Wróć   Forum Mamotoja.pl > Twoje dziecko > Wychowanie i nauka
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Wychowanie i nauka Wasze metody i porady wychowawcze

Babyonline.pl to teraz MamoToJa.pl – witamy!
Dołącz do naszych mam forumowiczek! Podziel się na forum Mamo To Ja (dawniej Babyonline) opiniami o produktach. Porozmawiaj o doświadczeniach związanych z wychowywaniem dziecka: pomagamy sobie wzajemnie i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. Weź udział w świetnych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami!

Zasady na forum - pomagajmy sobie wzajemnie
Poznaj zasady, które obowiązują na forum w dyskusjach. Doradzaj i słuchaj porad innych mam, po to jesteśmy tu dla Ciebie!

Wygraj Muzyczny Traktorek Smiki! Konkurs „Brzuszek miesiąca”
Podziel się z nami zdjęciem swojego brzuszka w ciąży i wygraj fantastyczną nagrodę - Muzyczny Traktorek Smiki.

Wygraj 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool. Konkurs „Zimowy Niezbędnik”
Czy wiesz, że małe dzieci nie potrafią regulować temperatury ciała jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej? Napisz, w jaki sposób dbasz o komfort i ochronę dziecka zimą. Do wygrania 1 z 3 Zimowych Niezbędników od Wonderwool z cudownie miękkiej i ciepłej wełny merino.

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody dla mam i ich dzieci!

Odpowiedz
Narzędzia wątku Wygląd
Nieprzeczytane 04-12-2016, 22:35
testolandia testolandia jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
testolandia.polki.pl

Zdjęcia: 10
Domyślnie Odp: buntownik

Staram się nie zwracać uwagi na takie krzyczące dzieci w marketach, bo tak bywa, że dziecko przechodzi bunt i poco się gapić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 04-12-2016, 22:46
teresa211186 teresa211186 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
teresa211186.polki.pl

Zdjęcia: 88

Mój synek to taki mały buntownik, jak jest coś nie po jego myśli to od razu bunt. Ja się nie poddaję i z tym walczę oby przyniosło to rezultat
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 13-01-2018, 10:47
bobisio bobisio jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
bobisio.polki.pl

Nawiązując do sytuacji w sklepie, nasza sytuacja społeczna kiedy inni patrzą jest bardzo trudna. Gdy dziecko położy się na podłodze i jest w histerii, połóżcie się obok niego (jeśli się wstydzicie idźcie do sklepu w takich godzinach, gdy jest mało innych ludzi). Popatrzy na was i zapyta co ty robisz, wtedy odpowiedz „to co ty”. Dziecko stwierdza, że jest to „głupie” i wstaje. Może będziecie się wstydzić, ale jest to skuteczne działanie. Ewentualnie zamiast położenia się, usiądźcie koło dziecka i przeczekajcie. Później porozmawiajcie z nim, że rozumiecie to, że się wścieka i że też byście byli wściekli, gdy ktoś nam nie chce kupić tego, co wy chcecie. Dorośli ludzie często się na coś denerwują, więc dziecko też ma do tego prawo. Warto porozmawiać z dzieckiem jak może zastąpić tą wściekłość. Zamiast kładzenia się na podłogę, zaproponujcie mu żeby np. potupał nóżką, podarł coś, pomachał rękoma, ale żeby nie rzucał się na ziemię.
Innym sposobem może być zniknięcie z oczu dziecka lub stanąć tak, żeby dziecko widziało, że nie zwracamy na niego uwagi. Powinniście wytrzymać tyle, aż dziecko się uspokoi. Czasami możecie usłyszeć przykre komentarze ze strony innych ludzi, ale to jest wasze dziecko i wasze wychowywanie. Jeśli zauważycie, że dziecko będzie chciało zrobić sobie krzywdę np. uderzając głową w podłogę czy ścianę, podejdźcie do dziecka i przytulcie do czasu aż dziecko się uspokoi. Dziecko może jeszcze bardziej krzyczeć, wierzgać się, wyrywać, ale nie puszczajcie go. Po jakimś czasie dziecko się zmęczy i uspokoi.
Po takich sytuacjach warto porozmawiać z dzieckiem, czy zauważyło, że płaczem i histerią nie wymusi nowego zakupu zabawki. Przed kolejnymi zakupami dobrze by było, jakbyś porozmawiała z dzieckiem, gdzie się wybieracie i w jakim celu. Gdy dziecko znowu wpadnie w atak histerii, bo chce zabawkę, łatwiej będzie mu wytłumaczyć, że rozmawialiście o tym wcześniej i przyszliście po inne zakupy.
Dziecku należy dać wybór. Przed zakupami możecie zapytać dziecko, którą chce zabrać zabawkę, aby np. zabawka się nie nudziła w domu a pojechała razem z wami. Jeśli dziecko wybiera taką, której nie może zabrać, bo jest np. za duża, dajemy dziecku dwa rozwiązania (wybiera albo jedną albo drugą zabawkę). Dziecko w pewnym momencie zauważy, że jego zdanie jest ważne i zwracamy na to uwagę. („chcesz zabrać misia czy samochodzik” a dziecko myśli „ale super, mogę wybrać co chcę, a nie to co mama chce”). Jesteście wtedy na wygranej pozycji.
Jest też inny sposób na radzenie sobie z emocjami i zakupami. Gdy dziecko jest uczulone, dajmy przykład, na czekoladę i bardzo ją chce, wymyślamy wspólnie z dzieckiem fantazję typu: jesteśmy teraz w krainie czekolady, jest zamek czekoladowy, płynie rzeczka czekoladowa, chodnik jest czekoladowy, ale zaraz, zaraz! Obok zamku są żelkowe drzewka! Są w różnych kolorach i smakach. Muszą dobrze smakować.. - dziecko wtedy może wpaść na pomysł „kupmy żelki zamiast tej czekolady”.
Jeśli dziecko dopadnie atak histerii, wszyscy się wtedy denerwują, rodzice czasami bardziej od dzieci, starajcie się nie krzyczeć na dziecko. Możecie się wykrzyczeć, ale tak, aby dziecko tego nie widziało i nie słyszało. Porozmawiajcie na spokojnie, przedstawcie swoje argumenty, poproście też, aby dziecko powiedziało co o tym myśli, na pewno ma jakieś swoje zdanie. Żeby dziecko się zrelaksowało powinniście znaleźć miejsce, które jest jego zdaniem bezpieczne, może to być nawet jego własny pokój. Możecie posłuchać wspólnie muzyki.
Czasami nie wiemy jak rozmawiać z dzieckiem, jak ubrać słowa w zdanie, aby dziecko rozumiało i aby go nie urazić. Polecam książki z których można się dowiedzieć praktycznych rzeczy, jak postępować z dziećmi i jak z nimi rozmawiać.

Adele Farber i Elaine Mazlish są autorkami poradników edukacyjnych, tj.:
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły” oraz „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 30-04-2018, 05:50
gilza gilza jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
gilza.polki.pl

bunt buntem ale moim zdaniem jeśli problem się pogłębia to warto zasięgnąć porady specjalisty. Ja też przez pewien okres czasu chodziłam z dzieckiem na zajęcia do psychologa w ośrodku LOGOS DTR w Warszawie. Na początku było ciężko bo syn nie chciał współpracować, ale odpowiednie podejście specjalisty sprawiło, że dość szybko się to zmieniło. Udało nam się wspólnie to przepracować i teraz jest już ok.
Odpowiedź z Cytowaniem
Nieprzeczytane 04-05-2018, 11:39
hermenegilda25 hermenegilda25 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
hermenegilda25.polki.pl

Zastanawialiście się nad karami? Jakiej kary używacie karząc Wasze dzieci i dlaczego te kary najczęściej nie są skuteczne. Znalazłam ciekawy artykuł https://www.arbuziaki.pl/czy-istniej...ernatywa-kary/ Stwierdzam, że człowiek całe życie się uczy i zdecydowanie jestem za tym, by czytać blogi, artykuły na forach etc. Znajdziemy tu dobre rady, kwintesencję problemu. Cos co może u nas akurat nie zadziałać, ale spróbować warto. Dzięki temu nabieramy doświadczenia, którym też możemy sie z innymi podzielić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania