Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Strach przed zwierzętami

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Strach przed zwierzętami

    Moja córka boi się zwierząt, głównie psa i kota, które są spotykane najczęściej na podwórku. Sami mamy psa i kota, jednak nigdy nie było sytuacji aby pies pogryzł czy skoczył na nią, podobna sytuacja jest z kotem, którego nawet nie dotyka, gdyż ma alergię. W sytuacji spotkania na spacerze obcego psa reaguje płaczem, chowaniem się za dorosłymi; na placu zabaw podobno spędziła godzinę w domku na drabinkach ponieważ przechodził pies, a córka bała się, że wróci i nie zeszła z drabinek. Jak reagować? Co mówić? Czy kiedyś ten strach minie?




  •    
       

    #2
    Odp: Strach przed zwierzętami

    Witam,
    lęk przed zwierzętami pojawia się u dzieci w różnym wieku i w różnej postaci (czasem to pies, za czasem niewinne mrówki), lęki te są naturalnym etapem i o ile nie są przesadnie nasilone nie trzeba się ich bardzo obawiać
    co może Pani zrobić dla swojej córeczki?
    przede wszystkim przyjąć jej lęk, dać jej zrozumienie dla tego co czuje
    nie warto mówić :nie ma się czego bać - to jej nie pomoże bo o na już się boi
    lepiej nauczyć ją jak radzić sobie z tym lękiem (to świetna lekcja na różne inne lęki pojawiajace się w ciągu życia)
    można rozmawiać o tym, czego się boi, czemu pies i kot są straszne (bo mają pazury?, mogą ugryźć? biagają chaotycznie? szczekają? prychają?) - lęk omówiony już jest trochę mniejszy
    warto podkreślić, że zwierzęta te mają też miłe cechy - mają futerko, można je głaskać, łaszczą się do nóg
    można wyjaśnić ich zachowania - szczekają, bo w taki sposób mówią, skaczą bo się cieszą
    trzeba nauczyć dziecko jak ma się zachowywać wobec zwierząt - nie ciągnać za uszy, nie zaganiać w kąt, nie bić, nie prowokować
    konieczne jest, by lęk dziecka potraktować poważnie i dać mu wspracie - np. wziać na ręce, gdy pojawia się zwierzę
    gdy córeczka nie chce się bawić, bo pies może wrócić, można powiedzieć: ja będę pilnować żeby nie wrócił, a ty się pohuśtaj
    czasem działa też pies zabawka, którą można przytulać czy malowanie małych kotów
    można też dziecku opowiedzieć o tym,że rodzic też się bał jako dziecko np. pająków i powiedzieć jak sobie poradził
    jednym zdaniem :
    nie lekceważymy lęku, dajemy wsparcie, uczymy jak sobie radzić z lękiem
    i po jakimś czasie lęk przed zwierzętami zniknie lub zmaleje na tyle, że nie będzie przeszkadzał
    pozdrawiam
    Edyta Żółtowska
    psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Strach przed zwierzętami

      Bardzo dziękuję za porady, postaram się wcielić je w życie

      Pozdrawiam




      Skomentuj


        #4
        Odp: Strach przed zwierzętami

        fobie specyficzne są bardzo często diagnozowane u małych dzieci, nie ma czym się martwic. Ile dziecko ma lat??

        Skomentuj


          #5
          Odp: Strach przed zwierzętami

          Nie to trochę irytuje, bo jak widzi gdzieś na horyzoncie pieska to zaczyna się drzeć. A u znajomych, którzy mają zwierzę i trudno, żeby podczas odwiedzin specjalnie dla mnie go zamykali (dla wyjaśnienia leży sobie na kanapie, albo chodzi po podwórku, zupełnie nie zwraca uwagi na gości) wychodzę z siebie. Moja mała drze się jak tylko pies się ruszy i po piętnastym tłumaczeniu, raz nawet go pogłaskała, to ja dostaję szału.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Strach przed zwierzętami

            Ja zabrałam dziecko na wycieczkę po zwierzyńcu bałtowskim... wsiada się do żółtego autobusu i jedzie jak na safari. Dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, bo jest odgrodzone od zwierzątek i autobusem i ogrodzeniem na polu, nie ma bliskiego kontaktu, podgląda zwierzątko w naturalnych warunkach... widzi, że też się bawią, że jedzą śniadanko, że nie chcą nikomu zrobić krzywdy.

            Nie lubię zwierząt w klatkach, ale w tym zwierzyńcu na dole są też kucyki, osiołki kaczuszki, skunksy.. Dziecko się tak nie boi, jak widzi zwierzątko odgrodzone... jak widzi, że inne dzieci dają marchewki i jabłko i obserwuje sobie w bezpiecznej dla siebie odległości, bez zmuszania do głaskania, czy karmienia. Takie stopniowe oswajanie.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Strach przed zwierzętami

              Taki wypad to dobry pomysł. Ale z tymi psami to naprawdę jest problem. Moje dziecko też się denerwuje na widok psa, a nie ma jakichś traumatycznych przeżyć.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Strach przed zwierzętami

                Najlepiej po prostu miec zwierzaka w domu

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Strach przed zwierzętami

                  Oj my mamy w domu i psa i kota ale to nie pomaga Czasami faktycznie w przypływie nagłej odwagi pogłaska psa ( na kota ma alergię, więc jej nie wolno) ale po zadku gdy ja trzymam go za pysk. Oczywiście ja jej nie zmuszam, jednak kiedy widzi jak młodsza siostra podchodzi do psa i głaska to i ona nie chce być gorsza

                  Córka ma 5 lat.

                  Jednak ostatnio trochę się polepszyło, nie wskakuje mi na ręce jak tylko zobaczy gdzieś psa, idzie cała zestresowana ale IDZIE Kiedyś będzie jeszcze lepiej




                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Strach przed zwierzętami

                    My na razie nie mamy zwierzaka w domu niedawno pożegnaliśmy królika jak malutka będzie wieksza to zamierzamy mieć mam nadzieje ze nie będzie się bala

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Strach przed zwierzętami

                      Biedna córeczka. Szkoda, że boi się zwierząt, mimo że nic jej nie zrobiły. Chyba będziesz musiala po prostu to zaakceptować i może z czasem jej minie ten lęk trzeba być dobrej myśli

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Strach przed zwierzętami

                        Teraz ma stracha, ale z wiekiem i czasem jak zobaczy że jej nic nie grozi może jej to minać. Każde dziecko jest inne i boi się czegoś innego, ale jeśli nie chce do zwierząt na siłe nie ma co jej pokazywac , prowadzac bo to będzie nasilało tylko lek.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Strach przed zwierzętami

                          Powiem szczerze, że ja każdego idącego na ulicy psa bez smyczy i kagańca też się boję choć dorosła jestem. Nie jest dobrym pomysłem uczyć dziecka, że nie trzeba się bać, ale tego jak się zachowywać wobec zwierząt czyli nie podchodzić, nie zaczepiać, nie rzucać w nie itp. Nasza 7miesięczna córka wychowuje się z kotem domowym i póki co uwielbia go! Śmieje się na głos na jego widok. Dwa pierwsze słowa, które powiedziała to było tata i kita czyli kot

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Strach przed zwierzętami

                            Mój synek boi się zwierząt bo po prostu ich nie zna, nie mamy w domu żadnych stworzonek i to pewnie dlatego. Latem zabieramy go chociaż do zoo

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Strach przed zwierzętami

                              U nas w domu też nie ma zwierząt i pamiętam jak wystraszył sie kota, ale teraz strach już minął i dokucza naszej starej kotce. Kot nic sobie z tego nie robi. Gorzej jak chce podejść do obcego psa. Nie pozwalam, nawet jak jest malutki.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X