Wróć   Forum Mamotoja.pl > Pytania do eksperta > Porady psychologa
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady psychologa Odpowiedzi na pytania o problemy dotyczące wychowania dzieci i relacji w rodzinie. Masz problem z dzieckiem? Poradź się naszych użytkowników! Wkrótce również rozmowy ze specjalistą - psychologiem dziecięcym i terapeutą!

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 02-06-2014, 08:59
anitak_80 anitak_80 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anitak_80.polki.pl

Domyślnie Problemy z zasypianiem

Proszę o poradę - usypianie 1,5 rocznego dziecka trwa godzinę albo półtorej... nie mam siły. Jak tylko przyśnie, próbuję wyjść z pokoiku, a maluch krzyczy. Jest wściekły po prostu. Wierzga nogami i znów muszę wisieć nad łóżkiem... Help
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-06-2014, 09:02
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anitak_80.polki.pl

Domyślnie Problemy z zasypianiem

Proszę o poradę: 1,5 roczne dziecko usypiam godzinę, albo półtorej. Jak tylko maluch zaśnie próbuję wyjść z pokoiku, ale mały krzyczy i jest po prostu wściekły. Wierzga nogami i znów muszę wisieć nad łóżeczkiem. Nie mam siły już.. help.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-06-2014, 17:32
J.Bylica's Avatar
J.Bylica J.Bylica jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
J.Bylica.polki.pl

Domyślnie Odp: Problemy z zasypianiem

Tak, samodzielne zasypianie dziecka bywa dla nas rodziców często dużym wyzwaniem. Proszę wypróbować następujące kroki:

I. Stwórzmy z układania dziecka do snu codzienny rytuał, miły i znany dziecku. Określenie powtarzających się czynności w ciągu każdego dnia i nocy pomoże dziecku przewidzieć, jakie czynności będą następowały po sobie i nauczyć się, że zbliża się pora spania oraz, że noc to czas na sen. Oczywiście nie jesteśmy w stanie każdego dnia, o tej samej porze wykonywać tych samych czynności. Możemy jednak starać się wykonywać najważniejsze czynności w określonej, stałej i z czasem przewidywalnej dla maluszka kolejności. Wieczór powinien stać się porą wyciszenia: rytuał uspokojenia się przed zaśnięciem pomoże dziecku przygotować się do snu. Warto powtarzać techniki wyciszające także w ciągu nocy. Jeśli rytuały kończą się określoną czynnością, np. podaniem kocyka lub przytulanki, czy konkretnym gestem, można zastosować je także podczas nocnego wybudzenia dziecka.

II. Pomóżmy dziecku samodzielnie wyciszyć się przed snem. Jak to robić? Eliminujmy stopniowo czynności, które pomagają dziecku zasnąć, ale jednocześnie nie sprzyjają jego samodzielności w tym aspekcie (np. noszenie na rękach, bujanie w wózku, zasypianie przy piersi lub butelce, itp.). Jeśli dziecko śpi w łóżeczku, stopniowe ograniczanie czynności pomagających mu zasnąć będzie oznaczało odejście od łóżeczka po ułożeniu w nim maluszka najpierw na 1. minutę, później na 2., z czasem, na 5, ale wracanie zawsze wtedy, kiedy dziecko zaczyna nas przywoływać lub płakać. Podejdźmy do niego, pogłaszczmy po główce lub po rączce, nie wyjmujmy jednak z łóżeczka. Jeśli ponownie nas przywołuje, to wróćmy na chwilę, okażmy mu zainteresowanie, a następnie ponownie się oddalmy. Powtarzajmy ten schemat tak długo, jak długo będzie trzeba.

Ważne, aby z czasem Pani dziecko nauczyło się zasypiać bez Pani aktywnej obecności przy łóżeczku, nawet jeśli będzie Pani wracała do jego pokoju kilka lub nawet kilkanaście razy. Zazwyczaj 4-5 wieczoru ten schemat się sprawdza.

Życzę, aby się udało!
Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 02-06-2014, 21:38
E.Żółtowska's Avatar
E.Żółtowska E.Żółtowska jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
E.Żółtowska.polki.pl

witam w klubie usypiających matek ;-)
proszę napisać więcej - jak wygląda to usypianie, czy problemem jest tylko spanie w ciągu dnia czy także usypianie wieczorne, ile dziecko śpi w ciągu dnia, czy w nocy śpi samo czy z Państwem
czekam na szczegóły i zaraz potem odpowiadam
pozdrawiam
Nieprzeczytane 09-06-2014, 11:10
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anitak_80.polki.pl

Postaram się być konsekwentna, ale szalenie trudne jeśli krzyczy w niebogłosy, jak po 20 minutach wiszenia nad łóżkiem próbuję wyjść...
Te schematy są dobre, gorzej z wytrwaniem jeśli przez 5-7 nocy nic się nie poprawia. Najlepsze jest to, że mąż i opiekunka nie mają z tym problemu - 15 minut i śpi, ale pod warunkiem, że nie było mnie w pobliżu... Może tak tęskini nie wiem, staram się to rekompensowaać, bo kilka dni w tygodniu pracuję do wieczora..
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 09-06-2014, 12:07
J.Bylica's Avatar
J.Bylica J.Bylica jest offline
Ekspert Babyonline.pl

Zobacz mój nowy profil
J.Bylica.polki.pl

Tak jak Pani pisze, kłopoty z samodzielnym zasypianiem maluszka mogą wiązać się z tym, że dziecko bardzo stęsknione za Panią. Skoro dobrze zasypia przy tacie, to może warto rozważyć, aby rytuał wieczornego usypiana przejął tato, a pani będzie przy maluszku w pozostałych sytuacjach? Może za jakiś czas sytuacja może się wyciszy i będziecie mogli układać dziecko do snu na zmiany. Co Pani sądzi?
Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 10-06-2014, 11:44
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
anitak_80.polki.pl

No przyznam, że ja też jestem stęskniona, ale i wykończona...
Problem w tym, że jak ja jestem w domu to mała nie da się tacie uśpić - krzyczy i jest po prostu wściekła. Nie wiem, może spróbujemy, ale nie wiem czy się uda, chyba musiałabym schować się w szafie
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-10-2014, 14:00
klaudia30l klaudia30l jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
klaudia30l.polki.pl

Zawsze słyszałam od ciężarnych przyjaciółek, że ciąża to okres, w którym nieustannie chce się spać. A jaw ciąży mam odwrotnie. Ciągle chodzę zmęczona i mam problemy z zasypianiem. Wiem, że muszę jak najwięcej wypoczywać, ale jak, kiedy cierpię na bezsenność!?
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-10-2014, 14:20
agibee's Avatar
agibee agibee jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
agibee.polki.pl

Miasto: Bydgoszcz
Zdjęcia: 187

Cytat:
Napisał klaudia30l Zobacz post
Zawsze słyszałam od ciężarnych przyjaciółek, że ciąża to okres, w którym nieustannie chce się spać. A jaw ciąży mam odwrotnie. Ciągle chodzę zmęczona i mam problemy z zasypianiem. Wiem, że muszę jak najwięcej wypoczywać, ale jak, kiedy cierpię na bezsenność!?
W którym jesteś miesiącu? Ja na początku faktycznie ciągle bym spała całymi dniami ale tak gdzieś od 6 miesiąca gdy ruchy są już dosyć mocne też miałam problemy z zaśnięciem. A rozmawiałaś o tym z lekarzem?

Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 07-10-2014, 21:29
27otsifem's Avatar
27otsifem 27otsifem jest offline
Moderator

Zobacz mój nowy profil
27otsifem.polki.pl

Miasto: Grajów
Zdjęcia: 81

Cytat:
Napisał klaudia30l Zobacz post
ja też na początku ciąży nie mogłam spać - a zmęczona byłam na maksa a rano trzeba było wstać i jechać do pracy potem zaczęłam ćwiczyć jogę i nie wiem czy to jej zasługa czy nie ale nauczylam się wyciszać i problemy z snem minęły
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania