Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Samodzielne jedzenie dziecka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Samodzielne jedzenie dziecka

    Mój synek ma prawie 10 miesięcy. Już od dawna podaję mu różne posiłki i generalnie nie mamy problemu z karmieniem łyżeczką. Problem jest tylko z samodzielnym jedzeniem. Widać, że dziecko ma już ochotę na samodzielne jedzenie, ale sam zjada tylko chlebek i chrupki kukurydziane. Jeśli podaję mu duże kawałki owoców czy warzyw to bierze je do rączki i od razu wypuszcza. Mam wrażenie, że nie pasuje mu ich często śliska czy wilgotna konsystencja.
    Nawet gdy czasem synkowi zdarzy się wybrudzić rączki zupką czy kaszką to jest bardzo niezadowolony.
    Podsumowując mogę powiedzieć, że interesują go tylko produkty suche i czyste

    Czy to normalne?
  •    
       

    #2
    Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

    Napisane przez mikaa997 Pokaż wiadomość
    Mój synek ma prawie 10 miesięcy. Już od dawna podaję mu różne posiłki i generalnie nie mamy problemu z karmieniem łyżeczką. Problem jest tylko z samodzielnym jedzeniem. Widać, że dziecko ma już ochotę na samodzielne jedzenie, ale sam zjada tylko chlebek i chrupki kukurydziane. Jeśli podaję mu duże kawałki owoców czy warzyw to bierze je do rączki i od razu wypuszcza. Mam wrażenie, że nie pasuje mu ich często śliska czy wilgotna konsystencja.
    Nawet gdy czasem synkowi zdarzy się wybrudzić rączki zupką czy kaszką to jest bardzo niezadowolony.
    Podsumowując mogę powiedzieć, że interesują go tylko produkty suche i czyste

    Czy to normalne?
    mikaa997 normalne moja Zosia ma 18 miesięcy (hehe dziś rocznica) i też nie lubi jak cos z jedzonka zbrudzi jej rączki - je sama rączkami lub sztuccami - ale jak tylko troszku się ubrudzi rączka to kazuje sobie je natychmiast wytrzeć chusteczkom

    Skomentuj


      #3
      Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

      Trudno powiedzieć dokładnie dlaczego akurat tak jest w Waszym przypadku.
      Ale tak się dzieje zazwyczaj kiedy osoby opiekujące się dzieckiem często reagują tak kiedy dziecko się pobrudzi, a później dziecko imituje to samo... Jeśli to zaszło za daleko trudno będzie wrócić, ale jeśli to się dopiero zaczyna, wystarczy dziecku pokazywać, że nic się nie dzieje jak się brudzi... Po prostu ignorować, i dziecko tez tak będzie wtedy reagowało.
      Ja złapałam się na tym, że jak coś upadało na śliniak, szybko to zbierałam, a później mój maluszek nie mógł spokojnie jeść, bo jeśli tylko coś mu wypadało, próbował zbierać. I właśnie wtedy zaczęłam się sama najpierw oduczać takiego zachowania

      Skomentuj


        #4
        Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

        Ja najbardziej jest to normalne.
        Daj dziecku i sobie czas.
        Uzbrój się w pokłady cierpliwości.
        Wyobraź sobie siebie, jako takiego małego nieporadnego brzdąca. Myślisz, że to tak łatwo wziąć do ręki kawał czegoś, domyślić się, że służy to do jedzenia, wsadzić do buzi, przerzuć buzią z małą ilością zębów, połknąć i ucieszyć się, że zjadło się coś fajnego. To jest złożona operacja.
        Na wszystko przyjdzie czas
        Powodzenia!
        Zapraszam!
        Ubrania i kocyki dla dzieci

        Skomentuj


          #5
          Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

          Moja Majka ma 18 miesięcy i generalnie lubi jeść łapkami, nie przeszkadza jej że się ubrudzi, sama z premedytacją przeciska przez paluszki jedzenie np. banana i patrzy jaka miazga się zrobiła mikka997 wiesz przecież, że dzieci są różne, nie ma co się martwić że coś jest nie tak, tym bardziej że Twój maluszek ma dopiero 10 miesięcy.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

            Zosiek nie lubi dotykać rączkami gruszki i mandarynek obranych z skórki oczywiście - ale jak maluje paluszkami to sie cieszy jak nie wiem co jjmka dokładnie dzieciaki są różne

            Skomentuj


              #7
              Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

              Dzięki dziewczyny za rady Racja dzieci są różne, a podobno chłopcy jeszcze różniejsi ;p i potrzebują więcej czasu na wszystko

              Buziaki

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                Mój synek co ma 4,5 lata często prosi aby go karmić a córeczka ma ponad 2 lata i o to nie prosi Je sama

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                  Zanim mój synek zacznie samodzielnie jesc to troche minie obecnie ma bunt, ze nie chce byc karmiony łyżeczka i nie mam pojecia jak go z powrotem do tego przekonac

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                    Mój synek musiał się nauczyć samodzielności już dośc szybko bo gdy miała przyjśc córka na świat wiadome było że nie będę mogła poświecac uwagi tylo jemu i tak się stało że w wieku półtora roku zaczł sam jeść obiady a teraz do zupki nie zupki nie są mu straszne sam potrafi operowac łyżką i wydelcem

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                      Napisane przez marzena_161 Pokaż wiadomość
                      Mój synek musiał się nauczyć samodzielności już dośc szybko bo gdy miała przyjśc córka na świat wiadome było że nie będę mogła poświecac uwagi tylo jemu i tak się stało że w wieku półtora roku zaczł sam jeść obiady a teraz do zupki nie zupki nie są mu straszne sam potrafi operowac łyżką i wydelcem

                      ehh tylko jak to zrobić żaby samodzielnie brał się za jedzenie ?

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                        Najlepiej to chyba na początku jakieś stare prześcieradło rozłożyć dookoła krzesełka, posadzić dziecko, dać łyżkę i niech próbuje sam jeść.
                        W końcu się nauczy

                        A i z daleka od ściany
                        Zapraszam!
                        Ubrania i kocyki dla dzieci

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                          Napisane przez bambolo-pl Pokaż wiadomość
                          Najlepiej to chyba na początku jakieś stare prześcieradło rozłożyć dookoła krzesełka, posadzić dziecko, dać łyżkę i niech próbuje sam jeść.
                          W końcu się nauczy

                          A i z daleka od ściany
                          heheh u nas na szczęście aż tak źle nie jest żeby rozkładać prześcieradło, ale mała jest teraz na etapie że wszystko musi sama zrobić, ma 19 miesięcy ale z tym jedzeniem nawet ładnie jej to wychodzi

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                            Kochane mamy,
                            Czasem czytając posty mam poczucie, ze same swietnie sobie radzicie, stanowicie fajna grupę wsparcia!
                            To całkiem normalne, ze dzieci nie lubią pewnych konsystencji czy brudzenie to
                            Rąk, to minie
                            Ważne by zachęcać do samodzielnego jedzenia, próbowania nowych potraw, ale warto tez pamietać, by nie zmuszać do kończenia posiłku jeśli dziecko już sie napadło, zjedzenia jeszcze jednej łyżki za babcie itp.
                            Jedzenie to ma być naturalna czynność, związana z obecnością bliskich, przyjemna i dobrowolna
                            A ze na początku wszystko jest w jedzeniu... Cóż to jeden z etapów, on minie
                            Pozdrawiam serdecznie
                            Edyta Żółtowska
                            psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Samodzielne jedzenie dziecka

                              Pani Doktor a co powinnam zrobić jeśli synek ma już 10,5 miesiąca i nie chce sam trzymać sobie butelki z piciem, nie chce też pić z kubka niekapka. Próbowałam już w zwykłej butelce założyć tylko dziubek od niekapka. Lekko pociągnął picie i jak tylko zauważył że jest inne ustnik to wypluł i nie chciał pić, chciałam go przetrzymać cały dzień i nie chciał pić. Jak tylko założyłam zwykły smoczek to wypił pół butelki.
                              Mam wrażenie, że jest z niego mały Leniuszek. Wszystkie dzieci które znam w podobnym wieku już dawno same trzymają butelkę.
                              Jeśli chodzi o rozwój w innym zakresie to nie widzę żadnych nieprawidłowości.

                              Proszę o pomoc

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X