Forum Mamotoja.pl

Forum Mamotoja.pl (http://forum.mamotoja.pl/index.php)
-   Porady dietetyka (http://forum.mamotoja.pl/forumdisplay.php?f=629)
-   -   Co z tym smażonym i jak je zastąpić (http://forum.mamotoja.pl/showthread.php?t=9580)

beatris20 27-11-2014 00:42

Co z tym smażonym i jak je zastąpić

Mam pytanie odnośnie potraw smażonych - czy faktycznie tak bardzo są szkodliwe i restrykcyjnie powinniśmy ich unikać? Co z potrawami , których nie możemy inaczej przygotować (zaczynając od popularnej i prostej jajecznicy, po naleśniki, a nawet mięsa które na początek musimy przysmażyć, a potem dusimy, czy blanszowanie warzyw )?
W jaki sposób pogodzić to wszystko, czy po prostu najlepiej dla zdrowia przeprogramować swoje gotowanie?
To pytanie do Pani Dietetyk:)
Do dziewczyn - macie może jakieś fajne przepisy na nie smażone, zdrowe, nie skomplikowane dania, potrawy? Możecie się podzielić:) Ja znalazłam fajny przepis na roladkę z piersi z kurczaka z pieczarkami i serem- pieczoną, bo wcześniej robiłam smażone:)

patrycjaa88 27-11-2014 08:15

Odp: Co z tym smażonym i jak je zastąpić

mi sie wydaje że to chodzi o ten dodatkowy tłuszc który podczas smażenie staje się szkodliw albo poprostu dobre skłądniki isę z niego ulatniają i jeszcze o to, ze potrawy przysmażamy na złoto albo brązowe i to jest bardzo ciązkoztrawne w połączeniu z zesmazonym tłuszczem
zamiast smażyć można przygotowywac potrawy na parze - jesli trzeba zrezygnować całkiem ze smażeniea to wycofałabym się i z jajek i z naleśników, ale jeśli nie trzeba całkiem to chyba tych naleśników nie jemy codziennie - myślę, ze jak ze wszystkim po prostu chodzi o to ze jak coś jest od czasu do czasu to nie zaszkodzi ale jeśli coś jest notorycznie to nawet zdrowe rzeczy mogą mieć skutki uboczne z przedawkowania :) - ja jak czasem zjem coś cięzkostrawnego i mogłabym mieć jakieś kłopoty z trawieniem to pije zioła na Dobre Trawienie z miętą i imbirem i tak sobie radzę :)

beatris20 27-11-2014 19:05

wiem, że smażone to spożywanie niebezpiecznych dla zdrowia tłuszczów trans, że trzeba uważać na jakich olejach smażymy, bo każdy ma inna temperaturę dymienia. Ale spotykam się z różnymi informacjami, np. że smażąc na patelniach stalowych i na oleju np. rzepakowym, smażenie nie jest takie straszne i można smażyć. Dlatego byłabym wdzięczna, gdyby pani dietetyk rozjaśniła wszelkie niejasności :) i czy smażenie na słonecznikowym jest ok? Podała jakieś rady.

marzena_161 02-12-2014 13:32

Ja tam kupiłam sobie garnki do paraowania . I teraz gotuje na parze . Powiem Wam szczerze wątroba na tym nie cierpi, a przy parowaniu w garnku gotują się np ziemniaczki. Smacznie i zdrowo i do tego szybko i delikatnie, że człowiek po jedzeniu nie czuje się taki ociężaly.

beatris20 04-12-2014 14:54

Właśnie to gotowanie na parze nie do końca ze wszystkim do mnie przemawia.
Może faktycznie czas zakupić jakiś solidny parowar i poeksperymentować, skoro piszecie że tak szybko się wszystko w tym robi?

ladybzyk 04-12-2014 16:05

Ja smażenie zastąpiłam pieczeniem w worku bez dodatku oleju itp.
Zdrowsze przede wszystkim. Taka np. pierś z kurczaka w ziołach jest przepyszna. Spróbuj może w ten sposób na sam początek.
Nigdy nie gotowałam na parze, nie wypowiem się niestety.

marzena_161 04-12-2014 20:36

Ja zamówiłam garnki na allegro . Garnek + 2 te z dziurkami. Mega w dole gotuje ziemniaczki, wyżej np paruję schaby czyli mięso w ziołach, pieprz i sól, a na drugim poziomie paruje warzywka takie z mrożonek kalafior , brokuł :) Schaby zazwyczaj po 30 minutach są już mięciutkie do jedzenia ;) Sama nie byłam przekonana , ale moja mama kupiła i jak u Niej popróbowałam to jemy już tak od ponad roku i szczerze nie tęskno mi za smażonym. Teraz się cieszę bo gotuje dla wszystkich a nie oddzielnie dla synka i dla Nas ;)

ladybzyk 05-12-2014 16:20

No to muszę zainwestować w taki luksus, choć teraz jakoś nie mam za bardzo luźnych pieniążków, ale brzmi dość ciekawie. Nigdy nie próbowałam takich "parowych" dań.

marzena_161 05-12-2014 20:30

Kosztuje ten garnek na allegro chyba 60 zł - przynajmniej my z mamą tyle dałyśmy jakoś rok temu na gwiazdkę. Ryby jedynie co lepiej np doprawić tylko solą i pieprzem bez ziół bo nie są z ziołami za smaczne jak są parowane , ale mięsko rewelacja. Póxniej po tym widać jak podniesiesz garnek ile jeszcze tłuszczu się wytopiło z mięsa. A np kurczaka zdzieram ze skóry . Zero skór i też bez skóry paruje to masa tłuszczu tak samo jeszcze się odsącza.

beatris20 06-12-2014 12:08

Pieczenie jest zdrowsze wiem, wiem ale wiecie smażenie , to wrzucasz i chwila moment i jest już gotowe :) a pieczenie jednak wymaga trochę więcej czasu, a imój piekarnik to piecze w cały świat:D
A co do tych na parze, te dania są dla mnie takie mdłe i bez wyrazu :/

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:24.