Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Znamiona u dziecka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Znamiona u dziecka

    Moje dziecko ma 2 lata, zauważyłam że pojawiają się na ciele znamiona, tzn. teraz to maleńkie i ledwo widoczne pieprzyki- kropeczki ale robi się ich coraz więcej czy powinnam od razu zgłosić się z dzieckiem do dermatologa czy na razie zabezpieczać skórę i obserwować. Czy to normalne że u tak małego dziecka pojawiają się już znamiona????
  •    
       

    #2
    Odp: Znamiona u dziecka

    Wydaje mi się, że nie zaszkodzi się przejswć do lekarza..
    i chyba przede wszystkim cąłkowicie chronic przed słoncem..

    Skomentuj


      #3
      Odp: Znamiona u dziecka

      Znamiona pojawiają się na skórze człowieka przez całe życie. Zwykle nie jest to powód do szczególnego zmartwienia. Prawdopodobieństwo przemiany nowotworowej, gdy miejsce nie jest urażane, przypiekane, drażnione mechanicznie, nie jest znaczące. Obserwujemy baczniej skórę ludzi, którzy mają bardzo dużą ilość znamion barwnikowych, (powyżej 100) lub, gdy jest to szczególny typ znamienia albo okolica. Profilaktyka, to unikanie oparzeń słonecznych (sam naturalny kontakt ze słońcem powodujący stopniową opaleniznę nie zwiększa ryzyka powstania czerniaka) i innych form drażnienia. Jeśli jest to okolica, w której drażnienia nie da się uniknąć (np w linii części stanika, pod stopami, na sromie i granicy błony śluzowej odbytu) usuwa się wybrane znamiona i robi badanie histopatologiczne usuniętej tkanki. Oczywiście taki zabieg pozostawia bliznę. Warto szczególnie niepokojące znamiona fotografować raz w roku z linijką i ew wzorcem barwnym.
      Niemniej każda zmiana niepokojąca Panią powinna być obejrzana przez lekarza.
      Pozdrawiam
      dr hab. n. med. Piotr Jurkowski specjalista pediatra

      Skomentuj


        #4
        Odp: Znamiona u dziecka

        To się cieszę,uspokoiłem się trochę.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Znamiona u dziecka

          A coś konkretnego można stosować, żeby zapobiegać znamionom? Czy kremy z wysokim filtrem wystarczą?

          Skomentuj


            #6
            Odp: Znamiona u dziecka

            Kremy z wysokim filtrem też nie są dobre. Przez nie wytwarza się mniej witaminy D.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Znamiona u dziecka

              Nie ma możliwości uniknięcia powstawania znamion, bo one są w dużej mierze "zapisane w genach". Można zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania nowotworu lub wcześnie go wykryć np. korzystając z rad zawartych w poprzednich postach.
              Pozdrawiam
              prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Znamiona u dziecka

                Rady Dr. Jurkowskiego zawsze mnie uspokajają, i mam nadzieje że bedzie dobrze.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Znamiona u dziecka

                  Takie rzeczy zawsze warto kontrolować z dermatologiem. Ewentualnie- gdy dziecko będzie starsze, a znamiona bardziej niepokojące, można postanowić o usunięciu pieprzyków- w tej krakowskiej klinice robią to bardzo profesjonalnie.

                  Skomentuj

                         
                  Working...
                  X