Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kiedy pierwsza mammografia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kiedy pierwsza mammografia

    Witam
    W mojej rodzinie zdarzały się guzki piersi, kiedy powinnam pomyśleć o pierwszej mammografii? Czy takie badania refunduje NFZ?
  •    
       

    #2
    Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

    Na mammografię nigdy nie jest za wcześnie. Są przeprowadzane akcje darmowych badań oprócz mammobusów. Poszukaj w necie, albo zapytaj w swpojej przychodzni, szpitalu. Teraz bardzow iele placóek robie wszelkiego rodzaju badania w ramach takiej akcji.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

      Zawsze lepiej jest się przebadać. Córka mojej koleżanki miała 19 lat jak coś wyczuła. Wszystko usunięto i już dawno zapomniała.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Kiedy pierwsza mammografia

        To ważne badanie i warto je powtarzać co jakiś czas.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Kiedy pierwsza mammografia

          No tak, ale badania są po 50tce. Ja polecam z Poznania ten gabinet http://www.rentgen-poznan.pl/#page=page-1 aby kontrolować sobie piersi na usg tak co rok, a potem co jakiś czas zafundować sobie mammografię. Ja byłam na usg i wszystko po karmieniu piersią jest ok.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Kiedy pierwsza mammografia

            Witam,

            Jest wiele schematów programów profilaktycznych w kierunku raka piersi.

            Badaniem podstawowym dla kobiet w wieku przedmenoapuzalnym (w Polsce menopauza przypada na około 51 r.ż.) jest usg piersi, które należy wykonywać raz w roku. Po menopauzie badaniem podstawowym jest mammografia, którą wykonujemy co 2 lata.

            Sytuacja zmienia się w przypadku wykrycia zmiana w piersi bądź w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego- występowanie raka piersi bądź jajnika w rodzinie.

            Pozdrawiam serdecznie,
            Marta Blumska-Janiak
            specjalista położnictwa i ginekologii
            ginekologia estetyczna
            www.blumska-janiak.pl
            e-mail: marta@blumska-janiak.pl

            Mężatka. Mama trójki wspaniałych dzieci. Z pasją i uśmiechem pracuje zarówno w szpitalu ginekologiczno-położniczym jak i prywatnym gabinecie ginekologicznym. Zajmuje się problemami ginekologicznymi, prowadzi ciąże.
            Wykonuje zabiegi ginekologii estetycznej. Czas wolny spędza aktywnie z dziećmi oraz gra w tenisa ziemnego.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Kiedy pierwsza mammografia

              Tak zawsze lepiej sprawdzić wszystko wczesniej.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                  Napisane przez balowapani Pokaż wiadomość
                  Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!
                  Właśnie chcę sobie zrobić takie badanie i zastanawiam sie czy na takie badanie może skierować lekarz rodzinny czy tylko specjalista. Ale w tygodniu wybieram sie na rozmowę z lekarzem w tej sprawie. Moja mama zachorowała na raka całkiem nie dawno i cały czas czekamy jakie będzie leczenie, ale ja już chcę iść i sprawdzić co ze mną

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                    Napisane przez balowapani Pokaż wiadomość
                    Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!
                    Bardzo dziękuję za podpowiedź, myślę że sama skłonię się na takie badania tym bardziej że w rodzinie miałam przypadki obciążeń genetycznych

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                      Ja jeszcze nie miałam robionej mammografii a mam 25 lat, zastanawiam się czy powinnam się już jej poddać. Jak myślicie? Ostatnio trafiłam na Gabinet USG - http://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/ i zastanawiam sie nad umówieniem się na USG piersi i sutków. Jeśli chodzi o badania genetyczne to też o nich myślałam. Wychodzę z założenia, że lepiej dmuchać na zimne.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                        dziewczyny a czy orientujecie się może w jakich cenach są takie badania genetyczne? Robiłyście może? Jakie są wasze wrażenia, podzielcie się

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                          Tez nie miałam robionej mammografii jeszcze i nie wiem czy się jej poddam. Bardziej przekonuje mnie test genu BRCA, można go zamówić w przystępnej cenie na zdrowegeny.pl Przysyłają test do domu, po jego wykonaniu wystarczy odesłać go do laboratorium i czekać na wyniki.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                            wazne aby pilnować takich rzeczy, badania są konieczne . trzeba wcześniej iść aby nie było zbyt późno

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Kiedy pierwsza mammografia

                              Też tak uważam. Im wcześniej zacznie się robić badania, tym lepiej się na tym wyjdzie. Okres menopauzy to zdecydowanie za późno na pierwszą mammografię. Zresztą sprawdźcie same http://www.forumginekologiczne.pl/dz...pauza/5/1.html Nie ma na co czekać, lepiej zacząć się badać.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X