Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dzieci z mała różnicą wieku

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Dzieci z mała różnicą wieku

    Elena 2 lata i Igor 2,5 miesiąca, moja dwa oczka w głowie i największe szczęścia.
    Córcia jest żywa, pełna energii i pomysłów. Cały czas była praktycznie tylko ze mną, więc logiczne jest, że była potwornie zazdrosna. Ale daliśmy sobie z tym radę. Oto kilka kroków, aby poradzić sobie z zazdrościa starszego dziecka:
    1. Oswajanie. Należy oswoić dziecko z tym, że mamusia ma w brzuszku braciszka lub siostrzyczkę. Pozwolić mu ten brzuszek głaskać, całować, smarować, mówić do niego i słuchać oraz się przytulać.
    2. Młodsze dzieci. Trzeba pokazać dziecku, że mamusia i tatuś nie tylko nim się zajmują i że niestety będzie miał poświecane troszke mniej czasu i uwagi. My staraliśmy się przebywać w towarzystwie młodszych dzieci. Braliśmy je na ręce, przewijaliśmy, karmiliśmy. Czyli robiliśmy to co robi się przy małym dziecku. Oczywiscie takie zachowanie spotkało sie z protestem, buntem, płaczem a nawet agresją. Tłumaczyliśmy, pokazywaliśmy i jakos się przyzwyczaiła.
    3. Tłumaczenie. Koniecznie trzeba mówić dziecku, że niedługo rodzina sie powiększy, że w domu pojawi sie malutkie dziecko i że to starsze będzie starsza siostrą lub starszym bratem, że będziemy sie nim opiekować itd.
    4. Prezent. Przy wyjściu ze szpitala mozna wstąpić do sklepu i kupić prezent dla starszego dziecka od tego młodszego. Podobno pomaga. My kupiliśmy Elenie samochód, bo akurat była nimi zainteresowana. Wchodząc do domu paczkę położyłam na nóżkach Igora, bo była leciutka i powiedzieliśmy, ze dzidzia coś dla niej przyniosła. Jak tylko zobaczyła autko to chciała się rzucic na braciszka i go wycałować
    5. Czas i uwaga. Szczególnie pierwszego dnia nie można pokazać dziecku, ze stało się "mniej ważne". Należy poswięcac mu tyle samo uwagi co wcześniej.
    6. Pomoc. Niech starszy brat lub siostra pomaga tyle na ile pozwala mu wiek. Nasza córcia najpierw podawała pieluszkę, krem, chusteczki itp. Pomagała przy kąpieli trzymając mydełko. Z czasem zaczęła przynosic smoczek lub karmić butelką.
    7. Nie krzyczeć i nie karać. Nawet jeśli dziecko zareaguję agresją na najmłodszego członka rodziny nie należy na nie krzyczeć a już tym bardziej je karać, ponieważ to tylko pogorszy sprawę. Dziecko będzie kojarzyc brata lub siostrę z krzykiem rodziców lub karą i wtedy będzie jescze gorzej sie zachowywać
    8. Czas tylko dla starszego. Czasem młodszym dzieckiem zajmie sie babcia, dziadek, ciocia, kuzynka, zaprzyjaźniona sąsiadka a Wy, razem lub osobno, pobawcie się ze starszym dzieckiem, poświędźcie czas tylko jemu, nie biegnijcie gdy to młodsze zapłacze. Oczywiście należy bobasa nakarmić przed cała zabawą.
    9. KOCHAM CIĘ. Często to powtarzajcie dziecku.

    To chyba te najważniejsze rzeczy. ważne jest ciągłe tłumaczenie dziecku, że teraz jest w domu mała siostrzyczka lub braciszek, którym mamusia i tatuś muszą się zająć. Poświęcajcie dziecku każdą wolna chwilę gdy maleństwo śpi lub akurat ktoś może się nim zająć.
    Pokazujcie dziecku, że nadal jest bardzo ważne a nawet ważniejsze niż kiedy kolwiek bo jest starszą siostrą lub bratem
    Wiem, że nie zawsze będzie lekko, bo zmęczenie, stres, nerwy, ale trzeba zacisnąć zęby i bedzie dobrze!

    29072010(001).jpg
    Last edited by ja-mamusia; 25-11-2010, 15:58.


    ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g




    IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g



    ---------------------------------------------------

    Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /
  •    
       

    #2
    Odp: Dzieci z mała różnicą wieku

    Emilka ma 3 latka Izunia 17mc.
    Kiedy zaszłam w druga ciążę starsza córeczka miała zaledwie 10mc.Z początku bałam się tego,co mnie czeka.Kiedy brzuszek robił się widoczny,zaczęłam tłumaczyć Emilce że w moim brzuszku mieszka mały dzidzius,córcia głaskała mój brzuszek i gdy poczula kopniaczki,bardzo sie cieszyła.Fajnie sie na to patrzylo.Naszym codziennym rytuałem było "dawanie" dzidzusiowi witaminki,tzn Emila najpierw wciskała mi tabletkę w brzuch a potem dawała mi ja do buzi.Kiedy urodziłam,Emila miała 20mc,od samego początku była moim pomocnikiem,podawała pieluszkę,kremik czy chusteczki do pupki.Nigdy nie czuła sie odrzucona,bardzo często w trakcie karmienia piersią małej,przytulałam i starszą.Nigdy nie bylo zazdrości w jej oczkach,żadnej łezki,nigdy jej nie odmowiłam przytulenia.Dzisiaj myśląc co juz minęło,patrząc na to co jest,nic bym nie zmieniła,moje dzieci są moim najwiekszym skarbem,a ja czuje sie spełnioną mamą.
    Attached Files
    Last edited by chudagleba; 26-08-2010, 13:35.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Dzieci z mała różnicą wieku

      tak popieram prezent od dzidzi!!! nie sprawdzalam jak by bylo bez prezentu ale Gabrys chodzil caly dumny ze dzidzi przyniosla mu upragniona hulajnoge(i tak chcielismy mu kupic, korcilo nas zeby mu szybciej ja dac ) - kolega nie wyprobowal tego manewru przy swojej trzylatce i ona zaprzecza zeby miala dzidzie w domu(w niedziele wrocila z malenstwem do domku)

      niestety nad zazdroscia trzeba pracowac ciagle, bo nie jest tak ze jak przez pierwsze chwiole jest dobrze to juz tak zostanie. u nas malutka ma 3,5 miesiaca i sa rozne dni, wszystko zalezy od pogody i samopoczucia starszego(jeszcze koncza mu wychodzic zebole)
      u nas Gabrysiek sie "cofnął" kladzie sie obok Gosi, robi glupawa minke i bawi sie grzechotjkami dokladnie tak jak mala(no chce zeby mu podawac ja jak upuści)
      najgorszy jest nawrot do sikania w majty... na goscinie nie ma mowy zeby siknal po nogach a w domu raz dziennie wrrrr ale nie krzycze na niego za to, lecz szukam sposobu jaki zadziala...narazie nic nie dziala...

      ale ogolnie jest dobrze, mlody grzeczny, chcielismy takiej roznicy wieku, ba nawet mniejsza mogla byc,

      Skomentuj


        #4
        Odp: Dzieci z mała różnicą wieku

        Oczywiście, wciąz trzeba dziecku tłumaczyć. każdy dzień jest inny... Jeden lepszy, drugi gorszy a czasem zdarzają się nawet takie, które ciężko wytrzymać. Ale jestesmy kobietami, wszystko jest dla nas możliwe


        ELENA ZUZANNA ur.12.09.2008r godz. 07:00 mierzyła 56cm ważyła 3660g




        IGOR SEBASTIAN ur.16.06.2010r godz. 06:10 mierzył 59cm ważył 4350g



        ---------------------------------------------------

        Moderator działów: Walentynki / Dzień Babci i Dziadka / Czekając na dziecko, ciąża poród /

        Skomentuj


          #5
          Odp: Dzieci z mała różnicą wieku

          Filip miał1 rok i 10 miesięcy kiedy urodziła się Ela. Mąż przyprowadził go do szpitala i tam pierwszy raz zobaczył siostrę. Podszedł do niej złapał za rączkę i dał buziaka w głowę, a ja się popłakałam ze szczęścia.


          Skomentuj


            #6
            Kiedy Mały Ciekawski śpi a Większy Rozrabiaka czyni swoją powinność

            Wszystkim, co w tej chwili mąci ciszę jest niezmordowany telewizor. Moi Ukochani śpią… Oczami wyobraźni patrzę na najmłodszą istotę, śpiącą stylem brzuchowym w swoim łóżeczku. Zaraźliwy spokój. Starszy choć o niekwestionowanych znamionach „dzidziusiwatości” pomimo 2 lat i 5 miesięcy śpi już doroślej rozrzucając kończyny w każdym możliwym kierunku. Emanuje lenistwem. Sen dzieci jest czymś fascynującym, co nakazuje podświadomie oddychać wolniej. Moje ukojenie, mój powód do uśmiechu, moja chwila kiedy wszystko traci na znaczeniu… Patrząc tak na nich słyszę bicie swojego serca niesamowicie zgrane z rytmem ich oddechów… Współistnienie w najbardziej namacalnej formie – dla mnie na wieki, dla nich przynajmniej na razie. Aż mam ochotę zatonąć w tej senności… Niestety, nie pozwalają mi na to zniecierpliwione spojrzenia zaniedbanych domowych obowiązków. Dziś wyjątkowo senność pochłonęła ich obydwu, mimo że starszy synek już od bardzo dawna nie sypia w ciągu dnia. Pora, kiedy młodszy brzdąc zasypia jest jedyną porą kiedy doprowadzanie do względnego porządku mieszkania jest mniej utrudnione z racji niepełzającego między nogami uosobienia ciekawości… Długo zastanawiałam się jak pogodzić ciszę snu młodszego z rozbieganiem, rozbawieniem, szaleństwem i wybrykami dwulatka, a równocześnie nadrobić zaniedbania w stosunku do porządków nie spuszczając małego rozrabiaki z oczu. Pierwsza metoda nasunęła się sama, a w zasadzie starszy smyk sam mi ją podsunął angażując się we wszystko co akurat miałam do zrobienia Pomimo, że wyjmowanie naczyń ze zmywarki zajmuje znacznie więcej czasu, a czasem w praniu ręczników w 90 stopniach „pojawi się” np. kolorowa bluzeczka, wiem przynajmniej, że zabawa w pomaganie nie daje mu szans na m. in. samodzielne czyszczenie popiołu z szufladki kominka na świeżo odkurzonym dywanie. Jednakże, kolejnym problemem okazała się wyżej wspomniana ciekawość 11 miesięcznego malucha, która na dźwięk braciszkowatego „uuuuuułłłłłłaaaaaaa!!!” (hura) po zamieszaniu zupy lub włączeniu pralki, nie pozwalała mu pozostawać w opiekuńczych objęciach Morfeusza. Złotym środkiem na nie forsowanie starszego synka za wybuchy entuzjazmu i ochronę snu młodszego okazało się włączenie radia w sypialni – ani głośno ani cicho, co daje mi i Mojemu Małemu Pomocnikowi czas na doprowadzenie mieszkania do ładu, aby po 3 godzinkach mieć resztę dnia na zabawę z roześmianym, bo wyspanym Samborkiem.
            A dziś słodko zasnęli obydwaj…
            Samotnego sprzątania nadszedł dla mnie czas.
            Attached Files
            Gusia



            Skomentuj


              #7
              Odp: Kiedy Mały Ciekawski śpi a Większy Rozrabiaka czyni swoją powinność

              Np. https://www.ematador.pl/pl/c/Komputery-Raspberry-Pi/169 Dla starszego dziecka. Pomysły powinny być ciekawe i praktyczne. Niech po prostu dzieci się nimi interesują.

              Skomentuj

                     
              Working...
              X