Forum Mamotoja.pl

Forum Mamotoja.pl (http://forum.babyonline.pl/index.php)
-   Ciąża i poród (http://forum.babyonline.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   biocenoza pochwy (http://forum.babyonline.pl/showthread.php?t=728)

jaka_ja 21-10-2008 20:00

biocenoza pochwy
 
Może mi któraś z Was pomoże...
Jak czytać wynik biocenozy pochwy czyli tzw. "czystości pochwy"???
Odebrałam dzisiaj wynik i tam nie ma podanych żadnych norm, więc nie wiem, jak mam ten wynik interpretować:(
Za tydzień mam wizytę u mojej ginekolog, na poprzedniej wizycie powiedziała, że jeśli biocenoza źle wyjdzie to mam od razu zrobić posiew.
Tymczasem nie umiem sobie poradzić z odczytaniem wyniku. Może jakiś namiar na stronę z normami w przypadku tego typu badania...cokolwiek...pomóżcie...

antalis 21-10-2008 20:31

Znalazlam tylko tyle:

Tzw. czystość pochwy

W pochwie w prawidłowych warunkach występują bakterie - pałeczki kwasotwórcze wytwarzające środowisko kwaśne, które stanowi ochronę przed zakażeniami drobnoustrojami patologicznymi. Prawidłowa biocenoza pochwy może ulec zachwianiu np. podczas stosowania antybiotyków, w przypadku zmian hormonalnych (starość, połóg). Nawet zbyt intensywna higiena niszczy pożyteczne bakterie. Skutkiem mogą być zapalenia i inne powikłania. Badanie biocenozy pochwy pomaga rozpoznać te stany. Celem badania jest wykrycie lub nie drobnoustrojów chorobotwórczych i komórek odczynu zapalnego w wydzielinie z pochwy.


Wyróżnia się cztery stopnie tzw. czystości pochwy

Stopień I - w rozmazie stwierdza się liczne pałeczki kwasotwórcze. Jest to obraz prawidłowy.

Stopień II - oprócz licznych pałeczek kwasotwórczych znajdują się pojedyncze inne bakterie i krwinki białe.

Stopień III - pożyteczne bakterie są pojedyncze lub ich nie znajdujemy, występują liczne inne bakterie i dużo krwinek białych.

Stopień IV - nie ma pałeczek kwasotwórczych, a oprócz licznych bakterii i krwinek białych wykrywamy grzyby (np. drożdżaki) lub rzęsistek pochwowy.

jaka_ja 21-10-2008 20:40

właśnie...też tylko to znalazłam, a na moim wyniku nie ma określonego żadnego stopnia...jest tylko wykazane ile leukocytów, nabłonków, flora bakteryjna, pałeczki kwasu mlekowego itd...-oznaczone jakimiś plusikami i rzęsistek, grzyby oznaczone minusami, więc domyślam się, że tego paskudztwa nie mam....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:56.