Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Spać z niemowlakiem czy nie ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Spać z niemowlakiem czy nie ?

    Przyzwyczajam moje dziecko do samodzielnego spania w łóżeczku jednak coraz częściej mam dylemat czy spać z dzieckiem czy oddzielnie. Wydaje mi się że dziecko powinno spać samo w swoim łóżeczku ale czytałam i słyszałam że dziecko powinno być jak najdłużej przy mamie, czuć jej ciepło i bliskość.
  •    
       

    #2
    Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

    Tak to prawda, bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest poczucie jego bezpieczeństwa, które w dużej mierze utrwalane jest poprzez bliskość mamy. W spaniu z dzieckiem, nawet do czasu kiedy ma kilka lat nie ma oczywiście nic złego. Pytanie tylko, czy to jedyny sposób, aby w dziecku zbudować poczucie bezpieczeństwa. Jeśli w czasie czuwania i aktywności dziecka mama jest blisko dziecka, okazuje mu czułość, miłość i przywiązanie, to poczucia bezpieczeństwa dziecko doświadcza. A wtedy noc czy drzemki w ciągu dnia może spokojnie spędzać w swoim łóżeczku. Skoro rozpoczęła pani naukę samodzielnego zasypiania przez dziecko, to warto rozważyć jej kontunuowanie. Warto także pamiętać, że jeśli dziecko śpi z rodzicami lub z jednym z nich, to dla niego to będzie konieczny rytuał. Z czasem nie zaśnie w innych warunkach. Będzie także domagało się tej bliskości, kiedy obudzi się w środku nocy. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy jesteście Państwo otwarci na obecność dziecka w swoim łóżku przez najbliższych kilka lat? Z czasem coraz trudniej będzie to zmienić... Jak w większości przypadków, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
    Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

      Ja przyznam, że czasem jest mi po prostu tak wygodniej. Małżonkowi za to nie i tu mamy problem. On już nie może spać jak dziecko jest w pobliżu, a ja nie muszę wtedy wstawać. Nie wiem jak to rozstrzygnąć.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

        Zazwyczaj mamom jest łatwiej przyzwyczaić się, a nawet zaakceptować, obecność dziecka w łóżku rodziców, tatusiom natomiast trudniej. Bywa także, że z czasem w tacie rodzi się "mała zazdrość" o to, że musi dzielić łóżko i czas z maluszkiem. Warto rozważyć scenariusz, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość, że łóżeczko dziecka jest w oddzielnym pokoju, tam jest także łóżko. Maluszek zasypia w swoim łóżeczku, jeśli budzi się w nocy lub jest jeszcze w nocy karmiony, to rodzic idzie do maluszka i jeśli tak będzie najlepiej, kładzie się z nim w łóżku w pokoju obok. Nie jest to opcjonalne rozwiązanie, ale daje poczucie bliskości i intymności rodzicom w ich łóżku, nawet jeśli tylko na kilka godzin...
        Ekspert programu "Enfamil - Twój ekspert w rozwoju dziecka". Psycholog rozwoju dziecka i nastolatka, specjalistka w budowaniu relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Autorka programu „Mama, tata czyli ja", współautorka kampanii społecznej „Etat tata. Lubię to!”.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

          U mnie też z pierwszym dzieckiem był ten problem, że mąż chciał aby dziecko spało w swoim łóżeczku. Ja nie mogłam rozstać się z dzieckiem i przyznam też, że spałam z dzieckiem dla własnej wygody żeby nie wstawać do karmienia. Potem była długa batalia aby nauczyć dziecko samodzielnie spać. Teraz kiedy urodzi się drugie "bejbi" mąż już z góry zapowiedział, że jeśli będę spała z dzieckiem to on się wyprowadza z sypialni do salonu.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

            Mała jest w oddzielnym pokoju, ale nie mam siły wisieć nad nią nad łóżkiem w środku nocy i dlatego biorę ją do łóżka, poza tym drze się niemiłosiernie... To takie błędne koło - nie chce mnie puścić przy zasypianiu i po obudzeniu w środku nocy też i tak w koło... A mąż wkurzony.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

              Uważam, że nie. Oprócz komfortu przy nocnym karmieniu piersią nie wydaje mi się aby spanie z dzieckiem było dobrym rozwiązaniem. dziecko szybko się przyzwyczają do bliskości matki również w nocy i potem trzeba toczyć batalie o to by spało w swoim łóżku. Wydaje mi się że fakt, że dziecko jest blisko matki czy ojca cały dzień powinno zaspokoić poczucie bliskości.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                Ja śpię z dzieckiem dla wygody podczas karmienia, bo nie muszę w nocy wstawać z łóżka ale też dlatego, że to ja bardzo potrzebuję bliskości mojego dziecka. Trudno jeśli później będą problemy z zasypianiem samodzielnie, ważne jest tu i teraz. Dziecko śpi spokojnie i ja śpię spokojnie.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                  Ja się bałam spać, bo nasłuchałam się historii takich że szkoda mówić.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                    Każda z nas słyszała o najróżniejszych historiach, ale ja uważam ze nawet niesamowicie zmęczona mama jest tak czujna, że podczas snu nie zrobiła by krzywdy swemu dziecku. Myślę, ze każda forma bliskości, tym bardziej w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest na wagę złota

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                      I właśnie dlatego powinno się spać bez dziecka w łóżku, bo śpimy mniej czujnie i wysypiamy się bardziej - przynajmniej ja. Ale sterczeć nad łóżkiem to jeszcze gorzej ... jak tu wybrnąć

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                        Co to za historie ludzie opowidaja że zniechęcają młode mamy do spania obok swojego dziecka wtedy kiedy oboje tego potrzebuję, z obawy przed czym ? paranoja

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                          Ja śpię w miarę czujnie, ale mąż się wierci. Nie wiem, nie mam pomysłu i siły na zmianę.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                            Zdania podzielone, każda mama wie najlepiej co dla niej i pociechy jest najlepsze.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Spać z niemowlakiem czy nie ?

                              Bo chciałabym i jedno i drugie tzn. i nakarmić i się wyspać, a do tego w miarę wygodnie

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X