Wróć   Forum Mamotoja.pl > Twoje dziecko > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Rodzicielstwo blisko natury
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Rodzicielstwo blisko natury Tutaj możecie porozmawiać o chustonoszeniu, BLW, pieluchach wielorazowych, eko chemii domowej, eko kuchni… oraz szeroko rozumianym naturalnym rodzicielstwie. Spotkacie tutaj również rodziców z problemami podobnymi do waszych. Życzymy miłego zaczytania!

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 28-05-2014, 09:40
panitereska panitereska jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
panitereska.polki.pl

Domyślnie Orzechy do prania

Witam, słyszałam że to najbardziej ekologiczny sposób prania ubranek dla dzieci i nie tylko. Ale mam związanych z tym kilka pytań, tzn. czy one nie farbują białych ubrań, czy nie niszczą pralki, i czy nie wywołują alergii (orzechy jako silne alergeny)???
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 28-05-2014, 15:29
M.Krzyś's Avatar
M.Krzyś M.Krzyś jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
M.Krzyś.polki.pl

Miasto: Poznań
Domyślnie Odp: Orzechy do prania

dzien dobry.
Orzechy są w 100% ekologiczne.
Mozna w nich prać wszystkie ubraia i kolory, nalezy jednak pamietac ze mogą "brudzic" biały kolor...w tym przypadku (do białego) zalecam kule piorące i dodanie do prania kapki wody utlenionej
Nie niszczą pralki i nie powoduja uczuleń

Mama Basi oraz właścicielka kilku psów rasy Welsh Corgi Pembroke. Doradczyni Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach miękkich po kursie Akademii Noszenia Dzieci. Specjalistka od metody karmienia dzieci- BLW (Bobas Lubi Wybór) Uczestniczka szkolenia z BLW prowadzonego przez Gill Rapley. Gorąca zwolenniczka i praktyk idei Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.

Współwłaściciel: http://www.lulamyakademia.pl/

Współpraca: http://www.babyledweaning.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 28-05-2014, 18:44
L.Migalska's Avatar
L.Migalska L.Migalska jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
L.Migalska.polki.pl

Piorącym składnikiem w tych orzechach są saponiny. Działają podobnie do mydła (obniżenie napięcia powierzchniowego wody, tworzenie piany, emulgacja tłuszczy). Saponiny wyściełają skorupkę orzecha od środka, tak więc pod tym względem przypominają bardziej orzech kokosowy tyle, że zamiast białej, jadalnej masy jak w kokosie jest warstwa saponinowa właśnie. Saponiny występują w bardzo wielu roślinach np. w mydlnicy (roślinka, którą też wykorzystuje się od bardzo dawna do prania), a nawet w kaszy jaglanej (przy płukaniu surowej kaszy silnym strumieniem spływa biaława i lekko pieniąca się woda), komosie ryżowej (kasza quinoa), lukrecji, nagietku, winorośli, oliwkach, aloesie, żeń-szeniu i kilku innych. Oczywiście najwięcej jest ich w orzechach piorących i mydlnicy.

Alergia może się rozwinąć jak na praktycznie wszystko z czym się spotykamy, ale nie będzie to alergia na orzechy jadalne.

Saponiny powodują szarzenie białych kolorów, tak więc warto co jakiś czas wybielić białe ubrania prane w orzechach. Można to zrobić namaczając ubrania w takim roztworze: 1/2 kubka sody kalcynowanej, 1/2 kubka wody utlenionej, 5L gorącej wody. Mieszamy wszystko, wkładamy brudne ubrania do miedniczki i zostawiamy na noc. Następnie pierzemy jak zwykle.

Saponiny nie rozpuszczają się w wodzie. Spotkałam się z opinią, że w związku z tym mogą zapychać rury odpływowe pralek, ale na pewno nie zrobią tego w krótkim czasie. Zbyt wiele osób używa ich już dosyć długo i nie słyszałam o fali awarii pralek użytkowników orzechów.

Najbezpieczniejsze dla skóry i dla pralki sa z pewnością ekokule, ale ich skuteczność jest przez sceptyków porównywana do skuteczności prania w samej wodzie, ale są też i entuzjaści, którzy są bardzo z nich zadowoleni. Ja używałam kul i w zasadzie mam do nich ambiwalentny stosunek. Nie powiem, że nie działają, ale przerzuciłam się na proszek domowej roboty.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 28-05-2014, 18:52
cwiklak cwiklak jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
cwiklak.polki.pl

Witam
A jaki jest przepis na taki proszek domowy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 29-05-2014, 08:02
M.Konieczka's Avatar
M.Konieczka M.Konieczka jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
M.Konieczka.polki.pl

Proszek domowy: 140g startego mydła + 125g boraksu + 125g sody kalcynowanej

Wymieszaj w słoiku. Stosuj 1 łyżkę na pranie (2-3 na mocno
zabrudzone). Aby wzmocnić siłę prania można dać 250ml wody utlenionej do płukania prania oraz 100ml soku z cytryny aby rozjaśnić kolory.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 30-05-2014, 11:24
zuzannazu zuzannazu jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
zuzannazu.polki.pl

Hmmm.. a skąd się bierze taki boraks czy sól kalcynowaną? Pierwsze słysze o takich wynalazkach
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 01-06-2014, 13:11
M.Krzyś's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
M.Krzyś.polki.pl

ja kupuje na alegro, razem z mamami z Poznania robimy raz na jakis czas zamówienie zbiorowe
Mama Basi oraz właścicielka kilku psów rasy Welsh Corgi Pembroke. Doradczyni Noszenia Dzieci w Chustach i Nosidłach miękkich po kursie Akademii Noszenia Dzieci. Specjalistka od metody karmienia dzieci- BLW (Bobas Lubi Wybór) Uczestniczka szkolenia z BLW prowadzonego przez Gill Rapley. Gorąca zwolenniczka i praktyk idei Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy.

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 01-06-2014, 13:18
M.Krzyś's Avatar
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
M.Krzyś.polki.pl

cd-tematów chemi domowej
http://forum.babyonline.pl/forum/showthread.php?t=8916

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 16-07-2014, 09:41
cwiklak cwiklak jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
cwiklak.polki.pl

A orzechy gdzie kupujecie. Można zamówić razem z sodą i boraksem na allegro ? Czy lepiej zamówic w sklepie wysyłkowym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 16-07-2014, 17:13
ninoczka90 ninoczka90 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
ninoczka90.polki.pl

No właśnie... kule piorące jakoś łatwiej znaleźć. A orzechy...?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania