Wróć   Forum Mamotoja.pl > MamoToJa.pl - sprawy serwisu > Archiwum > Porady ginekologa
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady ginekologa Zadaj pytanie dotyczące ginekologicznych spraw - być może któraś użytkowniczka miała podobny problem. Zapraszamy do dyskusji!

Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 15-07-2014, 10:51
renia0076 renia0076 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
renia0076.polki.pl

Domyślnie Kiedy pierwsza mammografia

Witam
W mojej rodzinie zdarzały się guzki piersi, kiedy powinnam pomyśleć o pierwszej mammografii? Czy takie badania refunduje NFZ?
Nieprzeczytane 15-07-2014, 16:24
betiwu betiwu jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
betiwu.polki.pl

Domyślnie Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

Na mammografię nigdy nie jest za wcześnie. Są przeprowadzane akcje darmowych badań oprócz mammobusów. Poszukaj w necie, albo zapytaj w swpojej przychodzni, szpitalu. Teraz bardzow iele placóek robie wszelkiego rodzaju badania w ramach takiej akcji.
Nieprzeczytane 15-07-2014, 22:12
cela84 cela84 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
cela84.polki.pl

Domyślnie Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

Zawsze lepiej jest się przebadać. Córka mojej koleżanki miała 19 lat jak coś wyczuła. Wszystko usunięto i już dawno zapomniała.
Nieprzeczytane 16-07-2014, 17:06
ninoczka90 ninoczka90 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
ninoczka90.polki.pl

Domyślnie Odp: Kiedy pierwsza mammografia

To ważne badanie i warto je powtarzać co jakiś czas.
Nieprzeczytane 01-08-2014, 22:55
22nika27 22nika27 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
22nika27.polki.pl

No tak, ale badania są po 50tce. Ja polecam z Poznania ten gabinet http://www.rentgen-poznan.pl/#page=page-1 aby kontrolować sobie piersi na usg tak co rok, a potem co jakiś czas zafundować sobie mammografię. Ja byłam na usg i wszystko po karmieniu piersią jest ok.
Nieprzeczytane 18-08-2014, 09:39
M.Blumska-Janiak's Avatar
M.Blumska-Janiak M.Blumska-Janiak jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
M.Blumska-Janiak.polki.pl

Witam,

Jest wiele schematów programów profilaktycznych w kierunku raka piersi.

Badaniem podstawowym dla kobiet w wieku przedmenoapuzalnym (w Polsce menopauza przypada na około 51 r.ż.) jest usg piersi, które należy wykonywać raz w roku. Po menopauzie badaniem podstawowym jest mammografia, którą wykonujemy co 2 lata.

Sytuacja zmienia się w przypadku wykrycia zmiana w piersi bądź w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego- występowanie raka piersi bądź jajnika w rodzinie.

Pozdrawiam serdecznie,
www.blumska-janiak.pl
e-mail: marta@blumska-janiak.pl

Mężatka. Mama trójki wspaniałych dzieci. Z pasją i uśmiechem pracuje zarówno w szpitalu ginekologiczno-położniczym jak i prywatnym gabinecie ginekologicznym. Zajmuje się problemami ginekologicznymi, prowadzi ciąże.
Wykonuje zabiegi ginekologii estetycznej. Czas wolny spędza aktywnie z dziećmi oraz gra w tenisa ziemnego.
Nieprzeczytane 18-08-2014, 21:14
grawal86 grawal86 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
grawal86.polki.pl

Tak zawsze lepiej sprawdzić wszystko wczesniej.
Nieprzeczytane 22-02-2016, 17:18
balowapani balowapani jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
balowapani.polki.pl

Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!
Nieprzeczytane 22-02-2016, 18:21
teresa211186 teresa211186 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
teresa211186.polki.pl

Cytat:
Napisał balowapani Zobacz post
Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!
Właśnie chcę sobie zrobić takie badanie i zastanawiam sie czy na takie badanie może skierować lekarz rodzinny czy tylko specjalista. Ale w tygodniu wybieram sie na rozmowę z lekarzem w tej sprawie. Moja mama zachorowała na raka całkiem nie dawno i cały czas czekamy jakie będzie leczenie, ale ja już chcę iść i sprawdzić co ze mną
Nieprzeczytane 23-02-2016, 15:38
mikaa997 mikaa997 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
mikaa997.polki.pl

Miasto: okolice Wrocławia

Cytat:
Napisał balowapani Zobacz post
Bardzo dziękuję za podpowiedź, myślę że sama skłonię się na takie badania tym bardziej że w rodzinie miałam przypadki obciążeń genetycznych

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania