Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

    Witam!
    Jestem mamą 9-miesięcznej córeczki. Niedawno dowiedziałam się, że od kilku miesięcy mój mąż mnie zdradza z koleżanką z pracy. Jest w niej zakochany i chce się z nią związać. Uważa, że odejście od nas nas nie odbije się na Małej bo przecież będzie się z nią widywał. Ja jednak wiem, że Tatuś weekendowy to nie to samo co pełna rodzina i muszę się jak najszybciej pogodzić z faktem, że będę samotną matką.

    Martwię się o córkę. Wiem, że teraz nie rozumie co się dzieje, ale przecież lada moment zobaczy, że inne dzieci mają mamusie i tatusia razem w domu. Będzie płakać jak jej tata będzie wracał do swojej nowej rodziny... no i pewnie pozna jego nową miłość. Jak to jej tłumaczyć?

    Co powiedzieć gdy zapyta dlaczego tata z nami nie mieszka? Co powiedzieć gdy zapyta dlaczego tata mieszka z ciocią i z jej córeczką (jego kochanka ma córkę)? Co jej mówić o nowej cioci, przecież raczej się nie zaprzyjaźnimy. Jestem przerażona bo cały mój świat się rozsypał. Cierpię a muszę dbać o to by nie odbiło się to na Małej.
  •    
       

    #2
    Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

    Ja nie jestem w Twojej sytacji, ale teraz się zastanawiam co gorsze zdrada i rozstanie czy też śmierć tego ukochanego męża i taty. Ja znam to drugie ... I mimo że z innej perspektywy to chyba lepiej mówić prawdę dostosowaną do wieku dziecka. Twoje przepracowanie tematu, jak sobie poradzisz z nim będzie zapewne miało wpływ na relacje corka-tata. Pogodzić z zaistniałą sytuacja w Twoim życiu zapewne się nie uda nigdy, ale chyba ważne aby to zaakceptować dla swojego zdrowia psychicznego. Dziecko Twoje jest malutkie jeszcze i te trudne pytania dopiero się pojawią koło 3 roku życia wg mnie więc jest trochę czasu, z czasem gdy Twoje myśli będą może ciut spokojniejszy - bo teraz zapewne w Twojej głowie emocje są mocno skrajne i serce matki znajdzie na nie odpowiedź zapewne. Ja zycze Ci siły w walce o każdy dzień i oddech bo wiem jakie to trudne.Odzywaj się do nas na forum zawsze ktoś wesprze na duchu. Jest wątek poranna kawa i tam zapraszam jest grono mam codziennie się odzywajacych się tam i to w chwilach radości jak i smutku a w grupie zawsze raźniej nawet w tych złych momentach naszego życia więc zapraszam i tam.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

      ciężka sprawa ale musisz dobierać jak najdelikatniejsze słowa.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

        Myślę, że trzeba wyjaśnić dziecku sytuację zgodnie z prawdą. Bez oceny moralnej i emocji, ale trzeba powiedzieć jak jest. Jestem dzieckiem z rozbitej rodziny i mówię to z perspektywy takiego doświadczenia.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

          Witam.
          W takiej sytuacji przede wszystkim należy pamiętać o równym uczestniczeniu rodziców w życiu dziecka.Dziecko jest małe, ale ta sytuacja już zacznie mieć na nie wpływ.Rodzice mają nadzieję, że dzieci nie widzą i nie słyszą co dzieje się między nim a one widzą i czują znacznie więcej niż się wydaje. Dobrze jest, by nie pozostawały z tym same.Przygotowanie do rozmowy z córką ułatwi po częsci rozmowę, która w koncu nadejdzie. Dziecko potrzebuje orientacji w sytuacji, której nie rozumie i na którą nie ma wpływu. Przede wszystkim należy rozmawiać z nim o tym, co działo się w rodzinie. Nie istnieje jeden dobry i łatwy sposób na przekazanie dziecku
          informacji.Rozmowa pozwoli uniknąć sytuacji, gdy dzieci domyślają się, fantazjują na temat zaistniałej sytuacji i napięć w rodzinie.

          Polecam książkę Barbary Jakubowskiej "Jak mądrze kochać dzieci?" ( w tym przypadku rozdział 3 str.86)

          "W każdej rodzinie są problemy. Rodzice, dzieci
          mają różne,często sprzeczne potrzeby. Różnimy się opiniami i oceną wielu spraw. Co innego nam się podoba."

          Skomentuj


            #6
            Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

            sikorka!! ksiazki polecaj mamusiom ktore nie maja co robic tylko lezec i czytac , wolimy praktyczniejsze rady od innych rodzicow !!!!!! pozdrawiam !!!!!!!!!!!!!!

            Skomentuj


              #7
              Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

              W podanej powyżej przeze mnie książce autorka najczęściej właśnie na podstawie autentycznej historii formułuje i analizuje problemy a następnie podpowiada, jak je przezwyciężyć.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

                najlepiej by było jakby rodzice razem z dzieckiem usiedli i z nim porozmawiali i razem mu wytłumaczyli jak teraz będzie wyglądało ich życie.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

                  trudna sytacja współczuję bardzo Bądź silna ! Również Ty jako samotna matka możesz stworzyć ciepły, pełen miłości dom. Nie mów córce "tata nas zostawił" powiedz raczej tata i mama już nie są razem, ale to wciąż twój tata.
                  Powodzenia !

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Jak wytłumaczyć dziecku, że tata nas zostawił.

                    Myślę, że wystarczy powiedzieć prawdę. Oczywiście na poziomie zrozumienia dziecka w danym wieku. Nie ma co mówić o związkach i zdradzie (no to byłaby naprawdę przesada), ale że tata mieszka z inną kobietą i że córkę tylko odwiedza, myślę że jest na miejscu.

                    Skomentuj

                           
                    Working...
                    X