiazka na dobranoc i lulu - mi i jej ta pora odpowiada i to najwazniejsze

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Pora snu niemowlaka

                Ja moje dziecko kąpię 19:30 oczywiście +- karmię z dwóch piersi w ten sposób się wycisza i albo już usypia przy drugim albo (może to śmieszne-ale w jakimś stopniu pomaga) czytam jej bajki jak leży w łóżeczku, troszkę marudzi ale patrzy na mnie i po około 15-30min. przysypia smacznie i śpi to 5 czasem 6 rano. Każde dziecko inaczej funkcjonuje, ale gdy moja zazwyczaj chce spać to trze oczy bądź marudzi i wiem wtedy że potrzebą jej jest sen, nie powiem czasem i były walki o 23 ale to nic na siłę ale staram się dawać jej do zrozumienia że już pora spać, dlatego od samego urodzenia codziennie kąpię ją w mniej więcej tych samych godzinach i rytuał jej znany już że po kąpieli i kolacji idziemy... spać
                "... Kobieta która ma rodzinę, nosi dwa imiona: 'mama' i 'kochanie'..."

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Pora snu niemowlaka

                  Napisane przez mimilkaaa Pokaż wiadomość
                  Ja moje dziecko kąpię 19:30 oczywiście +- karmię z dwóch piersi w ten sposób się wycisza i albo już usypia przy drugim albo (może to śmieszne-ale w jakimś stopniu pomaga) czytam jej bajki jak leży w łóżeczku, troszkę marudzi ale patrzy na mnie i po około 15-30min. przysypia smacznie i śpi to 5 czasem 6 rano. Każde dziecko inaczej funkcjonuje, ale gdy moja zazwyczaj chce spać to trze oczy bądź marudzi i wiem wtedy że potrzebą jej jest sen, nie powiem czasem i były walki o 23 ale to nic na siłę ale staram się dawać jej do zrozumienia że już pora spać, dlatego od samego urodzenia codziennie kąpię ją w mniej więcej tych samych godzinach i rytuał jej znany już że po kąpieli i kolacji idziemy... spać
                  ja też jestem za takimi systemem gdzie jest wyznaczny pewien rytuał bo dziecko wie czego moze sie spodziewac i jest spokojniejsze - my tez od samego poczatku przestrzegalismy zasady iz po kapieli, kolacji, bajki jest sen - i na szczescie z usypianiem wieczornym do tej pory odpukac nie mamy problemu - a znam takie dzieci dodam iż są male bo maja 2 i 3 lata wojują w nocy do 23-24 az w koncu padaja - mnie takie cos przeraza

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Pora snu niemowlaka

                    Jest dokładnie tak, jak Panie piszą:
                    Stały rytm, konsekwencja w postępowaniu (również w realizacji zakazów), domowe zwyczaje, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Do tego potrzebna jest jeszcze bliskość rodziny i to już dla maluszka, niezależnie od koloru i kroju ubranka, typu wózka itd, pełnia szczęścia .

                    Pozdrawiam
                    dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Pora snu niemowlaka

                      Moja malutka ma taki rytm napisze moze całodniowy bo to tez moim zdaniem jest w jakimś sensie bardzo ważne właśnie w tym o której dziecko zasypia wieczorem a wiec :

                      wstajemy tak miedzy 7:30/8 wtedy odrazu ma zmieniana pieluszke,dostaje witaminę d3 plus omega no i śniadanko 210 ml mleka
                      9:30 / 10 ma drzemkę ona średnio tak co 2,3 godz robi sobie drzemki
                      11godz dostaje kaszkę i jakieś 15 minut po kaszce dostaje wodę do picia
                      Po tym wszystkim staram sie ja zawsze ubrać i wychodzimy na dwór to jest gdzieś koło godziny 12 do tej pory było w miarę ciepło to spacerowalysmy tak do 15 malutka w wózku cały czas przesypia z drobnymi przerwami na piciu czy coś...
                      mniej więcej o 15 wracamy do domu to Laura je obiad no i wtedy jest czas na zabawę wspólna jest aktywna tak mniej więcej do godziny 16:30 drzemka sobie i tak w przedziale 17 je deserek no i znowu mamy czas na zabawę jakieś picie itp no i tak już do godziny 19 wtedy jest kąpiel po kąpieli jest mleczko no i koło godziny 20 Laura już smacznie sobie śpi....

                      Tylko jest taki problem ze wiele osób mi mówi,ze Laura nie powinna być usypiana w innym pokoju niż śpi i teraz mam takie pytanie czy rzeczywiście jak usypiam mała w innym pokoju niż ona śpi to taki duży problem?
                      Wpływa to jakoś na nią?

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Pora snu niemowlaka

                        Ja tam nie wiem ale ja często usypiałam dzieci w innym pokoju ,bo tam się bardziej uspokajały a potem przenosiłam i spały u nas Teraz dzieci większe to usypiają -synek sam na swoim a córeczka na moim a później odkładam ją do swojego łóżeczka i tak śpi do pierwszej pobudki

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Pora snu niemowlaka

                          Moja mała już przesypia całe noce na całe szczęście daje sie wyspać mamusi
                          Ale co tu dużo mowić jak byłam z nią w ciąży to bardzo dużo sie oszczedzalam i jak tylko mogłam to spałam.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Pora snu niemowlaka

                            Ja od urodzenia moją małą kąpię o 19 godzinie,potem mleczko i spanie. Teraz ma 16 miesięcy i jak pójdzie spać po 19 to śpi do 6-7 rano. Nie wyobrażam sobie kłaść jej później spać, ale ja chodzę do pracy więc chcę troszkę tego wieczoru mieć dla siebie.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Pora snu niemowlaka

                              u nas dzieciaczki chodza spac w garnicach 19:30 maks 20 młodsza i starsza od poczatku były uczone takiego systemu i u nas taka pora sie sparwdza gdyż potem ja jestem jeszcze cos w stanie zrobic, odarnac mieszkanko, poprasowac, przygotowac obiad na nastepny dzien

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X