Forum Mamotoja.pl

Forum Mamotoja.pl (http://forum.mamotoja.pl/index.php)
-   Porady ginekologa (http://forum.mamotoja.pl/forumdisplay.php?f=652)
-   -   Kiedy pierwsza mammografia (http://forum.mamotoja.pl/showthread.php?t=9124)

renia0076 15-07-2014 11:51

Kiedy pierwsza mammografia

Witam
W mojej rodzinie zdarzały się guzki piersi, kiedy powinnam pomyśleć o pierwszej mammografii? Czy takie badania refunduje NFZ?

betiwu 15-07-2014 17:24

Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

Na mammografię nigdy nie jest za wcześnie. Są przeprowadzane akcje darmowych badań oprócz mammobusów. Poszukaj w necie, albo zapytaj w swpojej przychodzni, szpitalu. Teraz bardzow iele placóek robie wszelkiego rodzaju badania w ramach takiej akcji.

cela84 15-07-2014 23:12

Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

Zawsze lepiej jest się przebadać. Córka mojej koleżanki miała 19 lat jak coś wyczuła. Wszystko usunięto i już dawno zapomniała.

ninoczka90 16-07-2014 18:06

Odp: Kiedy pierwsza mammografia

To ważne badanie i warto je powtarzać co jakiś czas.

22nika27 01-08-2014 23:55

No tak, ale badania są po 50tce. Ja polecam z Poznania ten gabinet http://www.rentgen-poznan.pl/#page=page-1 aby kontrolować sobie piersi na usg tak co rok, a potem co jakiś czas zafundować sobie mammografię. Ja byłam na usg i wszystko po karmieniu piersią jest ok. :)

M.Blumska-Janiak 18-08-2014 10:39

Witam,

Jest wiele schematów programów profilaktycznych w kierunku raka piersi.

Badaniem podstawowym dla kobiet w wieku przedmenoapuzalnym (w Polsce menopauza przypada na około 51 r.ż.) jest usg piersi, które należy wykonywać raz w roku. Po menopauzie badaniem podstawowym jest mammografia, którą wykonujemy co 2 lata.

Sytuacja zmienia się w przypadku wykrycia zmiana w piersi bądź w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego- występowanie raka piersi bądź jajnika w rodzinie.

Pozdrawiam serdecznie,

grawal86 18-08-2014 22:14

Tak zawsze lepiej sprawdzić wszystko wczesniej.

balowapani 22-02-2016 18:18

Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!

teresa211186 22-02-2016 19:21

Cytat:

Napisał balowapani (Post 391901)
Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!

Właśnie chcę sobie zrobić takie badanie i zastanawiam sie czy na takie badanie może skierować lekarz rodzinny czy tylko specjalista. Ale w tygodniu wybieram sie na rozmowę z lekarzem w tej sprawie. Moja mama zachorowała na raka całkiem nie dawno i cały czas czekamy jakie będzie leczenie, ale ja już chcę iść i sprawdzić co ze mną

mikaa997 23-02-2016 16:38

Cytat:

Napisał balowapani (Post 391901)

Bardzo dziękuję za podpowiedź, myślę że sama skłonię się na takie badania tym bardziej że w rodzinie miałam przypadki obciążeń genetycznych

amerylia 23-02-2016 21:14

Ja jeszcze nie miałam robionej mammografii a mam 25 lat, zastanawiam się czy powinnam się już jej poddać. Jak myślicie? Ostatnio trafiłam na Gabinet USG - http://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/ i zastanawiam sie nad umówieniem się na USG piersi i sutków. Jeśli chodzi o badania genetyczne to też o nich myślałam. Wychodzę z założenia, że lepiej dmuchać na zimne.

mikaa997 28-02-2016 18:07

dziewczyny a czy orientujecie się może w jakich cenach są takie badania genetyczne? Robiłyście może? Jakie są wasze wrażenia, podzielcie się ;)

isana91 04-03-2016 22:53

Tez nie miałam robionej mammografii jeszcze i nie wiem czy się jej poddam. Bardziej przekonuje mnie test genu BRCA, można go zamówić w przystępnej cenie na zdrowegeny.pl Przysyłają test do domu, po jego wykonaniu wystarczy odesłać go do laboratorium i czekać na wyniki.

jarenty84 13-04-2016 13:30

wazne aby pilnować takich rzeczy, badania są konieczne . trzeba wcześniej iść aby nie było zbyt późno

tosia93 14-04-2016 00:31

Też tak uważam. Im wcześniej zacznie się robić badania, tym lepiej się na tym wyjdzie. Okres menopauzy to zdecydowanie za późno na pierwszą mammografię. Zresztą sprawdźcie same http://www.forumginekologiczne.pl/dz...pauza/5/1.html Nie ma na co czekać, lepiej zacząć się badać.

nastazja135 14-04-2016 09:28

Czyli kiedy najlepiej? 20? 25? 30? 35? 40 lat ?

Iwonka886 19-05-2016 20:51

Moja mama miala raka piersi a ja mam 30 lat czy już powinnam pomysleć o mammografii ??
szczerze jakoś się nad tym nie zastanawiałam a lekarz podczas wizyt bada mi piersi wiec myslę, ze jest ok. Jednak nigdy nic nie wiadomo.

wyakin 19-05-2016 22:08

Mammografię zaleca się w wieku 35-40 lat. Generalnie nawet bardziej po 40-tce, bo wtedy jest ona bardziej miarodajna, a wcześniej robić usg piersi.

Iwonka886 20-05-2016 16:45

W takim razie muszę się wybrać na usg piersi, nigdy w życiu jeszcze nie miałam. Jednak może dopiero jak zakończę karmienie dziecka :) Narazie wystarczy samokontrola piersi.

roxi133 13-07-2016 13:18

Na początek tylko badanie palpacyjne i usg piersi. Mammografii nie wykonuje się u młodych osób ale zalecane jest chociaż raz w roku usg piersi dla młodszych osób tj. 25 lat. Wszelkie nieprawidłowości zostaną wykrytę. A mammografia to jednak promieniowanie rentgenowskie i dla organizmu w wieku rozrodczym nie jest ono obojętne.

blawatkowa15 07-08-2016 05:58

Piersi młodych kobiet są zbudowane z tkanki gruczołowej, a starszych z tłuszczowej, przez którą mogą się przebić tylko promienie rentgenowskie. Młodszym kobietom wystarczy badania USG :)

Iwonka886 26-10-2016 15:06

Musze się wybrać własnie na badanie usg piersi bo jestem jeszcze za młoda na mammografię więc tego badania mi nie wykonają bo jest ono przeznaczone dla kobiet starszych tak mi tłumaczyła pani w rejestracji więc siłą rzeczy inne badanie jest wskazane w moim przypadku.

wyakin 13-11-2016 22:20

Cytat:

Napisał Iwonka886 (Post 415240)
Musze się wybrać własnie na badanie usg piersi bo jestem jeszcze za młoda na mammografię więc tego badania mi nie wykonają bo jest ono przeznaczone dla kobiet starszych tak mi tłumaczyła pani w rejestracji więc siłą rzeczy inne badanie jest wskazane w moim przypadku.

To prawda, też chciałam zrobić, ale Pani w recepcji zarejestrowała od razu na usg. Ostatnio w tvnie mówili też o takim urządzeniu, którym można badać piersi samemu w domu, chyba baster się nazywa? Ma któraś może?

testolandia 04-12-2016 16:36

Ważne jest też, żeby ktoś poprawnie odczytał wynik. Niestety znam przypadek, gdzie nie wykryło badanie problemu (raczej wykryło, ale źle było zinterpretowane).

teresa211186 04-12-2016 21:44

Cytat:

Napisał testolandia (Post 417613)
Ważne jest też, żeby ktoś poprawnie odczytał wynik. Niestety znam przypadek, gdzie nie wykryło badanie problemu (raczej wykryło, ale źle było zinterpretowane).

Też znam taki przypadek, kobieta robiła mamografię i nic nie wykryto a za dwa miesiące poszła na USG i okazało sie że ma dużego guza. Czasem sprzęt jest zawodny, lekarz nie profesjonalny i zdarzają się takie niebezpieczne błędy

isana91 05-12-2016 20:33

Ja na mammografii jeszcze nie byłam nigdy. Myślę o USG sutków w Gabinet USG - http://www.gabinetusg.com.pl/oferta-...ch/usg-sutkow/ Trzeba się badać bo lekarze niestety często zapominają o sprawdzeniu piersi podczas badań albo źle interpretują wyniki. Dlatego warto sprawdzać też samodzielnie w domu czy nic się nie dzieje.

kyasarin 08-12-2016 00:06

oj, ja chyba też na usg muszę się wybrać niedługo... w rodzinie wyskoczyło co nieco i troszkę postraszyło, a przyznaję, że nie potrafię dobrze wybadać tych swoich piersi w trakcie laktacji

ata-waw_001 15-12-2016 22:09

W trakcie laktacji mogą być guzki, ale to raczej takie mleczne zastoje. Normalnie jak kobieta często bada/dotyka swoje piersi to zna ich kształt. Takie guzki, którymi trzeba by się zaniepokoić raczej od razu się czuje.

angiolog 23-04-2017 16:36

ja też jestem przeciwnikiem mammografii, co prawda doświadczyłam jej osobiście, ale odradzę każdej mamie, niezaleznie od wieku. jesli juz konieczne jest badanie to faktycznie usg, u nas,w Suwalkach można zrobić w przychodni MEDICA-VISION przy ul. Nowomiejskiej 15 koło poczty, ja tam korzystałam z pomocy dr Bukowskiego angiografa http://angiograf.suwalki.pl

elabarbara 22-11-2018 13:50

Ja mam 40 lat i nigdy wcześniej nie miałam robionej mammografi. Teraz dostałam od lekarza ginekologa skierowanie na mammografię i wiecie niby nic nie wyczuł ale człowiek już ma myśli czarne. Ale an pewno będę chciała iść na badanie tutaj https://medycynadab.pl/ . Moja znajoma dała mi namiar na nich bo tam wykonywała też mammografie i usg piersi.

Agataka27 28-10-2019 17:47

A w Warszawie badanie piersi usg gdzie można wykonać?

maleckaska 30-10-2019 21:56

W Warszawie w Wilmedzie specjalizują się w badaniach piersi. Wykonują nie tylko USG, ale też inne badania. W razie wykrycia jakiś guzków również zajmują się leczeniem. Profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna, trzeba się badać.

Joanna987 14-01-2020 14:16

To trzeba ustalić po kontakcie z lekarzem. To na pewno. Mammografia to jest bardzo indywidualna sprawa.

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:52.