Forum Mamotoja.pl

Forum Mamotoja.pl (http://forum.mamotoja.pl/index.php)
-   Porady ginekologa (http://forum.mamotoja.pl/forumdisplay.php?f=652)
-   -   Kiedy pierwsza mammografia (http://forum.mamotoja.pl/showthread.php?t=9124)

renia0076 15-07-2014 11:51

Kiedy pierwsza mammografia

Witam
W mojej rodzinie zdarzały się guzki piersi, kiedy powinnam pomyśleć o pierwszej mammografii? Czy takie badania refunduje NFZ?

betiwu 15-07-2014 17:24

Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

Na mammografię nigdy nie jest za wcześnie. Są przeprowadzane akcje darmowych badań oprócz mammobusów. Poszukaj w necie, albo zapytaj w swpojej przychodzni, szpitalu. Teraz bardzow iele placóek robie wszelkiego rodzaju badania w ramach takiej akcji.

cela84 15-07-2014 23:12

Odp: Kiedy pierwsza mamorafia

Zawsze lepiej jest się przebadać. Córka mojej koleżanki miała 19 lat jak coś wyczuła. Wszystko usunięto i już dawno zapomniała.

ninoczka90 16-07-2014 18:06

Odp: Kiedy pierwsza mammografia

To ważne badanie i warto je powtarzać co jakiś czas.

22nika27 01-08-2014 23:55

No tak, ale badania są po 50tce. Ja polecam z Poznania ten gabinet http://www.rentgen-poznan.pl/#page=page-1 aby kontrolować sobie piersi na usg tak co rok, a potem co jakiś czas zafundować sobie mammografię. Ja byłam na usg i wszystko po karmieniu piersią jest ok. :)

M.Blumska-Janiak 18-08-2014 10:39

Witam,

Jest wiele schematów programów profilaktycznych w kierunku raka piersi.

Badaniem podstawowym dla kobiet w wieku przedmenoapuzalnym (w Polsce menopauza przypada na około 51 r.ż.) jest usg piersi, które należy wykonywać raz w roku. Po menopauzie badaniem podstawowym jest mammografia, którą wykonujemy co 2 lata.

Sytuacja zmienia się w przypadku wykrycia zmiana w piersi bądź w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego- występowanie raka piersi bądź jajnika w rodzinie.

Pozdrawiam serdecznie,

grawal86 18-08-2014 22:14

Tak zawsze lepiej sprawdzić wszystko wczesniej.

balowapani 22-02-2016 18:18

Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!

teresa211186 22-02-2016 19:21

Cytat:

Napisał balowapani (Post 391901)
Jeżeli tylko przez chwile sie zastanawiacie to proponuje zrobić badania gdzie można zbadać predyspozycje genetyczne rozwoju nowotworów, np. w przypadku raka piesi są to zmianami w genach BRCA1 oraz BRCA2. Co prawda wynik badania wskazującego na występowanie aberracji nie jest równoznaczny z chorobą, ale zdecydowanie podwyższa ryzyko jej wystąpienia (do 85% rak piersi, do 45% rak jajnika). Dodatkowo w oparciu o badanie lekarz specjalista wdraża odpowiednią profilaktykę zdrowotną – ustala kalendarz badań, zdefiniowaną dietę oraz sugeruje zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życia w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Rak nie śpi więc warto się badać !!!!

Właśnie chcę sobie zrobić takie badanie i zastanawiam sie czy na takie badanie może skierować lekarz rodzinny czy tylko specjalista. Ale w tygodniu wybieram sie na rozmowę z lekarzem w tej sprawie. Moja mama zachorowała na raka całkiem nie dawno i cały czas czekamy jakie będzie leczenie, ale ja już chcę iść i sprawdzić co ze mną

mikaa997 23-02-2016 16:38

Cytat:

Napisał balowapani (Post 391901)

Bardzo dziękuję za podpowiedź, myślę że sama skłonię się na takie badania tym bardziej że w rodzinie miałam przypadki obciążeń genetycznych

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:23.