Wróć   Forum Mamotoja.pl > MamoToJa.pl - sprawy serwisu > Archiwum > Porady eksperta PKO
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady eksperta PKO Kiedy dawać kieszonkowe? Czy pieniądze powinny być nagrodą? Jak wychować dziecko, aby umiało oszczędzać, rozsądnie wydawać i jak tłumaczyć wartość pieniądza – na te i inne pytania odpowiada ekspert PKO Banku Polskiego.

Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 17-09-2015, 09:05
Monikar23's Avatar
Monikar23 Monikar23 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
Monikar23.polki.pl

Domyślnie Konto dla dziecka

Mój syn ma 13 lat. Chciałabym mu otworzyć rachunek bankowy i co miesiąc przelewać kieszonkowe (gdy syn dostaje pieniądze do ręki, wydaje je od razu). Chciałabym też, aby miał kartę, z której mógłby korzystać na co dzień.

Dodam, że mamy z mężem konto w banku PKO BP. Czy możemy mu założyć subkonto na naszym rachunku? Czy utworzenie konta dla syna jest w ogóle możliwe (w końcu ma tylko 13 lat)
Nieprzeczytane 17-09-2015, 12:35
ekspertpkobp's Avatar
ekspertpkobp ekspertpkobp jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Domyślnie Odp: Konto dla dziecka

Zgodnie z polskim prawem, 13 lat, to wiek w którym młoda osoba nabywa częściową zdolność do czynności cywilno-prawnych. Syn może więc być już właścicielem konta, do którego wydawana jest karta płatnicza. Może być ona przydatna zarówno przy korzystaniu z bankomatu, jak i przy płatnościach w sklepie, w punktach usługowych oraz przy transakcjach internetowych. Zakładając taki rachunek trzeba pamiętać, że przy podpisywaniu umowy w oddziale, konieczna jest obecność i złożenie podpisu, przez rodzica lub opiekuna prawnego. Warunki założenia konta znajdują się tutaj:https://bankomania.pkobp.pl/dla-uczniow-i-studentow/oszczedzanie/konto-pierwsze-juz-dla-13-latkow/

Zakładając dziecku taki rachunek proponujemy skorzystać z bezpieczników w postaci limitów transakcyjnych. Przy ich pomocy można ograniczyć dzienną wartość przelewów internetowych, albo wypłat z konta. Radzę też przeprowadzić z dzieckiem rozmowę „uświadamiającą”, czyli wytłumaczyć mu zasady bezpiecznego korzystania z rachunku internetowego i karty płatniczej - https://bankomania.pkobp.pl/nowe-technologie/bankowosc-internetowa/bezpieczenstwo-bankowosci-elektronicznej-zelazne-zasady
Nieprzeczytane 18-09-2015, 14:35
paulina90 paulina90 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
paulina90.polki.pl

A ja chciałabym już zacząć odkładać na przyszłość młodszego dziecka, tylko że ma dopiero niecałe 2 latka. Jak najlepiej zacząć odkładać dla dziecka, żeby na start miało jakieś własne pieniążki?
Nieprzeczytane 18-09-2015, 15:48
ekspertpkobp's Avatar
ekspertpkobp ekspertpkobp jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
ekspertpkobp.polki.pl

Jest sporo możliwości. Jeśli dysponuje Pani większą sumą, to można przeznaczyć pieniądze na kupno jednostek funduszy inwestycyjnych (najlepiej fundusz bezpiecznych) lub obligacji skarbu państwa. W przypadku, gdy myśli Pani o planie systematycznego oszczędzania, to w bankach jest sporo ofert.
Pieniądze mogą być przeznaczane na różne cele: lokaty, obligacje, fundusze inwestycyjne. Systematyczne wpłaty przez kilkanaście lat pozwolą zgromadzić pokaźną kwotę:https://bankomania.pkobp.pl/finanse-na-co-dzien/inwestowanie/sztuka-bezpiecznego-inwestowania
Nieprzeczytane 18-11-2015, 12:16
annaniol annaniol jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
annaniol.polki.pl

Miasto: Mazowieckie

Konto z kartą na kieszonkowe dla dziecka? Nie wydaje mi się aby był to dobry pomysł. Skoro wydaje szybko gotówkę, to płacąc kartą jeszcze szybciej wyczyści konto. Wiem to po sobie. Choć jestem osobą, która z rozwagą robi zakupy, potrafię oszczędzać, to tracę kontrolę nad wydatkami kiedy nie widzę ile wydaję pieniędzy. Pieniądz elektroniczny ulatnia się łatwiej i szybciej niż gotówka.
Nieprzeczytane 28-11-2016, 10:05
testolandia testolandia jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
testolandia.polki.pl

Ja raczej dla 16-latka założyłabym konto, bo jednak już potrafi rozporządzać pieniędzmi ( z reguły). Taki 13-latek nie zawsze, ale każdy zna swoje dziecko i wie, czy już czas.
Nieprzeczytane 28-11-2016, 10:11
teresa211186 teresa211186 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
teresa211186.polki.pl

Jeśli 13-latek jest rozsądny to nie mam nic przeciwko żeby założyć mu konto bankowe, w końcu i tak dostaje kieszonkowe a dzięki temu że ma konto może bardziej nauczyć się rozporządzać pieniędzmi i ma możliwość odkładania ich nie tylko w skarbonce
Nieprzeczytane 03-12-2016, 17:46
kryska87 kryska87 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
kryska87.polki.pl

Tu fajne może być konto w raiffeisenie bo nie dość, że ma dobrą bankowość elektroczniczną to jeszcze oprocentowane konto - dzieciak się nauczy, że jeśli mniej wyda to może mu więcej urosnąć
Nieprzeczytane 15-12-2016, 21:36
ata-waw_001 ata-waw_001 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
ata-waw_001.polki.pl

Ja bym nie zakładała konta dziecku co najmniej do 16 roku. Nie ma co go kucić i nęcić. Jak dostanie 5zł do ręki to wie co ma. Dzieci i tak zyją już w cyberświecie. Wiec z pieniedzmi niech będą w realu.
Nieprzeczytane 10-01-2017, 10:07
raoonicc4 raoonicc4 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
raoonicc4.polki.pl

według mnie to głupi pomysł

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania