Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strach przed pożarem

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Strach przed pożarem

    Niedawno w przedszkolu u synka był pożar nic się nikomu nie stało ale przedszkolaki się wystraszyły Wiadomo małe dzieci
    Ale od tego czasu synek nie chce zostać sam w pokoju Boi się gdy widzi że babcia podkłada drzewko do pieca kaflowego lub gdy widzi dym z komina. Wczoraj poszedł do kolegi ale szybko musiałam po niego przyjść bo go głowa bolała ,jak się później przyznał że kolega chciał paluszka podpalić i się pewnie dlatego wystraszył Dużo mu tłumaczę na ten temat i bez rezultatu Jak mu pomóc przełamać ten strach Boję się że nie będzie chciał wrócić do przedszkola Synek ma 4,5 lat
  •    
       

    #2
    Odp: Strach przed pożarem

    Witam,
    Nic dziwnego, że synek sie wystraszył, nawet osoba dorosła potrzebowałaby trochę czasu by dojść do siebie po udziale w pożarze. To co moze pani teraz zrobić dla synka to przede wszystkim pozwolić mu na swobodne wyrażanie uczuć, mówienie o lęku, odreagowywanie strachu w czasie zabaw lub rysowania. Dobrze by dziecko wiedziało, że to co czuje jest całkowicie normalne - trzeba zapomnieć o zdaniach typu: daj spokój, nie ma sie czego bać. Jest i dobrze by dziecko o tym lęku mówiło. Kolejna rzecz która jest do zrobienia, to omówienia z dzieckiem sposobów jak sobie można z pożarem poradzić czyli:
    1. Pożary nie zdarzają sie często, a ogień jest pożyteczny, bez niego ludziom byłoby zimno, ogień bywa miły, np. Kiedy rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaski
    2. Są ludzie którzy zawodowo zajmują sie pożarami, strażacy maj masę sprzętu i przyjeżdzają naprawdę szybko, to do nich trzeba zwracać sie o pomoc
    3. Warto nauczyć dziecko co robić gdy widzi dym- wola dorosłych, krzyczy a jeśli ma pod ręką telefon dzwoni pod 112 lub 998 . Można przetrenować taki telefon, powiedzieć dziecku dokładnie jakie informacje ma przekazać
    4. Pożar można narysować, a potem dorysowac strażaków, którzy go gaszą - można tez bawić sie w strażaków
    Ale najistotniejsze jest by zapewnić teraz maluchowi dużo ciepła i cierpliwości, lęk minie, ale trzeba na to trochę czasu i wsparcia rodziców
    Jeśli będzie miała pani poczucie, ze objawy sie nasilają proszę poszukać specjalisty, który pomoże pani w tej sytuacji

    Pozdrawiam i czekam na wieści jak idzie z pożarowymi lękami
    Edyta Żółtowska
    psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Strach przed pożarem

      Dziękuję za rady Przeczytałam już wcześniej Pani post i zmieniłam tok rozmowy Tłumaczyłam synkowi tak jak to Pani napisała Po prostu sobie rozmawialiśmy Myślę że coś już do niego dotarło bo rozmawiał z chęcią Zobaczę jak dalej się to potoczy Mam nadzieje że z biegiem czasu to minie Ale przyznaję że źle do tego podeszłam od samego początku ale dobrze że się poradziłam

      Skomentuj


        #4
        Odp: Strach przed pożarem

        Super że mamy tu na forum taki dostęp do specjalistów i możemy się praktycznie z każdym problemem do nich zwrócić

        Skomentuj


          #5
          Odp: Strach przed pożarem

          Ciesze się, że z synkiem jest lepiej. Na takie sytuacje należy jak najszybciej reagować, bo zdarzenia tego typu mogą bardzo długo pozostać w pamięci dziecka!
          Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu

          Skomentuj


            #6
            Odp: Strach przed pożarem

            Super ze jest lepiej, cierpliwość rodziców, ich bliskość i uważności na to co dzieje sie z dzieckiem pozwalają uporać sie z trudnymi przeżyciami
            Pozdrawiam
            Edyta Żółtowska
            psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Strach przed pożarem

              Niestety chyba zbyt szybko zachwaliłam W rozmowach wszystko było ładnie Dziś wracamy po feriach do przedszkola Wszystko było dobrze ale zobaczył drzwi otwarte w kuchni gdzie właśnie ten pożar był tzn do jadalni a były tam drabiny ,wiadra i się przestraszył tego A tam po prostu nie było tylko posprzątane po remontach ... nie chciał zostać płakał ,tak jak i dwóch pozostałych chłopców Z czego jeden został ...
              Powiedział że jutro pójdzie ale wiem że coś wymyśli aby w przedszkolu nie zostać I proszę o jeszcze poradę Mąż powiedział że może zorganizować dzieciom taką jakby wycieczkę do straży pożarnej Obejrzą samochód strażacki Strażacy opowiedzą coś ,wszystko na spokojnie Może dzieci się z tym bardziej oswoją czy lepiej nie stresować ich znowu strażą ?

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Strach przed pożarem

                Spotkanie ze strażakami to dobry pomysł, tylko musi to byc dobrze przemyślane, strażacy musza pokazać swoją skuteczność i gotować do gaszenia pożarów
                Jeśli synek nie będzie chciał iść do przedszkola, proszę porozmawiać z nim o tym, co widział np. " wiem, ze to nieprzyjemne oglądać przedszkole w takim stanie, bo przypomniało ci sie, ze był pożar, ale zobacz, wszystko jest odnowione i pomalowane, nic nikomu sie nie stało, wszystko jest tak jak było. Będziesz sie dobrze bawił, a to nieprzyjemne uczucie minie."
                Warto tez zafundować dodatkowe przytulańie i zachęcić do powrotu, ale - uwaga - nie na siłę! Jeśli będzie silny opór trzeba dać mu chwile na uporanie sie z lękiem
                Czekam na wieści z przedszkolnej szatni i pozdrawiam
                Edyta Żółtowska
                psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Strach przed pożarem

                  Wczoraj i przedwczoraj Zawiozłam go ale na miejscu był płacz i niechęć Więc dziś dałam spokój Zobaczę jak będzie dalej i dam znać ...

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Strach przed pożarem

                    ja bym zabrała synka do siedziby straży pożarnej, by zobaczyło dzielnego strażaka w mundurze, ogromny wóz strażacki, to nawet na dorosłym robi wrażenie, a co dopiero na małym chłopcu.

                    Skomentuj

                           
                    Working...
                    X